Kanlı savaşın ardından 108 yıl geçse de savaşın izleri toprak altından gün güzüne çıkmaya devam ediyor. Gelibolu Yarımadası Arıburnu yürüyüş güzergahında  Artillery Road-Topçu yolu Lone Pine yakınlarında patlamamış top mermisi bulundu.

108 YILLIK PATLAMAMIŞ TOP MERMİSİ BULUNDU
1.Dünya savaşının en dar ve en kanlı muharebelerinin yaşamadığı Gelibolu Yarımadası da savaşın izleri aradan geçen 108 yıla rağmen toprak altından çıkmaya devam ediyor. Dünya’nın en iyi korunmuş savaş alanlarından biri olan Gelibolu Yarımadasında kanlı savaştan 108 yıl sonra bile savaşın izleri bulunuyor. Gelibolu Yarımadası sınırları içerisinde Arıburnu yürüyüş güzergahında  Artillery Road-Topçu yolu Lone Pine yakınlarında patlamamış top mermisi bulundu. Orman Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından tespit edilen patlamamış bomba ile ilgili bilgiler Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Milli Parkı yetkilileri ile paylaşıldı.

JANDARMA EKİPLERİ PATLAMAMIŞ BOMBAYI İMHA ETTİ
Çanakkale Savaşlarından kalan ve patlamadığı anlaşılan top mermisini Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Milli Parkına uzmanları ile Jandarma ve İtfaiye ekipleri incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonunda top mermisinin herhangi bir tehlikeye sebebiyet vermemesi için hızlı bir şekilde fünye ile imha edilmesine karar verildi. Çanakkale Savaşlarından kalan Top mermisinin bulunduğu yerin az ilerisinde çukur kazıldıktan sonra tedbirli bir şekilde çukura yerleştirildi. 6 inçlik bir donanma topuna ait olduğu tahmin edilen top mermisi Jandarma bomba imha ekipleri tarafından imha edildi.
Murat Çağlayan