Geçtiğimiz gün Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtımı kapsamında en güçlü ve en popüler on sokak yemeğini açıkladı.

Geçtiğimiz gün Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtımı kapsamında en güçlü ve en popüler on sokak yemeğini açıkladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, tanıtım çalışmaları kapsamında Türkiye’nin en güçlü ve en popüler 10 sokak yemeğini belirledi. Türkiye’nin gastronomi merkezi olmasına rağmen sokak yemeklerinin de çok lezzetli olduğu vurgulanan yazıda, “Türk halkı göçebe bir geçmişe sahiptir ve bu, sokak yemek kültürünün ülke genelinde son derece zengin ve popüler olmasının ana nedenlerinden biridir” denildi.
Başta simit olmak üzere, kışın soğuğunda ateşte yanan kestanenin lezzeti, Ortaköy’ün meşhur kumpiri, midye dolmamız, neredeyse her sokak başında tavuklu pilavcımız efsanedir.
En popüler 10 sokak yemeği şunlar:
Şalgam
Şalgam: 15’inci yüzyılda Osmanlı mutfağında önem kazanmaya başlayan turşu, gelenekle iç içe geçmiş bir sokak yemeğidir. Şalgam, lezzetli ve cesur bir lezzet olup, küçük parçalar halinde doğranmış turşularla birlikte bardaklarda satılmaktadır.
Buzlu badem
Buzlu badem: Özellikle aşırı sıcakta en iyi ve en ferahlatıcı sokak atıştırmalıklarından biri. Taze bademler kaynatılır veya sıcak suda haşlanır, ardından soyulur ve buzda servis edilir.
Çiğ köfte
Çiğ köfte: Türkiye sokaklarında unutulmaz bir ziyafet. Tek başına yenebileceği gibi taze yeşilliklerle birlikte ince lavaş ekmeğine sarılabilir. Bol limon ve nar ekşisi ekleyerek ayranla birlikte yenilebilir.
Tavuklu pilav
Tavuklu pilav: Tavuk ve pilav, klasik Türk mutfağının önemli unsurlarındandır. Sade pilavın üzerine haşlanmış tavuk parçaları konularak yapılır. Bu eşsiz ikiliye haşlanmış nohut da ekleniyor. Ayran ve turşu da harika bir şekilde eşlik ediyor.
Kumpir
Kumpir: Her çeşit patatesi sevenlerden misiniz? Öyleyse, sokaklarda satılan kumpirleri de kaçırmamalısınız. Tereyağı ekledikten sonra, daha fazla sos için birçok seçenekle karşı karşıya kalırsınız.
Midye dolma
Midye dolma: Karşı konulamaz bir yemek. Kendinizi bir tezgâhın yanında, elinizde midyeye bolca limon sıkarken bulursanız şaşırmayın. Başladıktan sonra duramayabilirsiniz.
Tantuni
Tantuni: Mersin orijinli ama Türkiye’nin hemen her yerinde bu süper lezzeti atıştırmak mümkün. Kıyılmış etin maydanoz, domates, yeşil biber ve soğan ile eşsiz bir kombinasyonundan yapılır.
Kestane
Kestane: Kışın başlangıcını müjdeleyen enfes bir sokak keyfi. Kış geldiğinde Türkiye’nin hemen her ilinde her köşede bir kestane satıcısı bulmak mümkün.
Balık ekmek
Balık ekmek: Sıcak, ızgara balık, taze yeşillik ve soğan ile taze bir somunun çekici kokusu yoldan geçenleri davet ediyor. Çok uygun fiyatlı, besleyici, lezzetli ve tadı damağınızda kalıyor.
Simit
Simit: Çıtır simit, Türkiye’nin tercih edilen lezzetleri arasında tanınan bir kahramandır. Taze pişmiş olanlar başınızı döndürebilir. Tek başına veya peynir ve bir fincan çay ile yenebilir. Aynı zamanda ekonomik ve vegan dostudur.