Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Çalışmaları (VİDEO)

Cumhuriyetin kuruluşunun 100 yılı hazırlıkları kapsamında Şehitler abidesinde düzenleme ve tadilat çalışmaları başlatıldı.

255 0
Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı Çalışmaları (VİDEO)
VİDEO HABER

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca yapılan çalışmalar kapsamında Şehitler abidesini ve çevresinde alt ve üst yapı düzenleme çalışmaları 18 Mart’a kadar devam edecek. Çalışmalar sürecinde abide ziyarete kapalı kalacak.

ŞEHİTLER ABİDESİ VE ÇEVRESİNDE ALT VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI YAPILIYOR
Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Şehitler Abidesi Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırlanıyor. Abide ve bölgesinde alt ve üst yapısının düzenlenme çalışmaları başladı. Şehitler Abidesi’nde çalışmalar çerçevesinde, elektrik altyapı hatlarının yenilenmesi, sulama, içme suyu, yangın hatları gibi mekanik altyapı hatlarının yenilenmesi, bitkisel peyzaj alanlarının yenilenmesi, alanın ziyaretçi yönetimi anlamında daha işlevsel hale getirilebilmesi maksadıyla sert zemin akslarında revizyonlar, kent mobilyaları ve bilgilendirme, yönlendirme tabelalarının yenilenmesi, Abide altında yer alan bodrum mekana yönelik su yalıtım sisteminin yenilenmesi, Abide B giriş kısmına otopark düzenlemesi yapılacak. Abide tören alanında yer ‘Vatan ve Milli Mücadele Anıt Rölyefi’ ile ilgili yenileme çalışmalar da proje kapsamında devam ediyor.

ŞEHİTLER ABİDESİ YENİ GÖRÜNÜMÜ İLE 18 MART’ TA ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLAYACAK
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Şehitler Abidesi’nde incelemelerde bulunarak, Abide’de yapılacak olan çalışmayla ilgili bilgi verdi. Kaşdemir yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirmesinde  “Cumhuriyete giden yolun başlangıcı Çanakkale. Çanakkale Kurtuluş Savaşı’nın ilk işaret fişeği atılmış ve daha sonra da Cumhuriyetimiz ilan edilmiş ve inşallah 1923’te temelleri atılan Cumhuriyetimiz 100’üncü yıl dönümünü kutlayacağız. Biz de Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde Tarihi Alan Başkanlığı olarak Cumhuriyet’e giden yolun başlangıcı olan Çanakkale’de, Şehitler Abidesi’nin yenilenmesini, peyzaj düzenlemesini gözden geçirmeyi ve burada Cumhuriyeti 100’üncü yıl dönümünde bir takım çalışmalar yapmayı takvimimize aldık. Çanakkale Şehitler Abidesi, Tarihi Alan’ da en fazla ziyaret edilen bir alan. Şehitler Abidesi’nde Çanakkale’mizin bir simgesi olmuş durumda. Zamana, coğrafi koşullara, iklime bağlı olarak bir takım yıpranmalar ve eskimeler oluştu. Bu kadar önemli olan bir yere, Tarihi Alan Başkanlığı olarak tekrara arkadaşlarımızla birlikte gözden geçireceğiz. Peyzajını yeniden düzenleyeceğiz, elektrik hatlarını tekrar gözden geçirip, gerek sulama sistemlerini gerek yangına karşı müdahale sistemlerini tekrar gözden geçireceğiz. Bu süreçlerin sonunda da Mart ayında burası tekrar yeni görünümü, haliyle burası tekrar ziyaretçilerimize açık hale gelecek. Bu çalışmalarımız içerisinde, bu süre içerisinde Mart ayına kadar burası güvenlik sebebiyle ziyarete kapalı olacak. Burada çok hızlı ve hummalı bir çalışma olacak. Şuanda işe başlamış vaziyetteyiz. Bugünden sonra da güvenlik amacıyla burası ziyarete kapalı olacak. Gerek Şehitler Abidesi’nin altındaki teknik bakımlar gerek buradaki peyzajların gözden geçirmesi. Burası gerçekten yangına hassas bölge, yangın kontrol sistemlerimiz, yangına müdahale sistemlerimizin tekrar gözden geçirilmesi ve buradaki düzenlemelerin ziyaretçilerimizin daha kolay, güzel bir ortamda ziyaretlerini yapabilmeleri için bir takım değişiklikler yapacağız. Yeni görünümüyle de ziyaretçilerimiz buradaki ziyaretlerini daha çok duygu yoğunluğu içerisinde olacaklar. 18 Mart’ta da bu yeni düzenlemeyle birlikte, sayın cumhurbaşkanımızın katılımıyla buradaki işi bitirmiş ve hizmete açmış olacağız. Tarihi Alan’daki bize miras kalan, ecdat yadigarlarını koruyarak, kollayarak, geliştirerek tekrar elden geçirmeye Tarihi Alan’ı dünyanın en çok ziyaret edilen açık hava müzesi yapmaya kararlıyız. Tarihi Alan Başkanlığı olarak da çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Burası Tarihi Alan Türkiye’nin kalbi, Türk milletinin göz bebeği. Biz de burayı göz bebeğimiz gibi koruyor, kolluyoruz” dedi.
 
Ogün İnal
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.