Savran kurbanlık alacakların beklenen den çok daha fazla ödeme yapacaklarını ifade ederek “60 kiloluk bir koç 9-10 bin TL’den aşağı satılmaz” dedi.

KURBANLIKLAR 2 KATINDAN DAHA FAZLA BİR RAKAMA SATILACAK
Kurban Bayramı'na 23 gün kala kurbanlık fiyatları da belli olmaya başladı başladı. Ancak bu Kurban Bayramında kurbanlık fiyatları bir önceki bayramın kurbanlık fiyatlarına oranla ciddi artacağının sinyallerini vermeye başladı. Kurbanlık hayvan yetiştiricilerinin girdi fiyatlarına gelen zamlar kurbanlıklara direk yansıyacak. Ayrıca et fiyatlarının son 6-7 ayda inanılmaz artması doğal olarak kurbanlık fiyatlarının da artmasına neden olacak. Tüm bu artışlar üst üste konduğunda girdi fiyatlarının da çok artması nedeni ile Kurbanlık fiyatları bu sene geçen senenin iki katına fazla bir rakamdan alıcısına satılması anlamına geliyor.Canlı baskülde kilo fiyatının 200 lirayı aşması beklenen 300 kiloluk bir dananın 60 bin liradan satılması öngörülüyor. 60 kiloluk bir koçun ise fiyatı 9 -10 bin lira arasında olması bekleniyor. Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ferhan Savran, "Mal azalınca ekonominin temel prensibi olarak onlarında fiyatları artacaktır. Benim en son aldığım bilgiye göre kuzunun kilosu yaklaşık 95-100 lira asında gidiyor. Dananın karkas fiyatına 200 küsür lira diyorlar" dedi.

GİRDİ FİYATLARINDAKİ YÜKSEK ARTIŞ KURBANLIK FİYATLARINA YANSIYACAK
Kurbanlık fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ferhan Savran, "Her sene aynı durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bu sene biraz daha dramatik bir süreç aldı. Geçen senede fiyatlandırmalar artış gösterdi yalnız şuanda normal kesimleri 100-110 aralığında gidiyor. Bugün ya da dün gördüm ben. Bir ilde 150 lira gibi bir kavram canlı baskül. Oda son derece normal. Çünkü yem fiyatları korkunç derecede arttı. Ciddi sıkıntılar var onunlada ilgili. Maliyetler çok yükseldiği için çok da bir fiyatlı olduğunu düşünmemiz doğru değil diye düşünüyorum ben" diye konuştu.

SÜT VE ET BULMAKTA GÜÇLÜK ÇEKECEĞİZ
Çok ciddi hayvan kesimlerinin olduğunu söyleyen Savran, "Çünkü artık insanların hayvan yetiştiricek durumu yok. Bakıcı bulunması da son derece güç. Hem karda da artık düştüğü için yavaş yavaş artık herkes elindeki canlı varlığı bir şekilde kestirmek zorunda kalıyor. Hayvan eksildikçe bunu doğuracak anaç hayvanların ortadan kalkmasıyla maalesef bu seferde diğer bir sıkıntıya gireceğiz. Sütü bulmakta güçlük çekeceğiz. Eti bulmakta güçlük çekeceğiz. Mal azalınca ekonominin temel prensibi olarak onlarında fiyatları artacaktır. Benim en son aldığım bilgiye göre kuzunun kilosu yaklaşık 95-100 lira asında gidiyor. Dananın karkas fiyatına 200 küsür lira diyorlar. Bugün bir koç 60 kilo gelse en aşağı 9 bin lira 10 bin lira falan olur" dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı vekaletle kurban ücretleri de geçen yıla göre yüzde 164 arttı. Yurt içi vekaletle kesim ücreti 5 bin 950, Yurt dışı vekaletle kesim fiyatı ise 2 bin 750 TL olarak belirlendi.
Ogün İnal