İnsan olmak çok basit aslında…

İnsan olmak çok basit aslında…
Hayvanları öldürmeyeceksin, ormanları yakmayacaksın, kadın ve çocuklara zarar vermeyeceksin.  Efendi gibi yaşayıp, ölüp gideceksin
Bu kadar basit…
Yani kimseyi öldürmeye çalışmadan, kimsenin canına kastetmeden, kendinden zayıfı ezmeden, gücünü egonu göstermeden yaşayacaksın…
 
Zararın dokunmadan kimseye, zarar vermeden doğaya usulca yaşayıp gideceksin o kadar…
 
Nazım Hikmet’in dizelerindeki kadın olmak zor aslında, çocuk olmak, masum ve saf olmak zor…
 
Yoksa sahiden dostum insan olmak basit…
 
Dizelerinde büyük Usta şöyle diyor:
 
Suçtur kadın olmak. Çünkü herkesin sahip olmak istediği bir bedenin vardır. Korumak zorunda olduğun bir namusun ve sevmeye yasaklı törelerin.
 
Adam gibi adam derler de, kadın gibi kadın demezler mesela taş gibi derler. Soğuk olmak zorundadır, hissetmemesi gerekir, iyi gözükmelidir ama öyle çok iddialı da olmaması gerekir. Erkeğin yanında yerini bilmelidir.
 
Kadın olmak suçtur bu hayatta. Seversin deli derler, sevmezsin kötü derler. Elde ederler basit olursun, elde edemediklerinde konuşmalara meze olursun. Susarsın bir şey bilmiyor derler, susmazsın dili uzun derler.
 
Erkek olmak doğuştan bir güçtür, kadın olmak eksikliktir, güçsüzlüktür. Eksik etektir kadın Aklı ermez, gözü açılmamalı, sırtından sopa karnından sıpa eksik olmamalıdır. Kadın, şeytana açılan kapıdır çünkü. O kapıyı, kadına açtırtmamalı.
 
Oysa erkektir kadını eksik hale getiren, namusunu alıp etek altına iten, inançlarını yok eden. Erkektir bir melekten şeytan yaratmasını bilen.
 
Kadın olmak eteğini uzun tutmaktır, başkalarının günahlarının bedelini kendisinin ödemesidir.
Kadın yüzeyseldir görünürde ve karmaşıktır erkekten istediği şeylerde Oysa kadın derindir ve derine dalmasını bilen vurgun yeme ihtimalini de göze alabilmelidir.
 
Cesurdur kadın, erkek gibi tartıp biçmez. Seviyorsa bodoslama atlar, sevdiği için tüm engelleri aşar.  Oysa erkek korkaktır. Ne kadının ilgisini kaybetmek ister ne de ona bir gelecek vaat eder Yedekte tutar. Daha iyisini bulamazsa, elinin altındaki ile idare eder.
 
Kadın karmaşık gibi gözükür ama istediği üç şey; sevgi, sadakat, dürüstlüktür.