Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yapılan Hatime Ana Ulu Caminin açılışı yapıldı. Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katıldı. Çanakkale’nin en büyük camisi olma özelliğine sahip camide aynı anda 10 bin kişinin namaz kılabileceği belirtildi.

Kaynak yetersizliği nedeniyle uzun zamandır inşaatı devam eden cami, dün Cuma namazından sonra resmen açıldı. Caminin açılışı için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da dün Çanakkale’ye geldi. Prof. Dr. Erbaş, ilk önce bir otelde basına kapalı İl Müftüleriyle toplantı gerçekleştirdi daha sonra Çanakkale Valisi İlhami Aktaş'ı ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzaladı. Vali Aktaş, Erbaş'a Çanakkale hakkında bilgi verdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Valilik programı sonrası Aile, Dini, Rehberlik ve Gençlik Merkezi ile Yahya Çavuş Kur'an Kursu Merkezi'nin açılışlarını yaptı.

Daha sonra  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü'nde yapımı tamamlanan 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisi'nin açılış törenine katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okuduğu Cuma hutbesinde, "Caminin sadece ibadetle değil mihrabından minberine, kürsüsünden her köşesine, kütüphanesine, kitaplığına kadar ilim merkezi olarak değerlendirilmesi için gayret edeceğiz. Cami dersleriyle gençlerimizi, doğru dini bilgi alanında yetiştirmeye gayret edeceğiz. Hocalarımız, ilmihal, tefsir, hadis, akaid dersleriyle, talep eden öğrencilerimizi camimizde yetiştirmeye gayret edecek" dedi.

Hutbenin ardından Başkan Erbaş, Cuma namazını kıldırdı. Caminin açılış törenine geçildi. Caminin açılış törenine, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Çanakkale İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, ilçe müftüleri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kur'an-ı Kerim Tilaveti'nin ardından açılış konuşmaları sonrası kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Camiler cami olmasının çok ötesinde bizim için bir kimlik olan. Ülkemize yan bakanlara birliğimize kastedenlere en büyük meydan okumayı gösteren özel eserlerdir. Caminin manevi mührü bambaşka. 2 bin sene önce Ayasofya inşa edilirken konstantiniyye'nin sayısını, nüfusunu bilir misiniz. İstanbul'da Sultan Ahmet cami inşa edilirken, Osmanlı’nın nüfusunu bilir misiniz. O yüzden caminin ölçülmesi büyüklüğünden küçüklüğünden çok öte bir mühür olarak şehrimize kazandırdığı anlamdır. Mescitler ve camilerin şehirlerin kalbi olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise, "Gözlerimiz şehirlerimize girdiği zaman minare arar. Geçtiğimiz yaz bir balkan seyahati gerçekleştirdim. 4 kadar ülkeyi gezdim. Gözlerimiz balkanlarda gezerken hep minare arıyor. Çünkü bizim gözlerimiz Anadolu'da minarelere alışmış. Rabbim milletimizi minarelerden mahrum bırakmasın. 'Bu ezanlarki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' derken İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, bu mesajı veriyor. Bu duayı yapıyor. Bu bir duadır. İstiklal Marşı baştan sona milletimiz için yapılmış bir duadır. O yüzden 'Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı. Düşün altında binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı. Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı' derken Mehmet Akif Ersoy, gençliğimize, çocuklarımıza çok büyük bir mesaj, vasiyet bırakıyor. Biz şehitlerimize layık torun olmak istiyorsak, şehitlerimizin, 'Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli' ifadesi var ya İstiklal Marşı'nda, işte mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin diye bizim ecdadımız şehit oldu. İşte şehitler diyarı, şehitler şehri Çanakkale'den 250 bin ecdadımızın bizden böyle bir talebi var. Diyor ki; 'Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirmeyin.' bu vazife bizim, hepimizin, gençlerimizin neslimizin vazifesi" diye konuştu.
  
Konuşmalarından ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve protokol üyelerinin dua eşliğinde kurdele kesimiyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü'nde yapımı tamamlanan 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisinin açılışı gerçekleştirildi.

Hasan Sami Er