Idefix Kitabevi tarafından yapılan araştırma sonucunda Çanakkale’nin Türkiye’de en çok kitap okuyan iller arasında olduğu ortaya çıktı.

Idefix Kitabevi tarafından yapılan araştırma sonucunda Çanakkale’nin Türkiye’de en çok kitap okuyan iller arasında olduğu ortaya çıktı.
Idefix Kitabevi tarafından yapılan araştırma sonucunda Türkiye’de en çok kitap okunan iller belirlendi. Belirlenen 10 il arasında Çanakkale de yer aldı. Araştırma sonucunda Türkiye’de en çok kitap okunan iller Muğla, İzmir, Antalya, Tunceli, Ankara, İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Edirne ve Çanakkale olarak belirlendi.
Büyükşehirlerin arasında yıldızı paralayan Çanakkale medeniyet yolundaki istikrarlı duruşunu da bu araştırma sonucunda ortaya koyuyor.
Online kitap platformu İdefix, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin 6 aylık okuma haritasını çıkardı. Rapora göre en çok kitap okuyan il, Ankara oldu. Bence bu gurur verici bir araştırma, şimdi keyfini sürmek için kendimize yeni bir kitap hediye etmek için en doğru zaman…
…………….
FilmLoverss 2020’nin en iyi filmlerini seçti
Türkiye’nin bağımsız sinema platformlarından bir olan FilmLoverss, 2020’nin en iyi 20 filmini belirledi. Bağımsız sinema platformlarından FilmLoverss, 2020’nin en iyi filmlerini seçti. Türkiyeli 14 sinema yazarının oylarıyla belirlenen listenin ilk sırasında Safdie Kardeşler’in “Uncut Gems” isimli filmi yer aldı.
Şenay Aydemir, Burcu Aykar, Tayfun Bodur, Hasan Cömert, Ali Ercivan, Murat Emir Eren, Engin Ertan, Selin Gürel, Aslı Ildır, Kaan Karsan, Aras Keser, Utku Ögetürk, Erhan Tan ve Esen Tan'ın aralarında bulunduğu 14 sinema yazarının oylarıyla belirlenen listenin ilk sırasında Safdie Kardeşler’in yönettiği, Adam Sandler’ın başrolünde yer aldığı “Uncut Gems” yer aldı.
Listedeki filmlerin, 2020 yılında, Türkiye’de vizyona giren ya da gerçekleşen festivallerde gösterilen yapımlar arasından seçildiği not düşüldü. Türkiye’den sadece Serdar Kökçeoğlu imzalı “Mimaroğlu” isimli filmin yer aldığı liste şöyle:
1- Uncut Gems (Yön. Benny & Josh Safdie)
2- Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum – I’m Thinking of Ending Things (Yön. Charlie Kaufman)
3- Never Rarely Sometimes Always (Yön. Eliza Hittman)
 4- Nomadland (Yön. Chloé Zhao)
5- The Vast of Night (Yön. Andrew Patterson)
6- Undine (Yön. Christian Petzold)
7- Dick Johnson’ın Ölümü – Dick Johnson Is Dead (Yön. Kirsten Johnson)
8- Sound of Metal (Yön. Darius Marder)
9- Mank (Yön. David Fincher)
10- Günler – Rizi (Yön. Tsai Ming-liang)
11- Martin Eden (Yön. Pietro Marcello)
12- Yabancı – Exil (Yön. Visar Morina)
13- Mimaroğlu (Yön. Serdar Kökçeoğlu)
14- Küçük Kadınlar – Little Women (Yön. Greta Gerwig)
15- The Devil All the Time (Yön. Antonio Campos)
16- Da 5 Bloods (Yön. Spike Lee)
17- Kız Kardeşim – Schwesterlein (Yön. Stéphanie Chuat, Véronique Reymond)
18- Yangın Yeri – Fire Will Come (Yön. Oliver Laxe)
19- Vitalina Varela (Yön. Pedro Costa)
20- Paris Caligrammes (Yön. Ulrike Ottinger)