Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl ve Merkez ilçe örgütü üyeleri Cuma pazarında etkinlik gerçekleştirdi. CHP’liler Cuma pazarında son asgari ücretin enflasyon farkını karşılamaktan uzak olduğunu ifade ettikleri broşürleri dağıttı. Etkinlikte CHP’liler “sandık en kısa sürede halkımızın önüne gelmeli” dedi.
SON ASGARİ ÜCRET ARTIŞI ENFLASYON FARKINI KARŞILAMADI
Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale il ve merkez ilçe başkanlığı yönetim ve üyeleri Cuma Pazarında el broşürü dağıttı Pazar esnafı ve alışveriş için pazara gelenlerin sorunlarını dinledi. Dağıtılan “41 adet ekmeğimizi çaldılar” başlıklı broşürde son yapılan asgari ücret zammının enflasyon artışını karşılamadığı ifade edildi. Cuma pazarındaki etkinlikte konuşan CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural çok yüksek enflasyon karşısında vatandaşın alım gücünün eridiğini ve en son yapılan asgari ücret zammının da enflasyon farkını karşılamaktan çok uzak olduğunu söyledi. Ural açıklamasında “Bu gün burada biz halkımızın sorunlarını dile getirmek için toplandık. Cuma pazarındayız. Pazar esnafınıza ziyaret ederek onların sorunların dinleyeceğiz. Ülkemiz şu anda savruluyor. Bu çok net bir gerçek. Asgari ücrete yapılan son zam bunun örneği. Asgari ücrete yapılan son zam % 29,4’tür. bu zam azmıdır ? , çok mudur? Bunu tartışmıyoruz. Tartışmamız gereken konu asgari ücrete son yapılan zammın oranının enflasyon artışını karşılanıp karşılanmaması konusudur.  Siz asgari ücrete %50’de zam yapsanız enflasyon %200 ise yapılan zam enflasyon farkını karşılamıyorsa biz bu konuyu dile getirmek zorundayız. Buradaki ana konu yapılan asgari ücret zammının yetersizliği değildir. Yönetilemeyen ülkenin gerçekleridir. “ifadelerine yer verdi.
YOKSULLUK KONTROL EDİLEMEYECEK BİR NOKTAYA GELDİ
Ural konuşmasının devamında ekonomik şartların her geçen gün zorlaştığını ifade ederek şunları söyledi. “ AK Parti iktidarı,  iktidara gelirken ne dedi? Yolsuzluğu yoksulluğu ve yasakları kaldıracağız, yok edeceğiz dediler, peki şu an savrulan ekonomide en önemli konu nedir? Yoksulluktur. Yoksulluk sınırı kontrol edilemeyecek dereceye gelmiştir. Biz bugün burada kirasını bile ödemekte zorluk çeken insanımızın mutsuzluğundan bahsedeceğiz. Edindiğimiz veriler bize şunu gösteriyor, kirada oturan halkımız ankette kira ödemesi konusunda mutlu musunuz, mutsuz musunuz sorusuna  %93’ü mutsuzum demiş. Yani kira mı ödeyemiyorum, kiramı ödemekte çok zorlanıyorum demiş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Hükümeti savruluyor ve bu hükümet ülkeyi yönetemiyor. İktidar çoklu organ yetmezliği yaşamaktadır. Derhal seçim kararı alıp sandığı halkın önüne koymalıdır. Seçmen verecekleri oylarla kimin tarafından yönetilmek istedikleri ile ilgili kararı sandığa yansıtacaklardır.”
“ASGARİ ÜCRET KARIN DOYURMUYOR”
Ural’ın açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Merkez ilçe Eğitim sekreteri Nursevim Azap açıklama yaptı. Azap “Siz işçilerle alay mı ediyorsunuz? Bu zamla hangi işçi geçinebilir?” başlıklı açıklamasında şu cümlelere yer verdi. “Ocak ayında da tarihi artış ile asgari ücret 4.250 TL olduğunda ne oldu? Elektrikten doğalgaza, kiradan gıdaya, iğneden ipliğe herşeye %100-150 zam geldi. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrete %30 oranında gelen zam ile beraber asgari ücret 5.500 TL olması hiçbir anlam ifade etmiyor. Hiçbir karnı doyurmuyor.
Türk-İş 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının 2022 Temmuz ayı sonucuna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, bilinen adıyla açlık sınırı 6 bin 840 TL’ye yükseldi. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı diğer adıyla yoksulluk sınırı ise 22 bin 279 TL’ye çıktı. Yapılan zam işçiler için alay konusudur. Tek bir kişinin yaşam maliyetine bile yetmeyen asgari ücret sadece hükümete patronlara ve onun işbirlikçi sendikasına yaramıştır.
“HALK ENFLASYON ALTINDA EZİLİYOR”
Azap son asgari ücretin neden enflasyon farkını karşılamadığını ekmek fiyatları üzerinden yapılan hesaplamalar ile göstererek “Asgari ücret 4250 TL iken ekmek 3 TL’ idi. 1416 adet ekmek alabiliyorduk. Şimdi asgari ücret 5500 TL oldu ekmek ise 4 TL oldu. Şuan 1375 adet ekmek alabiliyoruz. Şimdi bu durumda aylık 41 adet ekmek eksik alıyoruz. Soframızdan ekmeğimizi çaldılar. Enflasyondaki artış devam edecek, kayıplar da devam edecek. Bu ücrette milyonlarca işçinin yıl sonuna kadar hayatını sürdürebilmesi mümkün değil.” Ekonomi felakete doğru giderken bütün temel mal ve hizmetlerin fiyatı her gün yükseliyor. Fiyatların artış hızı insanları öfkelendiriyor. Buna karşın iktidar pişkin bir şekilde, “durumumuzun iyi olduğunu, Avrupa’nın ABD’nin bizden kötü olduğunu” anlatıyor. İktidarın uyguladığı ekonomi politikaları halkı adeta uçurumdan aşağı yuvarlıyor. Gerçek enflasyonun yüzde 175’leri bulduğu, hayat pahalılığının emekçilerin belini büktüğü bir süreçten geçiyoruz. Ancak iktidar buna rağmen pembe tablolar çizmeye, ekonominin durumunu “gözlerdeki ışıkla” örtmeye  çalışıyor. 2022 yılı bütçesi daha 6 ayını doldurmadan erimiş durumda. Bu aslında uygulanan ekonomi politikalarının iflas ettiğinin net bir göstergesidir. Maaşları mum gibi eriyen memurların, işçilerin, emeklilerin enflasyon üzerinde zam talebine karşı “bütçeye ek yük biner” bahanesini öne süren iktidar, faiz ödemeleri için 89,4 milyar lira, kur korumalı mevduat içinse 40 milyar lira ayırabiliyor. Üstelik 2022 yılı bütçesinde olmamasına rağmen şimdiye kadar 21,5 milyar lira kaynak KKM’ye zaten aktarılmıştır. Yani emekçilerden toplanan vergiler zenginlerin fonlanması için kullanılmaktadır. Siyasi iktidar sermayeyi bin bir şekilde fonlarken, emekçileri enflasyon altında ezim ezim ezmektedir.
“HALK SANDIKTA HESAP SORACAK”
İktidar emekçileri sadece vergi kaynağı olarak görmekte, sermaye sınıfını fonlamak için ek vergilerle bütçe gelirlerini arttırmanın hesaplarını yapmaktadır. Toplanan vergilerin sermayenin hizmetine sunulması, bilhassa yandaş sermayenin buradan aslan payını alması, işçi ve emekçi kitlelerinse derin bir yoksulluk içine sürüklenmesi iktidarın bilinçli bir tercihidir. Tek adam rejimi altında işçi sınıfının sırtından elde edilen kaynaklar adeta yağmalanmaktadır. Asgari ücreti Enflasyona eşitleyemeyen işçisini enflasyon altında ezdiren iktidar siyaseten iflas etmiş ve sandık zamanı gelmiştir. Demiri demirle dövdüler bir soğuk biri sıcak idi, İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu. Millet, sandıkta bunun hesabını soracak. Geliyor gelmekte olan.
Ogün İnal