Muhasebecilerde pes etti, Hizmet fiyatlarımızı arttırmak zorunda kaldık

Çanakkale Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Alacaoğlu imzalı tavsiye kararında, muhasebe ve mali müşavirlik hizmet ücretlerinin enflasyondan kaynaklı kayıpların telafi edilmesi amacı ile %59.58 oranında zam yapılması kararı alındığını duyurdu.

791 0
Muhasebecilerde pes etti, Hizmet fiyatlarımızı arttırmak zorunda kaldık

ÜCRET ARTIŞ KARARINI ODA DANIŞMA MECLİSİMİZİN ONAYI İLE ALDIK

Kısa bir süre önce Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası oda danışma meclisi toplantısında muhasebe ve müşavirlik hizmetlerine tav siye niteliğinde zam kararı almıştı. Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yönetim kurulu başkanı Hakkı Alacaoğlu oda internet sitesinde “2022 yılı/(Temmuz -  Aralık )tavsiye Asgari ücret Tarifesi”  başlığı ile  “Meslektaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda 2022 Temmuz Aralık aylarına ait görüş ve öneriler alınarak ücret tarifesi oluşturulmuş olup, oda danışma meclisimize sunulmuş ve oda danışma meclisimizin onayı ile tavsiye niteliğinde olmak üzere mesleki hizmet fiyatları düzenlemesine gidilmiştir” ifadelerine yer verilerek yeni ücret tarifesi yayımlanmıştı.

ÜCRETLERİMİZİ, YÜKSEK ENFLASYON KAYNAKLI KAYIPLARI TELAFİ EDECEK ŞEKİLDE YENİDEN BELİRLEDİK
Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın gelen talepler üzerine danışma meclisinin de onayı ile tüm muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde artışa gidilmişti. Çanakkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Alacaoğlu, Başkan Yardımcısı ve sayman Eyüp Sağlam, Sekreter Serap Özcan Çelik, Yönetim Kurulu üyesi Alper Küplü, Oda meclis Başkanı Metin Erol ve Haksız rekabet Kurulu Başkanı Hanife Özen ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Alacaoğlu açıklamasında muhasebe ve mali müşavirlik hizmet ücretlerinin enflasyondan kaynaklı kayıpların telefi edilmesi amacı ile %59.58 oranında zam yapılması ile ilgili tavsiye kararı alındığını açıkladı. Alacaoğlu açıklamasında şu cümlelere yer verdi. “Ülkemizde ekonomik anlamda yaşadığımız son gelişmeler biz Mali Müşavirlerin mesleğimizde verdiğimiz hizmetlerimizin ücretlerini olumsuz etkilemiştir. Geçtiğimiz yılın enflasyonu göz önüne alınırsa ücret tarifemiz maalesef günümüz koşullarında verilen hizmetin karşılığı olmaktan tamamen uzaklaşmış bulunmaktadır. Her sektörde olduğu gibi bizlerinde ofis, personel ve bunun gibi maliyetlerimiz artmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %36,08 Mayıs 2022döneminde ise Aralık 2020 dönemine göre %84,58 artış göstermiştir. Bizlerde bu durumda  Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının  18.07.2022 tarihinde yapılan  Oda Danışma Meclis toplantımızda Kurullarımız Komisyonlarımız ve meslek mensuplarımız ile birlikte  ücretlerimiz enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde yeniden belirlenmiştir. Bu durumda tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı(%84,58-%25=%59,58) olarak hesaplanmıştır. Enflasyon farkının yansıtılması, hizmetlerin devam edebilmesi için bir zorunluluk haline gelmiştir. Enflasyon farkının yansıtıldığı yeni tarifemiz Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının 18.07.2022 tarihinde yapılan Oda Danışma Meclis toplantısında Yüksek enflasyon kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde yeniden belirlenmiştir. Yeni ücret tarifemiz Odamız internet sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize de duyurulmuştur.”

Ogün İnal
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.