Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili Egea, merakla beklenen hibrit motor seçenekli versiyonlarıyla ürün gamını tamamlıyor. Egea’nın otomatik şanzımanlı hibrit motorlu versiyonları nisan ayından itibaren Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tipleriyle satışa sunuluyor.

Fiat Egea Hybrid’in tanıtımı vesilesiyle Çanakkale’yi ve Karahallılar Çanakkale Otomotiv’i ziyaret eden Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç “Egea tüketicilerin yüksek beğenisini almayı sürdürüyor.Türkiye pazarında Fiat markasının hibrit motorlu ürünlerinin satışına geçen yıl başlamıştık. Egea Hybrid ile ileriye doğru bir adım daha atıyoruz. Egea, sahip olduğu 48V hibrit teknolojisi sayesinde, çevreci yaklaşımı, ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanı sıra keyifli sürüş dinamiğiyle de öne çıkacak” dedi.  Altan Aytaç ayrıca “Çanakkale gibi önemli tarihi bir şehir ve büyük potansiyele sahip bir bölgede Karahallılar ile iş birliği içinde olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. 51 yıldan bu yana Fiat markasını Balıkesir ve Edremit’te başarıyla temsil eden Karahallılar  5 yıldır’da Çanakkale’de , satış ve servis ağıyla müşteri memnuniyetine çok önem veren bir bayimizdir. Tecrübesi ile Fiat’ın bölgedeki varlığını da yükseltiyor. Fiat Markası olarak yeni modelimizin de katkısıyla bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendireceğimize, bayimizin de yeni müşterilere ulaşarak iş hacmini arttıracağına inanıyorum” dedi.
 
Fiat’ın Çanakkale’deki güçlü temsilcisi Karahallılar Çanakkale Otomotiv’in Genel Müdürü Tekin İnanç ise “2018 yılında hizmet vermeye başladığımız Çanakkale’de dört yıldır FIAT markası ile aralıksız  Pazar lideri olduklarını belirtti. Çanakkale’lilere FIAT’ı tercih ettikleri için teşekkür eden İnanç, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tuttuklarını belirtti.
 
Tofaş’ın ürün geliştirme sürecinde önemli rol aldığı ve 2015 yılında üretimine başlanan  Egea model ailesinin hibrit motorlu versiyonlarının tanıtımı Çanakkale’de gerçekleştirildi.  Fiat Egea Hybrid’in tanıtımı vesilesiyle Çanakkale’yi ve Karahallılar Otomotiv’i ziyaret eden FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç “2022 yılına yeniliklerle başladık. Ocak ayında Cross Wagon’u tüketiciyle buluşturduk. Egea Ailesi’nin merakla beklenen 1.6 Multijet II 130 HP’lik Dizel otomatik şanzımanlı versiyonları da tüm gövde tiplerinde mart ayında satışa başladık. Son altı yıldır Egea Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili olmayı sürdürüyor. Başarımızda Egea’nın ve tüm teşkilatımızın payı büyük. 2022 yılında da FIAT markasının liderliğini sürdürmesini hedefliyoruz. Egea’nın tanıtımını Çanakkale’de gerçekleştirmekten ötürü de mutluyuz” dedi.
 
FIAT markasının Çanakkale’deki güçlü temsilcisi Karahallılar Çanakkale Otomotiv’in Genel Müdürü Tekin İnanç ise lansmanın Çanakkale’de olmasından son derece mutlu olduklarını söyleyerek; Çanakkale’lileri FIAT markasının yeni ürünleri ile tanışmak için showrooma beklediklerine vurgu yaptı.
 
Egea ürün gamının, hibrit motor seçenekli versiyonlarla daha da zenginleştiğini söyleyen Altan Aytaç “Altı yıldır ülkemizin en çok tercih edilen modeli olan Egea’nın başarısında bayi teşkilatımızın çok önemli bir payı var.  2022 yılında gama eklenen yeni versiyonlar ve Hybrid modelleriyle daha da güçlenecek. Egea, sahip olduğu 48V hibrit teknolojisi sayesinde, çevreci yaklaşımı, ve yakıt tüketiminde sunduğu avantajın yanı sıra keyifli sürüş dinamiğiyle de öne çıkacak. Egea Hybrid, Easy (Sedan) / Street (Hatchback ve Cross), Urban ve Lounge olmak üzere 3 farklı donanım seviyesinde otomatik şanzımanla 509.900 TL’den başlayan fiyatlarla Türk tüketicisiyle buluşturuyoruz” dedi.
 
Egea Hybrid: Yeni Nesil Hibrit Teknolojisi ile hem çevreci hem yakıt tüketiminde avantajlı

Egea Hybrid, performansını yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor.
Egea Hybrid, yeni güç aktarma organları sayesinde içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor. Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, %100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor. Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing).Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park). Hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirilen Hibrit Egea, performanstan ödün vermediği gibi maksimum sürüş konforu sağlıyor.

Egea Hybrid ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da FIAT markasında ilk defa satışa sunuluyor. 7 ileri otomatik vitesli Egea Hybrid, 0-100 km hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlarken yakıt tüketiminde de önemli bir avantaj sağlıyor ve  şehir içi kullanımda 100 km.de 5,0 lt’lik (WLTP) tüketim değerine  ulaşıyor. Egea’daki hibrit teknolojisi, yine Fiat modellerinde bir ilk olarak, sürüş sırasında benzinli motoru tamamen kapatarak WLTP çevriminin yüzde 47’sinin benzinli motor çalıştırılmadan tamamlanabilemesini sağlıyor. Bu oran şehir içi çevrimde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak, yeni 48-Volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda hem benzinli, hem de dizel motorlara oranla daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor. Yeni Egea Hybrid, tüm bu özellikleriyle sınıfındaki en gelişmiş 48-Volt Hibrit motor seçeneğini sunuyor.
 
Sınıfında en gelişmiş aktif güvenlik sistemleri
 
İleri sürüş destek sistemleri (ADAS) ile donatılan hibrit motorlu Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’,’ Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’ gibi güvenlik donanımlarını Urban (orta) donanım seviyesinden itibaren seçilebilir hale getiriyor. Hayatı kolaylaştıran “Anahtarsız giriş ve çalıştırma”, “kablosuz akıllı telefon şarjı”, “kablosuz multimedya bağlantısı” ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ ile (Sedan gövde tipinde) “otomatik bagaj açma sensörü” gibi özellikleri ise yine Lounge versiyonunda sunulmaya devam ediliyor.
 
“Fiat son üç yıldaki Pazar liderliğini 2022 yılının ilk iki ayında da sürdürüyor. Egea Cross Pazardaki İlk Yılında Türkiye’nin En Çok Satılan Crossover’ı”
 
Fiat, son üç yılda Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri olmayı sürdürürken, Egea da lansmanından itibaren, 2021 yılının sonunda altıncı kez “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili” oldu. Hafif Ticari Araç sınıfında ise Doblo geçtiğimiz senenin “En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli” oldu. 2022 senesine yeniliklerle giren FIAT, Ocak Cross Wagon modelini pazara sundu. Tüketiciler tarafından çok beğenilen Cross Wagon’un yanında; “Egea Cross” pazardaki ilk yılında ‘Türkiye’nin En Çok Satılan Crossover’ı oldu.
 


Kaynak: Haber Merkezi