Diş Hekimleri 114. Yıllarını Kutladı (VİDEO)

Çanakkale Diş Hekimleri Odası bir program düzenleyerek Diş Hekimliğinin kuruluşunun 114. Yılını kutladı.

335 0
 Diş Hekimleri 114. Yıllarını Kutladı (VİDEO)
VİDEO HABER

22 Kasım Diş Hekimliği Gününü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını dolayısı ile meslektaşlarının yıldönümünü kutlayan Çanakkale Diş Hekimleri Odası bir program düzenlendi.
Ağız ve diş sağlığı korunmadığında birçok hastalığı beraberinde getirdiği bilimsel olarak ispatlanmış durumda. Bazen salgına da dönüşen enfeksiyona neden olan ağız ve diş sağlığına dikkat çekmek ve toplumu daha sağlıklı hale getirmek amacı ile her yıl 22 Kasım Diş Hekimleri günü, içinde bulunan hafta ise Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanıyor. 
Bu  sene de Bilimsel Diş Hekimliğinin kuruluşunun 114. Yılı dolayısı ile Çanakkale Diş Hekimleri Odası tarafından bir program düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen programa Çanakkale Diş Hekimleri Yönetim Kurulu Üyeleri ve Diş Hekimleri katıldı. Atatürk Büstüne çelenklerin konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. ProgramdaDiş Hekimleri Yönetim Kuruluüyesi Dr. Altuğ Özhabeş günün anlamını belirten bir konuşma yaptı.
Konuşmasında diş hekimliğinin kuruluşuna değinen Özhabeş, “Dişçi Mektebi bütçesinin 22 Kasım 1908'de Maarif Nezareti'ne gönderilmesiyle kuruluş sürecinin başladığı Bilimsel Diş hekimliğinin 114. yılını, toplum ağız ve diş sağlığı farkındalığının arttırılmasını amaçlayan çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. Hafta boyunca gerçekleştireceğimiz bu etkinliklerle; koruyucu ve önleyici diş hekimliğinin önemini vurgularken, kamuoyunu bilgilendirmek ve mesleğimizin saygınlığının bir kez daha altını çizmek istiyoruz” dedi.
 
“Yanlışlar peşpeşe sıralanıyor.”
Diş Hekimliğinde mesleğinin geleceğini tehlikeye soktuğunu ifade eden Dr. Altuğ Özhabeş “Son yıllarda sayısı dramatik şekilde artan Diş Hekimliği fakülteleri ve öğrenci kontenjanına rağmen, eğitimden sorumlu öğretim üyelerinin sayısal yetersizliği, eğitimin Dr. Öğretim üyeleri tarafından yürütülmesi, fakültelere ayrılan bütçelerin düşüklüğü, modern ve dijital teknolojilerin eğitime yansıtılamaması, meslek eğitimimizin geleceğini tehdit etmektedir” dedi.
 
“22 Kasım Diş Hekimliği Gününü’ kutluyoruz.”
Dr. Altuğ Özhabeş “Bu yıl Türkiye’de 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasında, modern Diş Hekimliğinin 114. yılını kutlarken, tüm olumsuz koşullara rağmen Diş Hekimleri olarak bizler; toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesi ve ağız diş hastalıklarını önlemesi için halkımıza koruyucu ağız diş sağlığı öncelikli diş tedavilerini gerçekleştirmede çalışmalarımızı sürdüreceğiz . Tüm vatandaşlarımızın ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını’, meslektaşlarımızın ‘22 Kasım Diş Hekimliği Gününü’ kutluyoruz” diyerek konuşmasına son verdi.

Hasan Sami Er
 


Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.