Gökçeada Devlet Hastanesi hizmet vermeye başladı

Gökçeadalıların en büyük sorunlarından biri olan, “hastane” sorunu çözüldü.

513 0
Gökçeada Devlet Hastanesi hizmet vermeye başladı

Ada’ da özellikle yaşanan kazaların ardından hastaların anakaraya nakledilmesinde büyük zorluklar ve zaman sıkıntısı oluşuyordu. Bu nedenle yaralılara ya da çok acil müdahale gerektiren hastalara müdahalenin yapılabileceği bir hastanenin yokluğu yıllar boyunda adada hissedildi. Bu zor durumun geride kaldığı ve Adalıların rahat nefes alabileceği Gökçeada Devlet Hastanesi düzenlenen törenle açıldı.

ADA HASTANESİNE KAVUŞTU
Özellikle kış aylarında anakara ile bağlantısı adeta kesilen Gökçeada’da yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi ise hastane. Fırtınalı günlerde yaşanan ani rahatsızlıklar yolculuğu çileye dönüştürürken adalıların en çok eksikliğini hissettiği ihtiyaçlardan birisi de hastane oluyordu. Bu sorunun giderilmesi ve İlçeyi tam donanımlı bir hastaneye kavuşturmak için yapılan çalışmalar meyvesini verdi ve önceki gün düzenlenen törenle Gökçeada Devlet Hastanesi hizmete açıldı.  Düzenlenen açılış törenine AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Vali İlhami Aktaş, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, protokol üyeleri, sağlık çalışanları ve üyeler katıldı.

“ADA’NIN EN BÜYÜK SORUNU ÇÖZÜLDÜ”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, açılışta yaptığı konuşmada, “Gökçeada Devlet Hastanesi 6 bin 200 metrekare kapalı alana sahip. 30 yataklı çok kıymetli bir esere kavuştuk. Eski hastanemizin teknik şartları oldukça kötüydü ve 15 yataklıydı. Şu an 30 yatağa sahip hastanemiz oldu. Yoğun bakım adamızın en büyük sorunuydu. Yani olağan üstü bir kriz halinde kaza halinde, yoğun bakım olmadığı için her hastamızın ana kıtaya gitmeye çalışması bir zaman kaybıydı. Hastamız için ise bir riskti. Şu an bu hastanemizde ilk kez olmak üzere 4 yoğun bakım ünitemiz var. Bu çok kıymetli bir adım. Kaldı ki ihtiyaca göre dördünün de artırılması imkânı var. 19 adet lojmanımızı sağlık çalışanlarımız için hazırlayarak hastanemizin daha da kıymetli olmasını sağladık. İç hastalıkları, genel cerrahi, aile hekimliği, çocuk doktoru, kadın doğum doktoru, anestezi gibi 7 uzmanımızın, 5 pratisyenimizin olduğu çok kıymetli bir hastanemiz oldu. 2 diş polikliniğimiz, 1 ameliyathanemiz, 1 laboratuvarımız, 5 diyaliz ünitemiz, 4 yoğun bakım ünitemiz olmak üzere çok kıymetli bir hastanemiz oldu. Çanakkale'de yıl 2002 adamız dahil kentteki tüm ilçelerimizde toplam 3 ambulansımız vardı. Tüm Çanakkale'de kayıtlara baktık 3 ambulans. Şu anda Çanakkale'de toplam 57 ambulans var. Havası ayrı, karası ayrı, denizi ayrı, paletli kar ambulansı ayrı” dedi.

TAM DONANIMLI HASTANE SAĞLIK SORUNLARINI ÇÖZECEK
Teknik şartları iyi olmayan eski Gökçeada Devlet Hastanesinden eser kalmadı. 6 bin 200 metrekare üzerine yapılan yeni binada yatak sayısı 15’ten 30’a yükseltildi.  2 katlı ve 30 yataklı hastanede ada için en büyük sorun olan yoğun bakım üniteleri de oluşturuldu. Yani olağan üstü bir kriz halinde kaza halinde, yoğun bakım olmadığı için her hasta ana kıtaya nakledilmek zorunda olduğu için hem zaman kaybı hem de kötü havalarda risk taşıyordu.  Yapılan yeni hastanede 4 yoğun bakım ünitesi oluşturuldu.  Hastanede İç hastalıkları, genel cerrahi, aile hekimliği, çocuk doktoru, kadın doğum doktoru, anestezi gibi 7 uzman görev yapıyor. Hastanede 2 diş polikliniğimiz, 1 ameliyathanemiz, 1 laboratuvarımız, 5 diyaliz ünitemiz, 4 yoğun bakım ünite de yer alıyor.  Hastanenin yanı sıra sağlık lojmanları da oluşturuldu.

Ogün İnal
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.