İYİ Parti 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere ittifaksız girme kararı aldı.

Daha önce de birkaç defa Genel Başkan Meral Akşener ifade etmişti ama Genel İdare Kurulu kararıyla daha net bir karar alınmış oldu.
Sırf bu iktidar partisini iktidardan uzaklaştırmak için şimdiye kadar kendi başına bir seçime girmeyen İYİ Parti, kendi kurumsal kimliğini korumada, geliştirmede ve seçmene anlatmada ciddi güçlükler çekti.
Daha önce yapılan genel seçimlerde İYİ Partiden korktukları için, İYİ Partiyi seçime sokmamak için Bizans oyunlarına başvurmuşlardı. Alelacele seçimleri öne aldılar. Gençlerin sınav programlarıyla oynadılar. Bunu herkes biliyor. CHP’den milletvekili transferi sadece seçime girmek için yapıldı. CHP eksilmedi. Kaldı ki, seçime girebilme erki vardı zaten. Ancak yargı maharetiyle adaletsizlik, hukuksuzluk ayyuka çıktığı için güvenmek zordu. Netice itibariyle İYİ Parti seçimlere girdi ve CHP’nin cumhurbaşkanı adayını destekledi. Aynı geçtiğimiz mayısta yapılan seçimlerde olduğu gibi. Üç seçim geçti ittifaklarla ve neticede hep veren oldu. İYİ Partiden daha az oy alan partilerin daha fazla Belediye Başkanlığı, hatta milletvekili var.
İYİ Partinin kendi başına yerel seçimlere girecek olmasının eleştirilmesi son derece mantıksızdır. Bilakis memleketin geleceği ve memleketi bu ucube sitemden kurtarmanın yolu da budur. İYİ Parti büyümeli ve dini siyasete alet edenlerden merkez sağı koparmalıdır.
AK Parti geçmişe göre çok ciddi oy kaybı yaşıyor. 2011 ve 2015 seçimlerinde oy oranını %50’ye kadar çıkaran iktidar partisi son yapılan genel seçimlerde %35 oy aldı. Diğer bir deyişle %15 oy kaybetti. Peki ana muhalefet partisi ne yaptı? %25 olan oy oranı 2011, 2015 ve 2023 genel seçimlerinde değişmedi. Sanki sabitlenmiş gibi. Hele son seçimlerde üç parti daha CHP’ye oy verdi. Yine bir puan bile olsa gelişme olmadı.
Eğer rakibiniz oylarının üçte birini kaybederken siz gelişemiyorsanız aynaya bakmanız gerekir. İYİ Partinin daha önce yapılan yerel seçimlerdeki ittifak kararı tamamen bu ucube sistemden ve cumhuriyete karşı olanlardan kurtulmak içindir.
İYİ Parti yerel seçimlere bağımsız bir şekilde girerse CHP kaybetmez. CHP yine toplamda %25 oranında oy alır. Hiç değişmez.
İYİ Parti kamuoyu yoklamalarıyla belediye başkan adaylarını belirleyecek. Eğer sağlıklı başarılı halkın takdirini kazanmış adaylarla seçime girerse, iktidar partisinin adaylarına gidecek oyları da rahat alır. Sonuçlar nemi olur? Ekonominin iktidarın beceriksizliğinden bozulduğunu artık seçmene anlatmak kalır. Anlatabilen kazanır. İktidar partisinin kaybettiği oyları İYİ Parti alır. İttifak yaparsa alamaz. Bu kadar basit. İktidara talip olan İYİ Parti, artık ittifaklarda bir yerlere destek vermek için seçmenini ikna etmek için çalışmamalıdır. Seçmene kendini ve kendi politikalarını anlatmalıdır.