2023 yılının meclis toplantısında meclis toplantısına Meclis Başkanı Osman Okyay ve yönetim kurulu başkanı Selçuk Semizoğlu’nun konuşmaları damga vurdu. Aralık ayı ÇTSO meclis toplantısında Odanın 2024 yılı Bütçesi de 30 milyon TL olarak belirlendi.

2023 Yılında Yaşanan Deprem Felaketinin İzlerini Silmeye Çalışıyoruz

Aralık Ayı olağan Meclis toplantısının açılış konuşmasını ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay Yaptı. Okyay 2023 yılının son meclis toplantısının gerçekleştirdiği ifade ederek 2023 yılının inişli ve çıkışlı bir şekilde geçtiğinin altını çizerek şunları söyledi. “2023 Yılına Cumhuriyetin 100. Yaşını kutlayacak olmanın heyecanıyla başladık. Ama hemen yılın ikinci ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle büyük acıyla sarsıldık. İnsanlarımızı kaybettik, yuvalar yıkıldı. İnsanlar evsiz, işsiz kaldı. Pek çok kişi yaşadığı şehirden ayrılarak, yakın ya da uzak başka yerleşim yerlerine taşındı. Tüm Türkiye tek yürek olarak bu yaraları sarmaya ve depremzedelere acılarını unutturmaya koştu. Tabii böyle büyük bir afet karşısında ortaya çıkan derin tablonun izleri, birkaç ayda silinecek cinsten değil. Dolayısıyla bölgeyi, insanlarımızı, oradaki acıları unutmadan, her daim hafızamızda canlı tutarak, hep birlikte bölgeyi kalkındırmak için çalışmak zorundayız. Öte yandan bu yıl Türkiye önemli bir seçim süreci de yaşadı. Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri yapıldı. Seçim öncesi ve seçim sonrasına ilişkin pek çok beklenti vardı ortalıkta. Ancak seçim sonrası en önemli gerçekleşme, yeni bir ekonomi yönetiminin iş başına gelmesi oldu. Bu alanda deneyimli bir isim olan Mehmet Şimşek’in yönetiminde, yeni bir ekonomi kadrosu ile birlikte Türkiye’nin ekonomi yönetiminde önemli bir dönemeç yaşandı. Bildiğiniz gibi Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonla mücadele yolunu seçti. TCMB, 750 baz puan faiz artışı kararı alınan Ağustos toplantısıyla beraber sıkılaşmada agresif adımlar atmaya başladı, Eylül ve Ekim aylarında da politika faizini 500’er baz puan artırdı. Kasım ayında da piyasa beklentilerinin üzerindeki 500 baz puanlık bir artışla politika faizi yüzde 40 seviyesine çıkarıldı. Bu yeni politikanın getireceklerini götüreceklerini şimdi hep beraber yaşayıp göreceğiz. Tüm bunlar gerçekleşirken ekonomik büyüme de bir yandan devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklandı. Türkiye ekonomisi, bu çeyrek dönemde beklentilerin üzerinde yüzde 5,9 büyüme kaydetti. Bu veri, ekonomimizin, Kovid-19 salgını tedbirlerinin uygulandığı 2020 yılının ikinci çeyreğinden sonra üst üste 13 çeyrektir büyümekte olduğunu gösteriyor.”

Ekonomide Sert Bir Yavaşlama, Enflasyonda Mücadele Devam Ediyor

Okyay 2023 yılını değerlendirdiği ÇTSO Aralık ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmanın devamında ekonomiyi ve enflasyonu değerlendirerek şunları söyledi. “Sektörel olarak bakıldığında, yılın üçüncü çeyreğinde inşaat ve sanayinin büyüme performansında öne çıktığı görüldü. İnşaat dahil hizmetler sektörü yüzde 5,2 oranında, sanayi sektörü ise yüzde 5,7 oranında büyümüş durumda. Sanayi açısından bu tablo bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında biraz daha iyi. Ancak tarım sektörünün sadece yüzde 0.3 büyümüş olması, bu sektörün geleceği ve insanların gıda ihtiyacının karşılanması açısından bakıldığında düşündürücü. Genel itibarıyla çeyreklik büyüme oranlarına baktığımız zaman, aslında son dönemde ekonomide sert bir yavaşlama olduğunu söylemek mümkün. Milli gelir 3. çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 oranında, aslında oldukça sınırlı bir büyüme sergilemiş durumda… Bu veriler ışığında 2023 yılını yine de ortalama yüzde 4,5 oranında büyümeyle kapatacağız gibi görünüyor. Kendi ekonomik dinamiklerimiz bir yana dünya ekonomisinin olumsuz etkilerini de yaşıyoruz maalesef. Dünya ekonomisi resesyonda mı, resesyona girer mi tartışmalarının sonu gelmiyor. Şimdi Orta Doğu'daki savaşın genişlemesinin dünya ekonomisini resesyona sokabileceğine dair görüşler var. Biraz daha yakına, Türkiye ekonomisi ve ihracatımız için çok önemli olan Euro Bölgesi’ne bakacak olursak tam bir durgunluk yaşanıyor. Büyüme sıfır civarında. Dördüncü çeyrekte de küçülme bekleniyor. Avrupa'da derin yapısal sorunlar var ve bunlar devam edecek. 2024'ün çok zor geçeceği kesin gibi... Bunun da Türkiye ekonomisi üzerinde mutlaka etkileri olacaktır. Ben şahsen ekonomik dengelerin yerli yerine oturtulması adına büyümeden bir nebze feragat edilebileceği kanısındayım. Çünkü bugünkü gündemde bizim en önemli meselemiz, enflasyonu kontrol altına almak… Bunun için de maalesef talebi bir miktar kısmak şart!. Bu noktada Merkez Bankası öngörüsü, yıllık enflasyonun 2024 Mayıs ayında yüzde 70'in biraz üzerinde zirve yaptıktan sonra yıl sonunda yüzde 36'ya gerilemesi. Yeni ekonomi yönetimimiz inşallah attıkları adımlarda başarılı olurlar ve ülkemizin bu kronik sorununa bir çözüm getirebilirler. Türkiye ekonomisi bugüne kadar birçok badire atlattı, çok zor dönemlerin üstesinden güç birliğiyle gelmeyi başardık. Her zaman olduğu gibi bu dönemi de hep birlikte aşacağımıza inanıyorum.

İşsizlik ve Enflasyon Hedefleri Keskin Sapmalar Gösterdi

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğluda 2023 yılı son meclis toplantısının açılışında yaptığı konuşmada hükümetin 2023 yılı ekonomik hedeflerinde ciddi sağmalar olduğuna dikkat çekerek “Çok ağır yükler ve sorumluluklar yüklediğimiz 2023 yılını geride bırakmamıza sayılı günler kaldı. Zaman su gibi geçiyor. 2012 yılında Hükümetimiz, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 için ekonomik, siyasi ve altyapı hedeflerinin olduğu 100'e yakın madde açıklamıştı. En iddialı olanları ise yıllık gayrisafi yurtiçi hasılayı (GSYH) 2 trilyon dolara çıkararak dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek, kişi başına düşen milli geliri 20 bin doların üzerine çıkarmak ve 500 milyar dolarlık ihracat yapmak idi. Daha sonra yarı yarıya bir düşüş ile; 11. Kalkınma Planı’nda  GSYH 2023 hedefi 1.1 trilyon dolar, kişi başına milli gelir hedefi  12.484 dolara düşürüldü. Bu yıl açıklanan Orta Vadeli Program (OVP)  ile de 2023’te kişi başına milli gelir hedefi 10.703 dolara kadar indirildi. Aynı şekilde 500 milyar dolar hedeflenen ihracatın da OVP’ de 242 milyar dolara düşürüldüğünü gördük.  İşsizlik ve enflasyon hedefleri de aynı şekilde keskin sapmalar gösterdi. Tarihe iz düşmek ve kurumsal hafızamızı tazelemek adına birkaç örnek daha vermek istiyorum. 2023 için biz ne yaptık?  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz de Çanakkalemizin gelişimi için Ülkemizin 2023 hedeflerine paralel şekilde yerelde çok önemli projelere çalıştık.  Laf üretmedik, icraat yapmayı tercih ettik. 2023 hedeflerinde; 15 bin olan yat bağlama kapasitemizin 2023’e kadar 50 bine çıkarılması, toplamda marina sayısının 100’e yükseltilmesi var diye Yat Limanı projesi hazırladık. Ülkemizin 2023 hedeflerinde kruvaziyer limanların arttırılması da olduğu için; Temmuz 2012’de Çanakkale Kruvaziyer İskele için İTÜ’ye Fizibilite Raporu hazırlattık. 2023 hedeflerinde yüksek öğretimin kalitesinin yükseltilmesi var diye TOBB ETÜ’nün 2 Fakültesinin Çanakkale’ye getirilmesi için tüm yükümlülükleri üstlenerek dönemin Bakanı şahitliğinde bu binada protokol imzaladık, taahhütte bulunduk.  Yani 10 yıl çok kısa geçiyor ve bana göre başarısızlıklarla dolu bir 10 yıl ama kimin başarısı kimin başarısızlığı, bu geçmişten ders alalım ki gelecekte de böyle davranmayalım. Bunun için bunları tekrar anlatmak istiyorum. 2023 hedeflerinde her kente ARGE Merkezi var diye, Teknopark’ın o günkü şartlarda yapılamayan ve yapım süresi geçmek üzere olan  ilk hizmet binasının inşaatını Oda olarak biz üstlendik ve ÇTSO ARGE olarak 06 Haziran 2013 tarihinde açılışını gerçekleştirdik. Açılış davetiyesi de masamda var. Şu anda Ticaret ve Sanayi Odası’nın tabelası da oradan inmiş vaziyette. Ama ilk binasını biz yaptık diye hatırlatmak istedim.” dedi.

“Şehirde Trafik Sıkışıklığından Yıldım, Şehre Otopark İstiyorum Ve Master Planı İstiyorum”

Semizoğlu konuşmasının Devamında Türkiye yüzyılı olduğunu hatırlatarak yaklaşan yerel seçimleri de değerlendirdi. Semizoğlu konuşmasında şu cümlelere yer verdi. “1915 Çanakkale Köprüsü, Dünya’daki ve Ülkedeki yavaşlamaya rağmen Çanakkale’yi yine bir yerde tutmayı başarıyor. Yani yatırım çeken bir iliz. Nüfus alan bir iliz, kaliteli göç alan bir iliz. Bunlar bizim avantajlarımız. Kesinlikle enseyi karartmayacağız ama seçilmişlerimize ve bürokratlarımıza karşı biraz daha ısrarlı olacağız. Olmamız gerektiğini düşünüyorum. Önümüzde Türkiye Yüzyılı diye adlandırılan yeni bir dönem var. Aynı filmleri yeniden görmek istemiyorsak bunları konuşacağız, korkmadan eleştireceğiz, ama üç beş kişi aramızda konuşmayacağız,  buradan konuşacağız arkadaşlar.  Ferdi Bey geçen gün Meclis Whatsapp grubundan güzel bir yazı paylaştı. Aslında yarama el bastı, çok teşekkür ediyorum kendisine. “STK’lar sorunların çözümünde kamuoyu yaratmada ne kadar başarılı” diye bir başlık vardı ve ayrıca liyakat konusuna dikkat çekiyordu. Benim hemen her toplantıda dile getirdiğim, yaralarımıza parmak basan bir yazıydı. Doğruya doğru, yanlışa yanlış demeliyiz,  bize verilen temsil görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeliyiz arkadaşlar. Meclis toplantılarımızın daha katılımcı daha verimli olması gerektiğini her ay söylüyorum. Biz burada konuşursak bir şeyler harekete geçer. Konuşmazsak tacir, tüccar da bir şey istemiyor denilir. Bakın 10 yılı konuştuk. 10 yılda neleri yaptık, neleri yapamadık? Önümüzde Mahalli Seçimler var, Belediye Başkan adayları gelecek,  bu kürsüde kendilerine söz vereceğiz. Kendilerinden ne talep edelim diye bir çalışma başlattık ama hiçbir Meclis Üyemizden geri dönüş alamadık. Çanakkale için ben, yeni seçilecek Belediye Başkan adayından şöyle bir taahhüt istiyorum. Bugün yine gündemimize koyduk. Adaylar açıklandıktan sonra iş işten geçmiş olacak arkadaşlar. Adaylar açıklandıktan sonra bizim söyleyeceklerimizi o arkadaşlarımızın slogan haline getirmesi lazım. Onun için önce bizim istememiz lazım. “Şehre otopark istiyorum”, “şehirde trafik sıkışıklığından yıldım”, “master planı istiyorum” gibi benzer talepler. Burası Karadeniz değil. Dağ bitip deniz başlamıyor. Müteahhit arkadaşlarımla konuşuyorum daire fiyatları malum, kiralar malum. “Bu kadar arazi bolluğunda %40-%50 kat karşılığı neden oluyor? Neden yeni yerleşim alanları açılmıyor?” gibi. Herkes kendi sektöründe de bunları söyleyebilir. Bunu özellikle rica ediyorum.

“Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılına Çanakkale ve Ülkemiz Olarak Hakkını Veremedik”

Semizoğlu konuşmasının sonunda “ben bürokratımızı ve siyasilerimizi tarlada izleri olmaya çağırıyorum” dedi. Semizoğlu konuşmasını su cümleler ile tamamladı. “Başarı Çanakkale’nin başarısı. Ama hep birlikte olursak bu başarıyı niceleriyle taçlandırırız. Başarı olduktan sonra biz de kurumsal olarak bir açıklama yaptık. Arkadaşlar tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. Olmaması da lazım. Onun için ben bürokratımızı ve siyasilerimizi tarlada izleri olmaya çağırıyorum. 2023 yılının son günlerinde olduğumuz için ekonomik alanda gündemde asgari ücret. Bunu hep söyledik bugün asgari ücret 11.402,00 TL, hepimiz çarşıda dolaşıyoruz, hepimiz iş aleminin içerisindeyiz. Ne kadar yeterli, ne kadar yetersiz olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Ama asgari ücretin üzerindeki yük alınmalı. Asgari ücretin 17-18 bin olması lazım. Ama işverenin üzerindeki yük artmasın. İşveren de istiyor çalışanına daha iyi insani şartlarda yaşamasına yetecek bir ücret ödemeyi. Asgari ücretin üzerindeki yük bir nebze kalktı. 3 senedir söylüyoruz ama yetmez biraz daha kalkması gerektiğini düşünüyorum. Gelirlerdeki vergi dilimleri de güncellenmeli. Bana göre, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına Çanakkale ve Ülkemiz olarak hakkını veremedik. Bunun birçok nedeni var. Felaketler var, savaş var, salgın var. Ama daha çok yolumuz da var. Temennimiz; yeni bir yüz yıla girerken, Türkiye Yüzyılında öncelikle Çanakkalemizin vizyon ve liyakat sahibi yöneticiler ile hakettiği ve layık olduğu hizmeti alması, Ülkemizin de geçmişte olduğu gibi tüm dünyada her alanda verdiği mücadelelerimizle milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, hem masada hem sahada örnek bir Ülke olmasıdır. Türk İş Dünyası Ülkesine hizmet için her koşulda hazırdır.

ÇTSO 2024 Bütçesi 30 Milyon TL

 Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Ali Karaman tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2023 Kasım ayı mizanı ile ilgili rapor okundu ve mizanının tetkik ve onayı yapıldı. Kasım 2023 mizanının tetkik ve onaylanmasının ardından Yönetim Kurulu Sayman Üye Turgay Kılıç tarafından 2024 Yılı Gelir ve Gider Bütçesi ile 2024 Yılı Kayıt Ücreti, Yıllık Aidat Tarifesi ve Hizmet Ücretleri Tarifesinin sunumu ve Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Ali Karaman tarafından Hesap İnceleme Komisyonunun 2024 Yılı Bütçesi ve Tarifesi  ile ilgili raporu okundu. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası 2024 Bütçesi 30.000.000,00 TL olarak oybirliği ile onaylandı. Toplantı Meclis Üyelerin yeni yıl dilek ve temennileri ile sona erdi.

 

Murat Çağlayan