2022 yılı turizmin yol haritası çizilecek

Türkiye ve dünyanın önde gelen turizm sektörü temsilcileri 15. Travel Turkey İzmir Fuarı ve Kongresi'nde buluştu. 2-4 Aralık'ta gerçekleşen ve bu yıl ilk hibrit fuar olarak düzenlenen fuara Çanakkale heyeti de katıldı.

742 0
2022 yılı turizmin yol haritası çizilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı himayelerinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık A.Ş. tarafından, 'Olmak istediğim her yer' temasıyla düzenlenen 15'inci Travel Turkey İzmir ve TTI Outdoor kapılarını açtı. Fuara Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, Çanakkale Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akın Yalan turizm sektörü temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları katıldı.

Etkinliğin açılış törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve turizm temsilcileri katıldı. Bu yıl bünyesine TTI Outdoor'u ekleyen etkinlik, ziyaretçilerine alternatif bir fuar deneyimi sunacak. 22 il ve 5 ülkeden 500 katılımcının yer alacağı, 58 ülkeden ziyaretçinin ağırlandığı 15'inci Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı, 4 Aralık'a kadar profesyonel ziyaretçiye, son gününde halka açık olarak gerçekleşiyor. TTI Outdoor Kamp, Karavan, Tekne, Outdoor ve Ekipmanları Fuarı ise 5 Aralık'a kadar halka açık ve ücretsiz olarak düzenleniyor. Dünya turizm trendlerini İzmir'de buluşturacak olan fuar, aynı zamanda Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerlerini de öne çıkarmaya devam ediyor.

'TÜRK İNSANI TURİZM İDDİASINI HAYKIRIYOR'
Konuşmasına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un selamlarını ileterek başlayan Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, "İstanbul ve İzmir birbirine ne kadar benziyor. İzmir bir sanat, tarih, kültür ve turizm şehri. Anadolu kültürüyle, tarihiyle, birlikteliğiyle dünyaya söyleyecek çok şeyi var. Öncelikle insanlığı var. Biz sinema sektöründe dünyada dizi filmlerde birinciyiz. Bunun birinci sebebinin hikayeler olduğunu söylüyorlar. İkincisi ise konaklama ve ağırlamada insana olan muhabbetimizdir. Pandemi şartlarında dünyada bir süredir turizm fuarı yapılmıyor. Türk insanı turizmde iddiası olduğunu buradan bir kez daha haykırıyor. Emeği geçen herkesi alkışlıyorum. İnsan dünyayı her gün yeniden kuruyor. Turizm de bu yeniden kuruluşa göre yeni şekil alıyor" ifadelerini kullandı.

'YILSONU HEDEFİ 29 MİLYON ZİYARETÇİ'
Salgının turizm alanındaki etkilerinden söz eden Demircan, "Üretim, tüketim, rezervasyon, bilet her şey salgından etkilendi. Bu konuda iki hususa dikkat çekmek istiyorum. Birincisi sağlık otoriteleri ve sosyal bilimciler bu salgın bitse de farklı salgınların bizi beklediğini söylüyor. Sektörle ilgili profesyoneller kafa kafaya verip salgında kesintiye uğramayan bir turizm parolasıyla çalışmalıyız. Fuarın bu çalışmaya önemli bir fırsat vereceğini düşünüyorum. Salgının başlangıcından itibaren aldığımız etkili tedbirler sayesinde 2020 yılında yılsonunda 16 milyon ziyaretçi, 12,1 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşılmış, içinde bulunduğumuz 2021 yılında ise hızlı bir toparlanma süreci ile ekim sonu itibariyle 25 milyona ulaşan ziyaretçi sayısına ilişkin yıl sonu hedefimiz 29 milyon ziyaretçi, eylül sonu itibariyle 17 milyar dolara yaklaşan turizm gelirine ilişkin yıl sonu hedefimiz 24 milyar dolar olmuştur. Salgınla ilgili ikinci husus, turizm sektörünün salgın öncesi verilerinde geometrik bir büyüme beklenmesidir. İnsanlar seyahate aç. Seyahat eylemlerinde, etkinlik eylemlerinde bu görülüyor. Sektörün bu muhtemel talebe göre vaziyet almasında fayda var" dedi.

'KALDIĞIMIZ YERDEN BAŞLAYAMAYIZ'
Pandemi sürecinin herkesin hayatında derin izler bıraktığını hatırlatan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Türkiye'de turizmin başladığı Ege'de, İzmir'de yeniden bir aradayız. Bir yandan sağlığımızla uğraşırken diğer yandan binbir emekle büyüttüğümüz turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için emek verdik. Yarınların başlangıcındayız. Turizmde kaldığımız yerden başlamayacağımızı, eski usullerin eskisi kadar işe yaramayacağını biliyoruz. Önümüzdeki süreçte yepyeni beklentiler karşımıza çıkacak. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için biz turizmcilere büyük sorumluluk düşüyor. TÜRSAB olarak sektöre ve ülkemize olan inancımızla yeni döneme daha hazır girebilmek için çalışıyoruz. Seyahat etmeyi dört gözle bekleyen birikmiş bir talep mevcut. Karşımızda sabırsız bir misafir kitlesi var. Bu kitlenin tatile hızlı bir geri dönüş yapmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Fuara ilişkin değerlendirme yapan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ‘’ 15’ncisi düzenlenen, geçen yıl Pandemi’den dolayı dijitali yapılan, İzmir Travel Turkey’de yöremizi temsil etmek, yöremizi en güzel şekilde tanıtmak için, tüm paydaşlarla birlikte bulunuyoruz. Gerek turizm sektörü, gerek ticaret odamız, ticaret borsamız, derneklerimiz, turizm müdürlüğümüz, birliklerimiz, İl Özel İdaremiz hep beraber bugün burada, ilimizi tanıtmak, yöremizin değerlerimizi öne çıkarmak, buraya gelecek olan yabancı ve yerli seyahat acentaları turizm firmalarına ve vatandaşlarımıza ilimizin kıymetlerin öne çıkarmak için bulunuyoruz. İnşallah bu fuar Pandemi sürecinde, azalma eğiliminde olan turizm aktivitesini önümüzdeki süreçte arttırmasında vesile olacaktır. Hem ilimize hem ülkemize, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Çanakkale olarak burada tüm paydaşlarla burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğumuz belirtmek isterim’’ dedi.

“ÇANAKKALE’DE TURİZM ALANINDA BÜYÜK YATIRIMLAR VAR”
Fuara ilişkin açıklamalar yapan Çanakkale Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeciler Derneği’nin (ÇATOD) yeni başkanı Nilgün Gökser, “Uzun bir aradan sonra 15’inci kez düzenlenen Travel Turkey’de Covid’in etkilerinin azalması ile bir arada olmaktan çok mutluyuz.  Çanakkale Turistik Otelciler Yatırımcılar ve İşletmeciler Derneği olarak Çanakkale Valiliği bünyesinde standımızı açtık.  İki ayrı otelimiz de ayrıca stant açarak Çanakkale turizmine katkı sağlıyorlar.  Çanakkale’miz son yıllarda büyüyen kentler arasında yer alıyor. Bunda aldığı yatırımların çok büyük payı var.  2018 yılının en büyük çıktısı olan Troya Müzesi sürdürülebilir turizm adına çok büyük katkı sağlamıştır. 1915 Çanakkale Köprümüz de yakın tarihte hizmete girecek ve bize çok büyük avantaj sağlayacak.  Aynı zamanda dünyanın en uzun köprüsü olma gibi taşıdığı birçok ilki ile tüm dünyada markamızı vurgulamış olacağız.  Balkanlar ve Avrupa’dan gelecek olan ziyaretçiler için yolculuk süresinin kısalacak olması turizme büyük katkı sağlayacaktır. 3 Ekim 2021 tarihinde açılışı yapılan Tarihi Alan Başkanlığı Sualtı Parkı, 12 dalış rezervi ile birlikte batık ve dalış turizmine canlılık kazandıracak.  Bunlar şehrimiz adına çok büyük ve önemli yatırımlar. Hep birlikte Çanakkale’ye katkı sağlamış olacağız” dedi.

“2022 TURİZM SEZONUNDAN ÇOK UMUTLUYUZ”
2022 turizm sezonuna ilişkin de konuşan Gökser, “2022 turizm sezonundan çok umutluyuz. Özellikle holistik turizm dediğimiz kapsamlı turizm açısından şehrimiz çok avantajlıdır. Kültür, doğa, spor gibi birçok alanda Çanakkale turistik değerlere sahiptir. Gelen misafirler de holistik olarak tüm deneyimlerini sağlayacak.  Yeni kuşak turizmcileri bir hikâyenin arkasından gidiyor.  Şehrimiz de bu anlamda çok doğru bir şehir, endemik bitkilerimiz, yer altı kaynaklarımız, saymakla bitiremeyiz” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ise yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti: “Çanakkale, insanlık tarihinde büyük önem taşıyan, boğazın iki yanına kurulmuş benzersiz coğrafyası, binlerce yıllık tarihi zenginliği, kültürlerinde barındırarak efsanelere ve mitolojiye ev sahipliği yapmış Türkiye'nin ve Dünya'nın nadide illerinden biridir. Bize düşen bu güzellikleri öne çıkarmak ve onları her platformda tanıtmaktır. Yaptığımız çalışmalarla turizm pastasındaki payımızı daha da artırmak istiyoruz. Bu nedenle Çanakkale’deki kurum ve kuruluşlar olarak turizm fuarlarına Valiliğimiz çatısı altında katılarak İlimizi temsil ediyor ve onu en iyi şekilde tanıtmaya çalışıyoruz. Çanakkale Ticaret Borsası olarak bizler tarım ve turizmin sinerji halinde yürütülmesi ve tanıtılması gerektiğini düşünerek, İlimiz ve üyelerimizin markalarını sergiliyor ve yöresel değerlerimizin sunumlarını gerçekleştiriyoruz. İlimizin Gastronomi Turizmi Potansiyelini fuarda en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz” dedi.
 
Ogün İnal

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.