Oy sayma işleminin ilerleyen saatlerinde sonuçlarda belli olmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Çanakkale seçimini yaptı. Çanakkale’de Kesin olmayan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu oyların %54.57’sini,  Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı  Recep Tayyip Erdoğan oyların %39.51’ini, Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ da oyların %5.22’sini aldı. Yine Kesin olmayan sonuçlara göre Çanakkale genelinde Milletvekili seçim sonuçlarına göre Cumhuriyet Halk Partisi oyların %35.54’ünü,  Adalet ve Kalkınma Partisi oyların %31.73’ünü, İyi Parti oyların %16.66’sını, Milliyetçi Hareket Partisi oyların %6.49’unu, Yeniden Refah partisi oyların %0.97’sini ve Büyük Birlik Partisi oyların  %0.45’ini aldı. Bu sonuçlara göre Çanakkale’de 28. Dönem milletvekili seçimlerinde Millet İttifakı Partileri 3 milletvekili Cumhur İttifakı ise 1 milletvekili çıkardı. Çanakkale milletvekili seçim sonuçlarına göre 2 Cumhuriyet Halk partisi, 1 Adalet ve Kalkınma Partisi, 1’ de İyi Parti milletvekili çıkardığı görüldü. Bu sonuçlarla Cumhuriyet Halk Partisinde de İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Adalet ve kalkınma Partisinden Ayhan Gider, İyi Parti’den Rıdvan Uz Çanakkale milletvekili seçildiler. Ancak 2018 seçimlerinde olduğu gibi yurt dışı oylarının dağıtılmasının ardından Çanakkale’de Milletvekili dağılımında değişim olabileceği tahmin ediliyor.

İLK OY İSMET GÜNEŞHAN’ DAN
Türkiye hafta sonunda tarihi bir seçim yaşadı. Tarihi seçimlerde seçmenlerin oy verme işlemi saat 08.00’de başladı. Seçmenler,  seçimlere yoğun bir ilgi gösterdiği görülürken seçimlere katılımın %90’ a yaklaştığı gözlemlendi. Tarihi seçimde Çanakkale’de de adeta sandıklar doldu taştı. Vatandaşların büyük bir teveccüh gösterdiği seçimde Çanakkaleli Milletvekilleri de sandık başına geçti. Seçimde ilk oy kullanan isim Cumhuriyet Halk Partisi 1. Sıra Milletvekili Adayı İsmet Güneşhan oldu. CHP Çanakkale Milletvekili Adayı İsmet Güneşhan, eşi Nilden ve kızı Melis Güneşhan ile birlikte 18 Mart İlkokulu'nda 1124 numaralı sandıkta saat 09:00’da oyunu kullandı. Oy kullanma işleminden sonra düşüncelerini ifade eden Güneşhan, “Bugün ülkemizde bir demokrasi şöleni var. Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimlerinden bir tanesini yapıyoruz. Seçimlerin ne kadar önemli olduğunu herkes biliyor, herkes de farkında. Ben milletimizin, yurttaşımızın ferasetine güveniyorum. Bugün gereğini yerine getirecektir. Türkiye kararını verecektir. Türkiye'nin kararı seçmenlerimizin kararı, yurttaşlarımızın kararı demokrasiden yana olacaktır dedi.

AYHAN GİDER 18 MART İLKOKULU'NDA 1122 NOLU SANDIKTA OY KULLANDI
Aynı okulda oyunu kullanan bir başka isim ise AK Parti 1. Sıra Milletvekili Adayı Ayhan Gider oldu. AK Parti Çanakkale Milletvekili Adayı Ayhan Gider  18 Mart İlkokulu'nda 1122 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Gider oy verme işlemi sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Vatandaşlık hakkımız olmasının ötesinde görevimiz olan oyumuzu kullandık. İnşallah bu seçim sonuçları memleketimiz için, ilimiz için ülkemiz ve tüm dünya için hayırlara vesile olsun. Sandıktan ne çıkarsa çıksın bugün 14 Mayıs yeter söz milletin dendiği gün. 190’de nasıl denmişse bugün de aynı şekilde hür seçimlerimizi yapıyoruz. Çıkan sonuca hepimiz saygı duymak zorundayız. Ben inanıyorum bugün çok daha güzel bir sonuçla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

“BUGÜN MİLLETİN İRADESİ TECELLİ EDECEKTİR”
AK Parti  2. Sıra Milletvekili Adayı Jülide İskenderoğlu ise  AKÇANSA Güzel Sanatlar Lisesinde 1001 numaralı sandıkta  Annesi Cemile, Babası Erdal Kulbak, eşi Yücel ve oğlu Doruk İskenderoğlu ile birlikte oy kullandı.  İskenderoğlu, “Güzel bir seçim dönemi atlattık. Bu çok önemli, özel bir gün. Cumhuriyetimizin 100. Yılındaki seçimlerin ne kadar önemli olduğunu defaten dile getirdik. Bugün Allah’a şükür, kazasız belasız, çok büyük bir sorun olmadan bir seçim atmosferinde geçirdik. Çanakkale demokrasinin en güzel yaşandığı yerlerden birisi.  Milletin iradesine her zaman güvendik, inandık. Bugün milletin iradesi tecelli edecektir” dedi.

DEMOKRASİNİN GEREĞİNİ BUGÜN YERİNE GETİRİYORUZ
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale 1. Sıra Milletvekili Adayı  Rıdvan Uz da  Vali Fahrettin Akkutlu İlkokulunda saat 11.00 sıralarında oyunu kullandı. Uz “Demokrasinin gereğini bugün yerine getiriyoruz Çanakkale'mizde. Öncelikle hem Çanakkale'mize hem Türkiye'ye seçimlerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ülkemize güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Aynı zamanda bugün eli öpülesi annelerimizin Anneler Günü. Başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerin de Anneler Gününü kutluyorum. Güzel bir seçim atmosferi yaşanıyor Çanakkale'mizde. İnşallah bunu akşam böyle kapatacağız. Huzurun, barışın kenti Çanakkale'mizde ve Türkiye'mizde inşallah güzel bir seçim atmosferiyle tamamlayacağız. Milletimizin verdiği helal oyları da koruyacağız, kollayacağız” dedi.

ÇANAKKALE 1.592 SANDIKTA OY KULLANILDI
Çanakkale kent merkezinde 145 bin 772 seçmen için 439 sandıkta kuruldu.  Ayvacık ilçesinde 12 sandık, Bayramiç ilçesinde 117 sandık, Biga ilçesinde 268 sandık, Bozcaada’da 8 sandık, Çan ilçesinde 151 sandık, Eceabat’ta 28 sandık, Ezine’de 100 sandık, Gelibolu’da 111 sandık, Gökçeada’da 28 sandık, Lapseki’de 93 sandık ve Yenice ilçesinde ise 119 sandık kuruldu. Çanakkale’de Kesin olmayan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre  Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu oyların %54.57’sini,  Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı  Recep Tayyip Erdoğan oyların %39.51’ini, Ata İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ da oyların %5.22’sini aldı. Yine Kesin olmayan sonuçlara göre Çanakkale genelinde Milletvekili seçim sonuçlarına göre Cumhuriyet Halk Partisi oyların %35.54’ünü,  Adalet ve Kalkınma Partisi oyların %31.73’ünü, İyi Parti oyların %16.66’sını, Milliyetçi Hareket Partisi oyların %6.49’unu, Yeniden Refah partisi oyların %0.97’sini ve Büyük Birlik Partisi oyların  %0.45’ini aldı.

BOZCAADA, ECEABAT , GÖKÇEADA  VE GELİBOLU “KILIÇDAROĞLU” DEDİ
Çanakkale’de resmi olmayan sonuçlara göre Bozcaada’da oy sayım işlemi tamamlandı. Bozcaada’da 8 sandık kuruldu. 8 sandıkta geçerli olan oy sayısı 2. 353. Bozcaada’ da  Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 1.750 oy ile oyların % 74.37’sini aldı.Eceabat’ta, 28 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. 28 sandıkta geçerli oy sayısı 6.591 oldu. Eceabat’ta Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 4.750 oy alırken oyların  % 72.07’sini alarak yarışı tamamladı. Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 1.608 oy ile oyların % 24.40’ını aldı. Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan 191 oy alırken, oyların % 2.90sını almış oldu. Yarıştan çekilen Muharrem İnce ise sandıkta 42 oy aldı. Gökçeada’da resmi olmayan sonuçlara göre, 28 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. 28 sandıkta geçerli oy sayısı 5.854 oldu. Gelibolu’ da Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 3.531 oy alırken, oyların % 57.51’ini alarak yarışı tamamladı. Gelibolu’da resmi olmayan sonuçlara göre, 111 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. Gelibolu’da resmi olmayan sonuçlara göre, 111 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. Gelibolu’da Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 18.802 oy alırken, oyların % 61.68’ini alarak yarışı tamamladı.

ÇAN, AYVACIK VE LAPSEKİ  “ERDOĞAN” DEDİ
Çan’da resmi olmayan sonuçlara göre, 151 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 17.207 oy ile oyların % 48.66’ını aldı. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 15.705 oy alırken oyların  % 44.41’ini alarak yarışı tamamladı. Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan 2.153 oy alırken, Yarıştan çekilen Muharrem İnce ise 298 oy aldı. Ayvacık’ta resmi olmayan sonuçlara göre, 129 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. Ayvacık’ta Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 10.402 oy ile oyların % 41.43’ünü  aldı. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 13.360 oy alırken oyların  % 53.21’ini alarak yarışı tamamladı. Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan 1.107 oy alırken, Yarıştan çekilen Muharrem İnce ise sandıkta 240 oy aldı. Lapseki’de resmi olmayan sonuçlara göre, 93 sandıkta oy verme işlemi gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 10.598 oy ile oyların % 49.68’ini  aldı. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 9.392 oy alırken oyların % 44.02’sini alarak yarışı tamamladı. Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan 1.173 oy alırken, Yarıştan çekilen Muharrem İnce ise sandıkta 171 oy aldı.
Ogün İnal