Bir dizi program için Çanakkale’ye gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,  Aile Dini Rehberlik ve Gençlik Merkezi’nin açılışın gerçekleştirdi. 

Fetvane Sokak’ta bulunan ve Çanakkale’nin eski Müftülük binası olarak kullanılan binanın restore edilerek Gençlik Merkezine dönüştürmesinin ardından gerçekleştirilen resmi açılışa katılan   Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, burada yaptığı konuşmada gençlik ve aile çalışmalarına çok önem verdiklerini ifade ederek, “Geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz gençlerimizi milli ve manevi hassasiyetlere uygun bir şekilde yetiştirmemiz lazım” dedi
Çanakkale’nin en eski sokaklarından biri olan ve tarihi binaların yer aldığı Fetvane sokakta bulunan bir bina da eski Çanakkale Müftülüğü  olarak bilinirdi.  Geçtiğimiz yıllarda başlatılan ve yeniden restore edilen tarihi bina yine Çanakkale İl Müftülüğüne tahsis edilmişti. Binanın tahsis edilmesinin ardından  dekorasyon çalışmaları başlatılan tarihi binada gençlerin ve özellikle kadınların program yapabileceği şekülde dizayn edilerek Gençlik Merkezi haline getirildi.  Burada gerçekleştirilen programlarla Çanakkale İl Müftülüğü çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Gençlerin buluşma mekanı haline gelen Gençlik Merkezinin resmi açılışı da dün Çanakkale’ye gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından yapıldı.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi  açılış ve programlara katılmak üzere dün Çanakkale’ye geldi.  Prof. Dr. Ali Erbaş, eski İl Müftülüğü binasının restore edilerek, Aile Dini Rehberlik ve Gençlik Merkezi haline getirilen binanın açılışına da gerçekleştirdi. Fetvane sokakta bulunan bina önünde gerçekleştirilen açılış törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra  AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Vali İlhami Aktaş, İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, protokol üyeleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.  Açılış programı Kuran-ı Kerim Tilavetinin okunması ile başladı. Daha sonra açılış konuşması yapan  İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, bina ve binada gösterilen faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi.
Tarihi Fetvane binasının restore edilerek oluşturulan merkezin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ise yaptığı açıklamada  “Geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz gençlerimizi milli ve manevi hassasiyetlere uygun bir şekilde yetiştirmemiz lazım. ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı, verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı’ Mehmet Akif Ersoy'un bu dizelerinde dile getirdiği ruha uygun bir gençliği yetiştirmemiz lazım. Şimdi aile ve gençlik merkezi, kitap okuma, kitapla gençlerimizi buluşturma yeri olarak açmış olmanın gururunu yaşıyoruz elhamdülillah. Buna ihtiyacımız var. Gençlerimiz okusun istiyoruz. Çocuklarımız Rabbini, Peygamberini, kitabını, büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi öğrensin istiyoruz, derdimiz bu. İyilik, kötülük, dürüstlük, yalanın kötülüğü, doğruluğun iyiliği nedir, bunları öğrensin istiyoruz.  Doğru, sahih bilgiler ile donatılan çocukların varlığından geçmektedir. Sağlam bir aileden geçmektedir. Aile sağlam olursa toplum sağlam olur, millet sağlam olur, devlet sağlam olur” dedi.
Başkan Erbaş’ın yaptığı duayla açılış gerçekleştirildi.  Yapılan duanın ardından gerçekleştirilen açılışın ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş merkezde incelemelerde bulunarak koordinatörlerden bilgi aldı.
 
Şenay Azman