31 Mart seçimlerinde CHP’nin Merkez Belediye başkan adayının 2019 yılında olduğu gibi ön seçimle belirlenmesinin gerektiğini savunan CHO eski il ve merkez ilçe başkanlarından oluşan bir grup CHP İl Binasın önünde CHP Çanakkale Belediye başkan adayının ön seçimle belirlenmesi gerektiğini belirten basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Ülgür Gökhan, Ali Sarıbaş,  İsmail Özay ve Mehmet Emin Şevik ‘de destek verdi.

“Üyelerin İradesi En Doğru Adayı Gösterecektir”

Cumhuriyet Halk Partisinde Önceki dönem görev almış olan CHP Çanakkale İl ve merkez ilçe başkanlarından oluşan bir grup CHP Çanakkale il binası önünde açıklama yaptı. Açıklamaya CHP eski İl başkanlarından Doğan Ateş, Sabiha Güler, Metin Ümit Ural, Koçer, Eski Merkez ilçe Başkanlarından Süleyman Erte, Ali Uyanık, Süleyman Büyükgaga, Erkan Tüze, Feriha Balçık, katıldı. Ülgür Gökhan, Ali Sarıbaş,  İsmail Özay ve Mehmet Emin Şevik ‘de açıklamaya katılamayarak önseçim yapılmasına destek verdi. CHP İl Binası Önündeki açıklamayı CHP Eski İl Başkanlarından Doğan Ateş okudu. Ateş, 31 Mart Seçimlerinde CHP Çanakkale Belediye Başkan adayının parti üyelerinin belirlemesi gerektiğinin altını çizerek Son yerel seçimlerde yapılan üye bazında öncecim sonuçlarının yerel seçim sonuçları ile eşdeğer çıktığına dikkat çekerek “üye bazında öncecim yapılmalı adayları üye iradesi belirlemeli” dedi. Ateş ortak basın açıklamasın da şu cümlelere yer verdi.  “Bizler önceki dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nde görev yapan il başkanları ve merkez ilçe, İlçe başkanları olarak 2024 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde özgürlüklerin ve barışın kenti olan Çanakkale'mizde aday belirleme yöntemiyle ilgili olarak partimize karşı duyduğumuz sorumluluk gereği önerilerimizi gündeme getirmenin doğru olacağına olan inancımızla gelecek güzel günlere olan inancımız parti içi demokrasinin adaylarımızı belirlerken tüm üyelerimizle yapılacak ön seçim veya sonuçlarına uyulacak eğilim yoklaması ile yani sandık başlayacaktır. Bu bağlamda belediye başkan adaylarımızın belirlenmesinde ön seçim veya sonuçlarına uyulacak ve tüm üyelerimizin katılacağı temayül yoklaması yapılmasını belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyeliklerinin belirlenmesinde de yine sonuçlarına uyulacak ve tüm üyelerimizin katılacağı temayül yoklaması, yapılmasını talep etmekteyiz. Bu talebimizi partimizin yetkili organlarınca dikkate alınacağına olan inancımız tamdır.”

“Tüm Üyelerimizin İradelesinin Sandığa Yansıyacağı Bir Aday Tespit Yöntemi Partimizi Güçlendirir”

Ateş, konuşmasının devamında şunları söyledi. “Hatırlatmak istiyoruz.  Bu tür adayı belirlemede en büyük anket üye iradesini sandığa yansımasıdır. Bunun örneğini iki bin on dokuz yerel seçimlerinde üye bazında yapılan temayül yoklamasında üyelerimizin yüzde altmışının oyunu alarak dördüncü dönem aday olan il belediye başkanımız Çanakkale halkının da yüzde altmış birine yakın oyunu alarak il belediye başkanı olarak seçilirken yaşadık ve Tüm üyelerimizin iradelerinin sandığa yansıyacağı bir aday tespit yönteminin partimizi daha da güçlendireceği ve yaklaşık elli yıldan beri sosyal demokrat bir anlayışla yönetilen Çanakkale'mizin yine sosyal demokrat bir anlayışla yönetilmesine büyük katkı koyacağına inancımız tamdır. Bu hatırlatmayı tarihe not düşmek adına kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Ogün İnal