Reklam

 ‘’Bu sene iki kat öğrenci geldi ve talep arttı”

Tüm Türkiye’de ve Çanakkale’de konut fiyatları hızlı şekilde, yükseliyor. Artışı İşte Çanakkale Gazetesi’ne değerlendiren Gayrimenkul Danışmanı Hasan Alper Akkoca, “Bu sene iki kat öğrenci geldi ve talep aşırı artmış oldu. Türkiye genelinde durum hep aynı sadece Çanakkale özelinde değil. Konut üret

295 0
 ‘’Bu sene iki kat öğrenci geldi ve talep arttı”

Tüm Türkiye’de ve Çanakkale’de konut fiyatları hızlı şekilde, yükseliyor. Artışı İşte Çanakkale Gazetesi’ne değerlendiren Gayrimenkul Danışmanı Hasan Alper Akkoca, “Bu sene iki kat öğrenci geldi ve talep aşırı artmış oldu. Türkiye genelinde durum hep aynı sadece Çanakkale özelinde değil. Konut üretiminin azalmış olmasının da etkisi mevcut’’ dedi.

Türkiye’de ve Çanakkale özelinde kira fiyatları yükselmeye devam ediyor. Çanakkale genelinde üniversitelerin açılacağı tarih yaklaştıkça konut sıkıntısı da artmaya başladı. Çanakkale’de uzun süredir Gayrimenkul danışmanlığı yapan Hasan Alper Akkoco, ‘’Fiyatların artmasını bu sene iki kat öğrenci geldi ve talep aşırı artmış oldu. Türkiye genelinde durum hep aynı sadece Çanakkale özelinde değil. Konut üretiminin azalmış olmasının da etkisi mevcut.’’ sözleri ile özetledi.

Ev fiyatlarında kira fiyatların yükselişi hakkında Hasan Alper Akkoca, ‘’Türkiye’de ve Çanakkale de konut artışlarının sebepleri neler bir göz atalım. İki senedir pandemi yaşıyoruz. Düğünler yapılamamıştı. Yeni yuva kurmak isteyenler beklemedeydi. Bu yaz birikmiş olan beklenen düğünler gerçekleşti ve herkesin yeni bir ev ihtiyacı oldu. Öğrenciler uzaktan eğitim sebebi ile geçen sene üniversite için şehrimize gelememişlerdi. Bu sene yeni kazananlarla birlikte geçen sene kazanan öğrenciler aynı anda yurt ve konut arayışına başladılar. Bu sene 2 kat öğrenci geldi ve talep aşırı artmış oldu. Türkiye genelinde durum hep aynı sadece Çanakkale özelinde değil. Konut üretiminin azalmış olmasının da etkisi mevcut. Ayrıca gözlemlediğim başka bir durum mevcut. Pandemi etkisiyle evden çalışma çoğaldı. Bu durum bazı şirketler tarafından devam ettiriliyor. Ailesi ile birlikte yaşamakta olan ve evden çalışmaya devam eden kişilerin ayrı bir eve çıkma isteği oluştu. Bu kişilerinde piyasada belirli bir oranda talep oluşturduğunu gözlemliyorum. Sebeplerden birisi de kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm için müşahitlerle anlaşan mülk sahipleri evlerini boşaltmak ve kiraya çıkmak durumunda kaldılar. Kiralık evin azalması kira fiyatlarında ciddi bir artışa sebep oldu’’ dedi.

Öğrencilerin fiyatlarda çok etkili olduğunu ve talebin fiyatlarını yükselttiğini ifade ederek, ‘’Öğrenciler kayıt için geldiler. Gelmişken yurt ve ev arayışına başladılar. Aşırı talep oluştu. Eve yerleşme veya yurda yerleşme işini Ekim ayına bırakan öğrenci kardeşlerimiz daha zorlu bir süreçle karşılaşacaklar diye düşünüyorum. Emlak Gayrimenkul danışmanı olarak bu kadar hızlı artış yaşanmasından memnun değilim. Bize gelen taleplere cevap veremiyoruz. Kiralık ve satılık daire arayanların bütçesiyle mülk sahiplerinin beklentisi arasında çok ciddi farklar oluştu. Herkesin haklı olduğu konular mevcut. Burada mülk sahiplerini suçlamakta doğru olmaz. Emlak ve gayrimenkul danışmanı olarak bizim görevimiz doğru fiyata mülk sahiplerini yönlendirmek’’ dedi. Ayrıca Akkoca fiyatların gelecekte durumu hakkında ise, ‘’Talep devam ettiği sürece fiyatlardaki artış devam edecektir. Konut üretimi hızlanır ve talep azalırsa fiyatlar durulma noktasına gelebilir. Fiyatların düşmesi gibi bir beklentim yok. Konut faizlerinde indirim olacağını sanmıyorum. Olursa talep artacaktır haliyle ve fiyatlar yükselme eğilimine girecektir’’ dedi.
Özel Haber: İbrahim Akın Kazancı
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.