Marmaris’te düzenlenen ve Yerel basının sorunlarının tartışılacağı programa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Çanakkale’yi, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı temsil etti.
 
Acaba Saray bize kızar mı? Beni görevden alırlar mı?
Marmaris’te düzenlenen Yerel Medya Çalıştayı’nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel gazete temsilcileri ile bir araya geldi.
“Dünyanın her tarafında medya özgürce yayın yapar ve tüm siyasal aktörler onlara saygı duyar. Siz ne kadar kapanırsanız baskıcı yönetim o kadar memnun olur çünkü kendisini eleştirecek hiç kimse kalmaz. Bakıyorsunuz, belli gazetelere kamu bankalarının ilanı var, tam sayfa. Belli gazetelere ise hiçbiri yok.” Şeklinde tespitler yapan Kılıçdaroğlu, “Oradaki çalışanların aylıklarını da bizler ödüyoruz. Nasıl oluyor da kamu bankası sadece belli TV kanalları ve gazeteleri besler? Diğerleri gazete, TV değil mi? İnternet sitesi değil mi?
Bir taraf cezalandırılır, öbür tarafa istedikleri kadar ilan verilir. Ben itiraz ediyorum, sizin de itiraz etmeniz lazım. Kamu denetçiliği kurumuna da başvurduk, itirazla kalmadık. Bu, bizim alanımıza girmiyor dediler. Maaş almak için mi oturdunuz oraya. Evet. Ballı maaş almak için oturdular. Acaba saray bize kızar mı, beni görevden alırlar mı?” diye konuştu.
 
Yerel gazetelere belediye meclis karaları yayınlanmalı
Kılıçdaroğlu, “Belediye meclislerinde alınan kararlar yerel gazetelerde neden yayınlanmaz. Belde halkı ile ilgili karar alıyorum. Belediye meclis kararları yayınlanır, medya aracılığıyla denetlenmiş olur o kararlar. Bu aynı zamanda yerel medyanın belli bir geliri elde etmesine olanak sağlar. Şu anda çok ciddi bir çürüme ile karşı karşıyayız. Ama umudumuz yasama, yürütme, yargıda değil; umudumuz medyada. Hepimizin sorumluluğu var. Özellikle medyanın sorumluluğu belki benden de fazla. Ortaklaşacağımız konuları büyütürsek siyaset kurumunun yanlışları, siyasetçinin daha dikkatli adımlar atmasını konuşmasını sağlarız. Bu görev demokrasilerde medyaya düşüyor. Medya üçünü de denetleyen, geniş kitlelere duyuran bir ortam.” Şeklinde konuşarak, “Anayasamız var bizim. Anayasamız diyor ki, basın hürdür, sansür edilemez. Basın şu anda böyle mi? Basın evi kuracaksanız bir yerden izin almanıza bile gerek yok diyor Anayasa” ifadelerini kullandı.
 
Başkan Hafize Akıncı Kılıçdaroğlu ile görüştü
Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak Çalıştay’a davet edilen Hafize Akıncı yerel medyanın sorunlarını dile getirdi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile de görüşen Başkan Akıncı, sorunları birinci ağızdan tek tek aktarma şansı bulduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun kendisi aracılığı ile Çanakkale halkına ve basın mensuplarına selamlarını gönderdiğini söyledi.