Kepez Belediyesi Ağustos ayı Meclis toplantısına AK Parti Meclis üyeleri’ nin  “Su Ücretlerinin Düşürülmesi” önergesi’ nin görüşülmesi damga vurdu. Ak partili meclis üyelerinin kepezde su çok pahalı ifadelerine karşın Kepez belediye başkanı Birol Arslan ise Kepez Belediyesi olarak Kepezlilere suyun maliyetinin altında verildiğini söyledi.

“SU FİYATLARINI DÜŞÜRELİM” ÖNERGESİ MECLİSTE TARTIŞMA YARATTI
Kepez Belediyesi Ağustos ayı Meclis toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında AK Parti meclis üyelerinin AK Parti Kepez Belediye Meclis Üyeleri Erkan Kürşat Ertürk, Serkan Kale ve Hüseyin Dalaklı tarafından verilen “su fiyatları düşürülmesi” ile ilgili verdikleri önerge tartışma yarattı. Önergede Belediye Meclisince belirlenen su ve atık su ücretlerinin tekrar değerlendirilerek tekrar indirim yapılması talep edildi. Önerge oy birliği ile Ağustos ayı gündeme alındı. Meclis toplantında önergenin görüşülmesi sırasında gergin anlar yaşandı. Önergenin görüşülmesi sırasında AK Partili Belediye Meclis Üyesi Erkan Kürşat Ertürk söz alarak önerge hakkında bilgi verdi. Ertürk konuşmasında “Son zamanlarda Kepezli vatandaşlarımızdan çok yoğun bir şekilde su faturalarının yüksek geldiğine dair bize ulaşanlar oldu.  Bu konuda fiyatların indirilmesini bizden talep ettiler.  Bu genelge de vatandaşımızın teklifidir biz de size bu teklifi meclis gündemine taşıdık” dedi.

GİRDİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ İLE AKARYAKIT ARTIŞLARINI HATIRLATTI
Önerge görüşülmesi sırasında Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’da AK partililere su maliyetlerine etki eden girdi fiyatlarındaki büyük artışı hatırlattı. Arslan, AK Partili Meclis üyelerine yüksek maliyet artışları ile Akaryakıt pahalılığını sordu. Başkanı Birol Arslan Önergenin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada “Kürşat bey diyor ki Kepezli Vatandaşlarımızdan kendilerine talep geldiğini söylüyor. Ben de aynı şekilde 3 AKP’li Belediye Meclisi üyesi arkadaşıma şunu söylüyorum; sadece Kepezliler değil tüm Türkiye’de yaşayan vatandaşların bir zam bombardımanı ile karşı karşıya kaldıklarını bize söylüyorlar. Dolayısı ile ben de sormak istiyorum, Kürşat Bey 2022 sonu itibari ile Türkiye’de akaryakıt kaç TL’ydi bilgin var mı?” dedi. Başkan Arslan konuşmasının devamında  “Belediyemizin tüm fiyat birimleri 1 yıl önce Kasım ayında tüm maliyetler bürokratlarımız tarafından Plan Bütçe Komisyonuna sunulur.  Sizin de plan bütçe komisyonu üyesi arkadaşımız var. Komisyondan çıkan rakamı biz mecliste görüşerek oyluyoruz.  O fiyatlar da o gün yapılan oylama ile kabul olmuş ve 2023’e gelmiş.  2022 sonu itibari ile akaryakıtın fiyatı 19.22, bugün ise 37.24 TL. Elektrik, personel giderleri de yüksel oranlarda artış oldu” dedi.

“MANTIKLI OLAN SU FİYATLARININ DÜŞÜRÜLMESİ”
Önergenin görüşülmesi sırasında Başkan Arslan, “AKP’li Belediye Meclis Üyeleri Kepez Belediyesinin su fiyatının yüksek olduğunu söylüyorsunuz,  AKP’li Belediyelerimizdeki su fiyatını biliyor musunuz?” dedi.  Başkan Arslan’ın bu sorusu üzerine bu kez AK Parti Belediye Meclis Üyesi Serkan Kale söz aldı.  Kale “Gelibolu Belediyesi CHP’li Belediye kaç para Gelibolu’da? iki lira, bizde kaç lira? Elinizi vicdanınıza koyun. Çeşmeyi açtığımızda çamur akıyor ve resmen su kokuyor.  Şu suyu biraz düşürün mantıklı olalım.  Evimize 200 TL elektrik parası gelirken 400 Lira su parası geliyor.  Bakanlığımız size para çıkardı arıtma için arıtmayı dahi çalıştıramıyorsunuz” dedi.

“AMACIMIZ VATANDAŞLARIMIZA YARDIM ETMEK”
Önergenin görüşülmesi sırasında söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi İsmail Özcan ise yaptığı konuşmada maliyetlere değinerek suyun aslında ucuz olduğunu belirtti. Özcan “Başkanım halkın içinde su konusunda en çok şikâyet alan kişi benim. Biz suya iki yıl zam yapmadık hiç zam yapmadığımız için birikim oldu. 3. Yılda zam yapmak zorunda kaldık. Bizim işimiz vatandaşlarımıza yardım etmek.  Mümkün mertebe zamları en az ve askeri düzeyde tutmak. Şimdi Sadece su zammı olarak geçiyor. Suyun içerisinde, su faturasının içerisinde katı atık var. Katı atık Türkiye'nin gururu. İki tane Arıtma tesisimiz var. Yüzde 80 katı atıkta geri dönüşüm yapıyoruz. Elektrik üretimi yapıyoruz. Ve katı atığı halkımıza 120, 130 lira civarındayken biz 56 lira olarak yansıttık.  Maliyetlerin içinde katı atık var, çevre temizlik var,  atık su parası var, Su var, bir de KDV'si var. Yani su aslında ucuz. Niye devreye girmiyor? Arıtmamız devreye girdiği zaman hatta TOKİ'deki arıtmayı da devreye soktuğumuzda bu defa su yetersiz geliyor. Kepez'in nüfusu 30 bin hizmet verdiğimiz nüfus 70 bin arkadaşlar. Dolayısı ile hem atık su hem de arıtma suyunda belediyenin haklı olduğunu düşünüyorum. Aslında 4 paket sigaraya suyumuz arıtılıyor, çevremiz temizleniyor,  bir ay çöpümüz atılıyor. Halkımıza da bunu izah ettiğimizde halkımız bunu anlayışla karşılıyor” dedi.   

“SAMİMİYETSİZLİK VE POPİLİZİM VAR”
Mecliste söz alan İYİ Parti Belediye Meclisi Üyesi Ruhi Akkoyun ise ak Parti Meclis üyelerine sert bir şekilde eleştirdi. Akkoyun konuşmasında  “Sanırım 2021 yılının Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde soru önergesi verildi. Kim için Kepez ve çevre köylerinin su problemini aşmak için.  O dönem AKP'nin Grup Başkan Vekili olan Bülent Turan Açı Koleji'nin açılışında söz verdi. O söz aslında üçüncü vermiş olduğu sözdü. Bununla alakalı Hatta isim zikrederek soru önergesi verdik. AKP grubu cevap bile vermedi.  Şimdi tabii ki su pahalı. Ama mazot da pahalı. Neredeydiniz bu zamana kadar?  Burada vatandaşın isteğini bildiriyorsunuz da hiç bunlara bakmıyorsunuz?  Bence sadece samimiyetsizlik ve sadece popülizm” dedi.

BAŞKAN ARSLAN TEHLİKEYE DİKKAT ÇEKTİ
Su fiyatlarının düşürülmesi önergesinin konuşulduğu ve mecliste tansiyonun yükseldiği anlarda bir kez daha söz alan Belediye Başkanı Birol Arslan, suyun neden pahalı olduğu ile ilgili süreci bir kez daha anlattı. Başkan Arslan “Ham suyumuzu kuyularından alıyoruz dedik. Göreve geldiğimizde 7 tane kuyuyu teslim aldık.  7 kuyunun üç tanesi çöktüğü için bugün çalışmıyor. Ova tarafındaki çevre yolunun 3 kuyu iptal. Bunun yanına 10 tane de biz kuyu açtık. 12 kuyumuz şu an itibariyle çalışıyor ve suyu ucu ucuna yetiştiriyoruz. Üç kuyu daha açtık. Ay sonu itibariyle toplama deposu yapıyoruz. Hani bir arsa tarla satın aldık orada genişlettik ve oraya toplama deposu yapıyoruz. Muhtemelen Ağustos ayı itibariyle de toplama deposun ve 3 kuyuyu hizmete açacağız. Ayrıca 3 kuyuyu da oraya isale hattına bağlıyoruz. Ve 15 kuyu olacak. Şu anda 12 kuyu ucu ucuna anca yetiyor. Bazen seviyeler kesiliyor, motorlar yanıyor ve ben uykusuz geceler geçiriyorum.  Çünkü ham suyu yetiştiremiyorum.   Arıtmayı çalıştırdığımızda arıtmaya gelen suyun yüzde 70’i arıtılmış su olarak çıkıyor, yüzde 30’u da maalesef atık su olarak atılıyor” dedi.

BAŞKAN ÖZÜR DİLEDİ
Önergenin görüşülmesi sırasında Kepez halkından arıtmanın çalıştırılamaması nedeni ile özür dileyen Başkan Arslan, Yaşanan su sıkıntısı nedeni ile 4 aydır arıtmayı çalıştıramadıklarını dile getirerek “Yaklaşık 4 aydır arıtmayı çalıştıramıyorum.  Ben buradan Kepezli hemşehrilerimden özür diliyorum.  Ancak neden yetmediğinden kamuoyu da çok iyi biliyor.   Şu anda maalesef ovalardaki artezyen kuyuların  verimleri düştü. Yani saniyede 15  litre veren su kuyuları,  şu anda 7 litrelere 8 litrelere geriledi.  Dolayısı ile bütün kuyuların  verimliliği düştü.  Kalabaklı  köyünün sorunu Var mı? Günlerdir susuz kaldı mı?  Yağcılar köyüne aynı.   Yağcılar Köyü'nün su kuyusu vardı. O kuyudan çekilen su köyün deposuna gönderiyor, köylü o suyu kullanıyordu. Ama su kuyusu çöktü . Tam beş aydır İtfaiye müdürlüğümüz her gün iki tanker  su götürüyor. Bugüne kadar bakın hiç söylemedik.   Taşlıtarla, Denizgöründü köyü ve Ulupınar köylerine de İl Özel İdaresi tankeri ile su yolladık.  DSİ Köylere su veremediği için şu anda tarım yapılamıyor, meyve bahçeleri kurudu. Dolayısı ile önce köylerimiz şimdi de biz kuraklıktan etkileniyoruz.  Yeterli su gelmediği için 4-5 aydır arıtmayı çalıştıramıyoruz. Şayet arıtmayı çalıştırsaydık kesintiler olmazdı” dedi.

SUYUN YER ALTI KUYULARINDAN ÇEKİLMESİ MALİYETİ ÇOK YÜKSELTİYOR
Suyun maliyetinin neden yüksek olduğunu da anlaTan Arslan “Suyun maliyetleri yüksek evet ama neden? Çünkü artezyen kuyulardan çekilen su  yüksek maliyetle yapılıyor. Yani suyu enerji ile çekiyorsun,  enerji ile tesise basıyoruz onu,  enerji ile arıtıyoruz ve enerji ile dağıtıyoruz.  Çalıştıramadık, kabahatliyiz özür diliyoruz.  Ancak bu sadece benim kusurum ve benim kabahatimse takdir kamuoyunun.  Köylerde vatandaşlar günlerce elini yüzünü yıkayacak su bulamadı. Ama ben ‘Özel İdare köylere su yollamadı’ diyor muyum?  Ama köy muhtarları beni aradığında, devamlı beni arayıp mahcup olmasını istemediğim için İtfaiye müdürümün telefon numarasını verdim.  Bana boyun bükmesini arzu etmediğim için de İtfaiye Müdürüne de talimat verdim  Köy muhtarlarımıza yardımcı ol dedim. Ama  gün oldu tankerimiz yangına gitti ve yangına müdahale ederken Kalabaklı köyü 3 gün susuz kaldı. İlla siyaset yapacağız diye birbirimiz incitmeyelim” dedi.

ZATEN MALİYETİN ALTINDA FİYATLANDIRIYORUZ
Arslan Kepezlilere suyu zaten maliyetin altında verdiklerinin de altını çizen Arslan “Kepez artık çok büyüdü. Biz geldiğimizde 9 bin küsur tane  su abonesi vardı.  Kepez 4 yılda iki kat büyüdü.  4 yılda iki kat büyüyen bir beldenin de elbette ham su ihtiyacı iki katına çıktı. Ben de diyorum ki kuyu sayılarını arttırarak Kepez'in ham su sorununu çözemeyiz. Gelin Devlet Su İşleri bizde ham su  verin barajdan. Eğer biz Devlet Su İşleri'nden  baraj suyunu alırsak arıtma maliyetimiz de düşecek. Yılbaşından itibaren yansıyan elektrik faturası kaç lira gelmiş? 15 milyon 500 lira. Biz   yılbaşından bugüne kadar 15 milyon 500 bin liralık bir suda maliyet yapmışız. Kaç para vatandaşa tahakkuk etmişiz onu biliyor musun? Onu da söyleyeyim 13  milyon 406 bin lira vatandaşa su faturası kesmişiz . Maliyetimizin altında tahsilat ne kadar? 12 milyon 44 dört bin lira” dedi. Yaşanan tartılmanın ardından  AK Partili Belediye Meclisi üyelerinin su fiyatlarının yeniden değerlendirilmesi için verilen önerge oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada AK Partili üyelere evet yönünde el kaldırılsa da önerge CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin ret oyu ile oy çokluğu ile ret edildi.
Ogün İnal