'Tüketici genelde son dakika kararını alıyor!'

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer son dönemde ülke ve kent genelinde turizm hakkında değerlendirmeler yaptı. 

479 0
'Tüketici genelde son dakika kararını alıyor!'

Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer son dönemde ülke ve kent genelinde turizm hakkında değerlendirmeler yaptı. Aydeğer; ‘’Tüketici genelde son dakika kararını alıyor, bu nedenle de yoğunluklar kısa vadede seyrediyor. Net bir fikir öne süremiyoruz” açıklamalarında bulundu.
 
ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer Konaklama tesisleri bölgelerinde, hareketli bir süreç yaşandığını ifade ederek taleplerin kısa vadeli olduğundan, iki üç hafta sonrasını kestiremediklerinden bahsetti. Ayrıca Aydeğer; ‘’Tüketici genelde son dakika kararını alıyor, bu nedenle de yoğunluklar kısa vadede seyrediyor. Net bir fikir öne süremiyoruz” şeklinde değerlendirdi.
 
Çanakkale’ de turizmin nasıl ilerlediğinden bahseden Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, “İl genelinde temmuz, ağustos aylarında hala sıcaklar devam ediyor, hareketlilik oldukça yoğun geçiyor” değerlendirmesinde bulundu. Pandemi’nin turizme etkisinden ve yurtdışından gelen turistlerin bölgeyi nasıl etkilediği ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Aydeğer, “Çanakkale ve ülke turizm açısından, birçok badirelerden sonra olumlu seyrediyor. Temmuz ayından itibaren pandemiyle ilgili koşulların iyileşmesi ile birlikte, konaklama tesisleri bölgemizde, haraketli bir süreç yaşıyorlar. Özellikle kıyı kesimlerimiz hareketli geçiyor. İl genelinde Temmuz, Ağustos aylarında hala sıcakar devam ediyor,  hareketlilik oldukça yoğun geçiyor. Âmâ tabi özellikle şu an ki talepler çok kısa vadeli, yakın geleceği görebiliyoruz. Mesela iki üç hafta sonrasını kestiremiyoruz. Talepler yeni süreç içerisinde son dakikaya sıkıştı. Tüketici genelde son dakika kararını alıyor, bu nedenle de yoğunluklar kısa vadede seyrediyor. Net bir fikir öne süremiyoruz” derken, Dışardan gelen yerli ve yabancı turistle ilgili de konuşan Aydeğer;  ‘’‘’Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın da hareketliliğe önemli bir katkısı oldu. Aynı şekilde balkan pazarları, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan bölgelerinden de bölgemize hareket söz konusu, ama geçtiğimiz dönem, pandami nedeniyle ülkelerin koyduğu karantina koşulları, buradaki seyahat hareketliliğini istenilen düzeyde tutmuyor. Yine de az da olsa bir hareketlilikten bahsede biliriz. Şu anda Avrupa kültür turlarımız ve özellikle Avrupa ülkelerinden gelen kültür turları şu an da hali hazırda yok. Önümüzdeki sonbahar döneminde de iptaller söz konusu durumda ”dedi.
 
Aydeğer, “ Delta varyantının yükselmesi ile birlikte özellikle Asya ülkelerinden, Avustralya, Yeni Zelanda, kuzey Amerika gibi ülkelerde de turizm hareketi maalesef söz konusu değil.  Özellikle Asya Ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda’da da zaten ülkelere zorunlu ve ticari konular haricinde giriş çıkış da yapılmıyor. Bu nedenle bir turizm hareketi söz konusu değil. 2020 zaten turizm camiası açısından zor bir yıldı.  Kısa bir dönem işletmeler çalışma fırsatı buldu. Şimdi temmuz ayında tekrar harekete geçirdi ve Temmuz, Ağustos ayları bir şekilde hareketliliğini sürdürüyor.  Buradaki en büyük beklentimiz, bu süreci ne kadar ileriye taşıyabiliriz oluyor. Bu hepimiz açısından büyük önem taşıyor. 2021 in de son yaşanan olaylardan ötürü istenilen seviyede olması ihtimali oldukça düşük gözüküyor.  Burada önemli olan, kritik eşiğimiz kasım ve sonrasındaki süreç, bütün işletmeci arkadaşlarımızın temkinli yaklaştıkları ve ön göremediği kritik aylar diyebilirim. Çünkü bu aylarda hem okulların açılmasına bağlı olarak turizm hareketinde iç pazarda zaten durma söz konusu olacak, bir diğer tarafta da diğer Avrupa ülkelerinden aynı amaçla gelenlerde de durma olacaktır. Önümüzdeki süreç Eylül ayında da hareketin azalarak ama belirli bir seviyede sürmesini öngörüyoruz. Eylül’ün on beşinden sonra daha bir düşüş olabilir. Yurt dışı kültür turlarında hareket olması ihtimali bu durumu olumlu değiştirebilir, pandeminin seyri ile alakalı bir durum” ifadelerini kullandı.
 
Ogün İnal

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.