Konfüçyüs, “Bir insan parasını kaybetmişse...

Konfüçyüs, “Bir insan parasını kaybetmişse, hiçbir şeyini kaybetmemiş demektir, sıhhatini kaybetmişse, hayatının yarısını kaybetmiş demektir, ümidini kaybetmişse, her şeyini kaybetmiş demektir” demiş ya, umutsuz yaşanmıyor…
 
Umutsuzluk yitip gitmektir, umutsuzluk sevginin, ilginin, beklentinin bitmesi demektir. İnsanı hayata bağlayan en önemli şey umuttur…
 
Ne yazık ki, son zamanlarda toplumca umudumuzda azalma gözlemliyorum, gencecik insanlarımızın işsizlik, çaresizlik ve umutsuzluk girdabıyla aldığı yanlış kararlar hepimizi üzüyor.
 
Hangimiz çıkmaza girmiyoruz ki?
 
Ben ne zaman dara düşsem, başımı ellerimin arasına koyup uzaklara daldığım anda yanıma bir peri gelir. Gelen günlerin bana huzur vereceğini, sel olup sıkıntılı günlerimi götüreceğini söyler.
Karamsar biri olduğum için önce bu sözü kabullenmem. İyi günlerin asla gelmeyeceğini düşünür, kötü anların yaşadığım andan ve geleceğimden çalmasına izin veririm. Ancak peri bana bu güzel sözü söyledikten sonra her şeyin rengi değişir.
Kaybettiğim umut ve inanç bir anda karşımda belirir. İşte o zaman, geleceğimde iyiye doğru bir değişme, dalgalanan içimde ise durulma belirtileri baş gösterir. Eğer siz de dara düştüyseniz, bu sözü hatırlayın.
Ola ki hatırlayamadınız. Bana gelen peri belki size de uğrar ve bu güç veren sözü kulağınıza fısıldar.