28.08.2021 Cumartesi Televizyonda Yalova Sarmaşık Dağı’nda organik arıcılık yapılmakta olup, devamlı denetlenmekte olduklarını gösteriyordu.

 

  1. 28.08.2021 Cumartesi Televizyonda Yalova Sarmaşık Dağı’nda organik arıcılık yapılmakta olup, devamlı denetlenmekte olduklarını gösteriyordu.
  2. 2008 yılı Sigorta Hastanesi’nde diş yaptırıyorum, servis önünde hizmetçi ismi Alaaddin imiş. Tanıştık, abi dedi Pazar günü bizim köyde hayır var davet etti. Eski garajdan Umurbey aracına onlarda bindi. Umurbey’den eski Kışla Köyü her taraf mor çiçekler, sahibi ile tanıştık. Adam lavanta ekmiş Umurbey’de devamlı meyve ilaçlamalarından arıcılık orada olmuyormuş. Köy olduğu gibi Çanakkale’de hizmetli vs. olarak iş bulmuş. Köyde beş adet koyun sahipleri kalmış. Umurbeyli Mustafa ile Yapıldaklı Hasan Hocalar uyum içinde çok güzel mevlit okudular. Hasır üzerine kilim yayılı idi. Oturarak dinlendik. Sonunda pilav ikram edildi. Güzel bir gündü.
  3. Gökçeada devlet üretme çiftliğinde oğulları emekli imiş. Kahvehane de görüştük. Tam Anadolu insanı son derece saygılı korunga biçmeye gideceğiz, geldik. Adam arıcı özel kamyoneti üzerinde kovanlar. Aman dedi arılarım çiçeklere yapışık maf olurum. Bilseydim salmazdım dedi. Hadi başka bir işe koyulduk, arıcı çok dualar etti. Güzel bir sohbetti.
  4. Sağlık Merkezinde bir tarım açık cezaevi mahkumu bir şey için uğradı. Ben Karslıyım dedi. Cezaevinde peynir ustasıyım çiftliğe uğrayacağım yoncaları çok taze iken biçiyorlar. On kilo sütten çok sulu bir kilo peynir anca oluyor. On gün daha bekleyip biçmelerini söyleyeceğim dedi. Bir müddet sonra eski yukarı Bademli Köyü’nden arıcılık yapan barbaya rastladım. Ayaküstü sohbet bu sıra dedi çiftlik yoncaları daha fazla çiçekte bırakıyorlar biçmiyorlar arılar çok güzel randımanlı çalışıyor demişti.
  5. Genç bir arıcı adaya kurs vermek için gelmiş. Tanıştık okulda adanın arıcılarına çok güzel anlattı. Mesela suyu iyice kaynatıp, söndürüp şeker konulacakmış şeker koyup ateş üzerinde kaynatılması sakıncalı imiş. Arılar ishal olurlar demişti.
  6. Muğla Milas’ta özel çam balı ormanının yanmış olduğu artık çam balı yetiştiriciliği herhalde sona erdi.
  7. Arıcı birinden duymuştum su birikintisinden su içen arı yuvasına dos doğru gidermiş. Kırlarda gezinirken arının gittiği istikamette bende doğru olarak yürüdüm. Yaşlı bir meşe ağacından yuvarlanmış. Sağlık merkezinde hizmetli Ali Efendi’ye söyledim. Keşfe gittik. İki gün sonra Pazar günü Ali Efendi Çolak Mustafa’dan takımları aldı. Bıçkı motoru kurumuş eşek dışkılarından tütsü aleti tütsü yapılıp Ali ustalıklı iki yerinden ağaçta kapak açtı. En az beşer kilo bal paylaştık. Arıcılığa gönül verenlere selam olsun.