ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen sınavlarda adaylar önce yazılı ardından sözlü performans sınavlarına tabi tutuluyor. Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavları hakkında bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal; “Odamız organizasyonunda Mesleki Yeterlilik Sınavı açılması için yeterli sayıda başvuru oluştuğu takdirde MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlarla işbirliği yaparak sınavların Çanakkale’de yapılmasını sağlıyoruz. Son dönemde çok sayıda talep ve başvuru alarak, Trakya ve Güney Marmara’da Sorumlu Emlak Danışmanlığı sınavını en fazla organize eden ve gerçekleştiren Ticaret Odası olduk. Bundan dolayı mutluluk duyuyoruz” dedi.

EMLAK DANIŞMANLIĞI YAPMAK İSTEYENLER TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN AÇIKLANAN MEVZUATI ÇOK İYİ TAKİP ETMELİ
 
Genel Sekreter Sandal açıklamasının devamında; “Emlak Danışmanlığı ticaretini yapmak isteyenler Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ve güncellenen Mevzuatı çok iyi takip etmeliler.
14 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete’ de yayınlanan “TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” ile sektör temsilcileri ve adayları için çok önemli değişiklikler yürürlüğe girdi. Emlak dükkânı açmak için zorunlu olan en az lise mezuniyeti ve Mesleki Yeterlilik Belgesi almak 14 Ekim 2020’den sonra açılacak işletmeler için artık yeterli değil. MEB/Üniversite onaylı en az 100 saatlik eğitim ile Mesleki Deneyim şartı da diğer kriterlerle birlikte sağlanması zorunlu hale getirildi.” açıklamasında bulundu.
 
Haber Merkezi