Çanakkale’nin bisiklet gruplarından biri olan ÇABİS, Nilüfer Belediyesi tarafından davet edildikleri bir etkinliğe katıldılar. Nilüfer Belediyesi, kendi oluşturduğu doğa, tarih ve kültür rotaları olarak Bursa’da bugüne kadar açılan en düzenli doğa yürüyüşü ve bisiklet parkuru olan Mysia Yolları’nı ÇABİS’e açtı.

Toplamda 750 kilometre uzunluğunda ve 44 farklı yürüyüş ve bisiklet parkurundan oluşan Mysia Yolları, ismini antik Mysia halkından alan tarihi Misi köyünden başlıyor. Ardından, MÖ 7. yüzyılda kurulmuş olan ve günümüzde Gölyazı turistik köyü olarak bilinen Apollonia Antik Kentine doğru devam ediyor. Bu yollar ayrıca Bursa'nın fethinden önce Osmanlıların ilk idari merkezi olan Kite (Ürünlü Mahallesi), Uluabat Kalesi ve Kapanca Antik Limanı gibi birçok tarihî yerleşimi de içeriyor.

ÇABİS gönüllüleri Ertan Ayçetin Bisiklet Evi’nde kamp kurarak çadırlarda konakladılar ve ertesi günü pedal çevirerek Gölyazı Mahallesi'ne ulaştılar. Burada Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nden Arkeolog Osman Ercan eşliğinde kentin tarihi ve kültürel güzelliklerini hakkında bilgi aldılar.

Ertesi günü Uluabat Gölü için, “Sudaki Yaşama Pedallıyoruz” mottosu ile Uluabat Gölü etrafında 53 kilometrelik bisiklet turu yapan gönüllüler, akşam saatlerinde Çanakkale’ye dönüş yaptı.

ÇABİS bir mesaj yayınlayarak; “Etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan ve Çanakkale Bisiklet Platformu’nu böylesine anlamlı bir etkinliğe davet eden Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi’ne, bizleri ilgiyle ağırlayan Ertan Ayçetin Bisiklet Evi çalışanlarına, etkinliğe katılım gösteren bisiklet gruplarına, Çanakkale’yi en iyi şekilde temsil eden ÇABİP Gönüllülerine ve katılan tüm bisiklet severlere teşekkürlerimizi sunuyoruz” İfadelerini kullandı.

Şenay Azman