Türk Büro-Sen Çanakkale: '3600 ek gösterge yetersiz'

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı olan Türk Büro-Sen Çanakkale Şubesi, 3600 ek gösterge düzenlemesinin var olan haliyle yetersiz olduğuna ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

511
Türk Büro-Sen Çanakkale: '3600 ek gösterge yetersiz'


Çanakkale Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi İlker Kurt’un okuduğu basın açıklamasında; Türk Büro-Sen’in 3600 ek gösterge denilen, devlet memurlarının ek gösterge artışının yalnızca belli meslek grupları için öngörülmesinin ve dar bir kapsamda ele alınmasının var olan sorunları çözemeyeceği kanısında olduklarını aktardı. Türk Kamu-Sen’in hazırladığı kanun teklifi ile bütüncül bir çözüm sunduğunu aktaran Kurt:  “‘Yapılacak düzenlemenin anılan 4 meslek grubu yanında; içinde mesleğe yarışma sınavı ile başlayan ve yeterliliğe tabi olan 4 yıllık lisans mezunu kariyer uzmanlarının, İş ve Meslek Danışmanları, görevde yükselme sınavına göre müdür, müdür yardımcısı ile şef, VHKİ, Bilgisayar işletmeni, zabıt kâtibi, mübaşir,  tahsildar, İcra Memuru gibi unvanlardaki 4 yıllık lisans mezunları unutulmasın’” diyerek sundukları teklifi özetledi.
 
Cevatpaşa’da bulunan Kamu-Sen Çanakkale Şubesinin önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında Kurt, “Gelinen noktada yapılması öngörülen düzenlemelerde bahsi geçen meslek grubunda bulunan kamu görevlilerinin lisans ve ön lisans mezunlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceği, diğer kamu görevlilerinin bu haktan mahrum bırakılacağına dair bilgiler Sendikamıza ulaşmaktadır.  Bu durumda 4 yıllık üniversite mezunu olsalar bile çalışanlarımız 2800; müdürler ise 3000 ek göstergede kalırken, adı geçen 4 meslek grubunda yer alan ön lisans mezunları dâhil çalışanların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceği görülmektedir. Böyle bir uygulamanın adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Bu nedenle, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunun 70. Maddesinde belirtilen ek göstergelerin bağlanma oranları da Türkiye Kamu-Sen’in talep ettiği oranlarda düzenlenmesi kamu çalışanlarının emekli maaşlarının yükseltilmesi gerekmektedir. Türk Büro-Sen olarak, Devletimize güveniyor, Karar vericilerin bu uyarı ve taleplerimizi dikkate alacağına inanıyoruz “ ifadelerini kullandı.
 
 
“3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ BU HALİYLE YETERSİZDİR”
Açıklamayı detaylandıran Kurt, “Bilindiği üzere 2018’de öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğinin ifade edilmesiyle birlikte devlet memurlarının gündemine girmişti. Türk Büro-Sen olarak 3600 ek gösterge denilen, devlet memurlarına ek gösterge artışı düzenlemesinin yalnızca belli meslek grupları için öngörülmesinin ve dar bir kapsamda ele alınmasının var olan sorunları çözemeyeceğini kamuoyu ile paylaştık. Ek gösterge konusunun bütün memurların uzun yıllardan gelen beklentisi olduğunu ve yalnızca belli meslek grupları için değil, bütün memurlar için ele alınarak kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ettik.  Kamu görevlilerinin emeklilik sorunlarının başında ek gösterge uygulamasının eksikliğinden kaynaklı sorunların geldiğini özellikle vurguladık. Hazırladığımız kanun teklifi ile soruna bütüncül bir çözüm sunduk” dedi.
 
ORANLAR DÜZENLENMELİ
Genel İdari Hizmetler sınıfının ek gösterge rakamının 600 puan artırılmasının, beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu aktaran Kurt, “Bu çalışmanın bütün unvanlar ve öğrenim durumları dikkate alınarak gözden geçirilmesi gerekmektedir. Ek gösterge artışı ile birlikte; Kamu görevlilerinin emekli maaşı ve emekli ikramiyesi hesaplamasında en önemli unsurların başında ek gösterge rakamlarına endeksli olarak belirlenen özel hizmet tazminatı yansıtma oranı gelmektedir.  Ek göstergeye bağlı özel hizmet tazminatı yansıtma oranları arasındaki fark üst gruplarda 20 ile 40 puan arasında değişmekteyken ek göstergesi 3600’ün altında kalan kamu görevlilerinin diğer gruplarla arasında 60 ile 90 puan fark bulunmaktadır. Bundan dolayı tüm memurlar, emekli maaşı düşmesin diye 3600 ek gösterge talep etmektedir. Bu bakımdan ek gösterge sorununun çözümü tek başına ek gösterge düzenlemesiyle mümkün değildir. Ek gösterge uygulamasına ek olarak tazminat yansıtma oranlarının da Konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen’in talep ettiği oranlarda düzenlenmesi ve kamu çalışanlarının emekli maaşlarının yükseltilmesi gerekmektedir” dedi.
 
“DEVLETİMİZE GÜVENİYORUZ”
Karar vericilerin uyarı ve taleplerini dikkate alacağına inandıklarını aktaran Kurt, “Aksi halde yalnızca belli meslek grupları ve yalnızca 3600 ek göstergeye endeksli bir düzenleme, ek gösterge konusunu memurlarımızın gündeminden çıkarmayacak, yeni tartışmaları da beraberinde getirecektir.  Türk Büro-Sen olarak, Devletimize güveniyor, ek gösterge konusunda gerekli düzeltmelerin yapılacağına inanıyoruz. Yaşasın Türkiye Kamu-Sen, Yaşasın Türk Büro-Sen!” ifadeleriyle açıklamasını sona erdirdi.

Hasan Sami Er
 
 Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.