Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası Alçıtepe köyünde 1915 Siper Canlandırması projesi faaliyete geçirilecek.   Çanakkale Savaşları’nı konu alan 330 metre uzunluğunda olan siper canlandırması 12 bölümden oluşuyor. Tarihi Yarımada'ya gelen ziyaretçiler o dönemin ruhunu yaşama fırsatına sahip olacaklar. Alçıtepe Köyü'nde yer alan Hilal-i Ahmer Hastane Müzesi'nin arka kısmında 1915 Hilal-i Ahmer Hastane Sergisi arkasında düzenlenen 1915 Siper Canlandırması projesi tamamlanmasının ardından ziyaretçileri açılacak. Projeyle, Çanakkale Kara Savaşları'nda destan yazan kahraman Mehmetçiğin anı ve günlükleri ve dönem fotoğrafları seçilerek siperlerden yaşanan bir günü anlatılıyor. Çanakkale Savaşları'ndan kalma görsel, fotoğraf, siper görüntüleri ve harp ceride ve raporlarına bakılarak oluşturan senaryo çerçevesinde o dönemin canlandırması gerçekleştiriliyor. 1915 Siper Canlandırması projesi hakkında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir açıklamalarda bulundu.  

‘’CUMHURİYETİMİZE NASIL KAVUŞTUĞUMUZU, GELECEK NESİLLERE DAHA İYİ AKTARMAK İÇİN ÇALIŞMALAR İÇERİSİNDEYİZ’’
1915 Siper Canlandırma projesi hakkında bilgiler veren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, “Çanakkale Tarihi Alan bölgesi açık hava müzesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ve gelen ziyaretçiye Çanakkale Ruhunu daha iyi aksettirecek, Çanakkale Ruhunu daha iyi hissettirecek, siper canlandırma çalışmamız artık sona geldi. Ve çok yakın bir zaman içerisinde burayı gelen ziyaretçimize açık hale getireceğiz. Özellikle Çanakkale Kara Muharebeleri aslında bir siper mücadelesidir. Mehmetçik işte bu içinde bulunduğumuz siperlerde Çanakkale'yi Geçilmez yaptı. Ve dünyaya meydan okudu. Tabii Mehmetçik bu büyük kahramanlığı ortaya koyarken, büyük fedakarlığı ortaya koyarken siperde günlerini, aylarını geçirdi. Bu siperlerde şehit ve gazi oldu. Ve bu siperler de yemek yedi, uyudu, dinlendi. Ve bu siperlerde zaman geldi, türkü yaktı, dua etti. Buradaki arkadaşlarıyla birlikte Çanakkale'yi Geçilmez yaptılar. Bu siperler de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk askerlerine; ‘Size ölmeyi emrediyorum’ dedi ve taarruz emrini verdi. Özellikle bomba sırtı vakasında siperdeki Mehmetçiğin nasıl metanetli olduğunu, nasıl cesaretli olduğunu hepimiz çok yakından biliyoruz. Burada bütün Mehmetçik biraz sonra üç dakikaya kadar öleceğini, şehit olacağını bilmesine rağmen herhangi bir yılgınlık, herhangi bir çekinme hissi ortaya koymadan bilenler Kur'an-ı Kerim'i okuyor. Bilmeyenler de dua ediyorlar ve birazdan yapılacak taarruzda Çanakkale'ye Geçilmez yapacaklarını çok iyi biliyorlardı. Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu vatanı nasıl kazanıldığını, Cumhuriyetimize nasıl kavuştuğumuzu, gelecek nesillere daha iyi aktarmak için çalışmalar içerisindeyiz ve Çanakkale Ruhunun doğduğu işte bu topraklarda Mehmetçik'in hangi şartlarda Çanakkale'ye Geçilmez yaptığını, Mehmetçiğimizin hangi şartlarda o büyük mücadeleyi verdiğini gelen ziyaretçimize daha iyi anlatmayı düşünüyoruz. Ve gelen ziyaretçi de bu siperlere girdiği zaman gerçekten o siper hayatını daha iyi hissetmiş olacak. Mehmetçiğimizin hangi şartlarda Çanakkale Geçilmez yaptığını daha iyi anlamış olacak. Ve bu siperlerde nasıl büyük bir mücadelenin verildiğini daha iyi anlamış ve idrak etmiş olacak. Ve bu siperler de gerçekten Çanakkale Geçilmez yapıldı. Ve dünyaya meydan okundu. Bu siperler yeri geldi Mehmetçiğin mutfağı oldu. Yeri geldi dinlenme odası oldu. Yeri geldi bu siperler de dinlendi uyudu. Yeri geldi bu siperler de kefensiz mezar oldu, bu siperler Mehmetçiğimize. Gerçekten Çanakkale siperleri gezilip, ziyaret edilmeye değer hale geldi. Ve çok da güzel bir proje ortaya çıkmış oldu. Siper canlandırma işine herkesi bekliyoruz’’ dedi.  

‘’ÇANAKKALE RUHUNU HİSSETMEYE DAVET EDİYORUZ"
1915 Siper Canlandırma projesi hakkında açıklamalarının devamında Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Biz Çanakkale siperlerindeyiz. Aslında Mehmetçik ve onların ruhu Çanakkale Ruhu Çanakkale'de Çanakkale'nin siperlerinde hala bekliyor. Ve biz de gelen ziyaretçimizi bu Çanakkale'nin siperlerinde bekliyor olacağız ve Çanakkale'ye geldiklerinde, Tarihi Alana geldiklerinde kaleleriyle, tabyalarıyla, bulunmamış doğasıyla, siperleriyle tam gerçekten o günkü savaş alanına en yakın bir şekilde burası korunmuş, muhafaza edilmiş oldu. Ve tabii ki Biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak bu çalışmalarımızı yaparken milletimizin büyük Türk milletinin büyük desteğini her zaman görüyoruz. Tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hükümetimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğini hep hissediyoruz. Gerçekten Çanakkale Tarihi Alanı o büyük kahramanlığa yaraşır hale geldi. Burasının eski halini bilenler bilir. Şimdi gelinen nokta gerçekten Mehmetçiğin o büyük müdafaasına, o büyük kahramanlığına yaraşır hale geldi. Biz Çanakkale Tarihi Alanı dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen açık hava müzesi haline getirmeye kararlıyız. Ve çalışmalarımız bu yönde. Bu siper canlandırma işi çok yakın bir zaman içerisinde bir hafta, on gün içerisinde ziyarete açık hale gelecek. Çanakkale siperlerindeyiz. Mehmetçiğin Çanakkale'yi Geçilmez yaptığı mekanlardayız. Türk milletinin vatanını canı pahasına koruduğu siperlerdeyiz. Mehmetçiğe yeri gelmiş mezar olmuş, yeri gelmiş uzun zamanlarını geçirdiği hatıralarının olduğu, Mehmetçiğin ayak izinin olduğu mekanlardayız, siperlerdeyiz. Ve Türk milletinin, Mehmetçiğin destan yazdığı bu topraklar benim diye dünyaya meydan okudu. Vatanı canından aziz bildiği ve Allah Allah nidalarıyla düşmana hücum ettiği siperlerdeyiz. O tarihi mekanlardayız. Milletimizin bütün evlatlarını, büyük Türk milletinin evlatlarını, Çanakkale'ye siperlere, Çanakkale Ruhunu hissetmeye davet ediyoruz" dedi.


Haber Merkezi