'Troya buluşması talep ettik'

Geçtiğimiz 10 Ağustos Anafartalar Zaferi için kente gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bölge turizmi hakkında bilgi almak için Turizm temsilcileriyle Troya Müzesi’nde toplantı gerçekleştirmişti.

556 0
'Troya buluşması talep ettik'

Geçtiğimiz 10 Ağustos Anafartalar Zaferi için kente gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bölge turizmi hakkında bilgi almak için Turizm temsilcileriyle Troya Müzesi’nde toplantı gerçekleştirmişti. Turizm Bakanı Ersoy’un toplantısına katılan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB) Balıkesir-Çanakkale Bölge Başkanı Ahmet Çelik, ‘’ Bölge özelinde ise dört maddede taleplerimizi, planlarımızı sunduk’’ diyerek gelişmeler hakkında bilgi verdi. Ayrıca bölge için bir Troya buluşması talep ettiklerini ileten Çelik, ‘’İsmi Troya olan dünyadaki diğer illerin, Troya’da bir Uluslararası Troya Buluşması şeklinde bir kültür etkinliğinin organize edilmesini talep ettik ve Sayın Bakanımız olumlu baktı’’ dedi.

Geçtiğimiz günlerde 10 Ağustos Anafartalar Zaferi için kente gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bölge turizmi hakkında bilgi almak için Turizm temsilcileriyle Troya Müzesi’nde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya dair değerlendirmeler yapan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB) Balıkesir-Çanakkale Bölge Başkanı Ahmet Çelik'te katıldı. Talep ve sorunları dinleyen bakan Ersoy, Çanakkaleli turizmcilerden gelen taleplere olumlu görüş bildirdi.
 
Bakan Ersoy’a, Troya Ören bölgesi ve Troya Müzesi’nin ‘tek bilet’ ile gezilmesi talebi de iletildi.   (TÜRSAB) Balıkesir-Çanakkale Bölge Başkanı Ahmet Çelik, görüşülen konularla ilgili bilgiler verdi.
Çanakkale turizmi açısından çok verimli bir toplantı olduğunun altını çizen Çelik, taleplerin olumlu karşılanmasını olumlu olduğunu söylerken Ahmet Çelik sözlerinin devamında, “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi sebebiyle bölgemizi ziyarete geldi. Törenlere katıldıktan sonra kendisiyle Troya Müzesi’nin toplantı salonunda, turizmcilerin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. TÜRSAB bölge başkanlığı olarak bakanımıza seyahat acentalarımızın yaşadığı sorunları aktardık, taleplerimizi ilettik. Kısa çalışma ödeneğini ve finansal taleplerin kış döneminde 2022 Mart ayına kadar sürmesini talep ettik. Bölge özelinde ise dört maddede taleplerimizi, planlarımızı sunduk”  dedi.

Çelik, ilk önce Avustralya- Yeni Zelanda turizm  potansiyelin artması hakkında konuşarak “Pandemi sürecinden önce düşmeye başlayan Avustralya-Yeni Zelanda pazarının tekrar canlandırılması ile ilgili devletimizin desteğini ilk önce dile getirdik. Çanakkale turizmcileri olarak Avustralya’da bir workshop yapmak istiyoruz. Bölgemizi orada tanıtmak ve yeni dinamiklerinden bahsetmek istiyoruz. Gelibolu Alan Başkanlığının yaptığı yeniliklerden dalış turizmine kadar birçok konuyu Anzak pazarını canlandırabilmek için anlatmak istiyoruz. Sayın Bakanımız bu konuda, talep geldiğinde destekleyeceğini söyledi. Uçak biletinden diğer konulara kadar Çanakkaleli turizmcilere destek vereceğinin sözünü verdi. Bundan dolayı çok mutlu olduk” diye konuştu.   Başkan Çelik Troya bölgesine tek bilet ile girişin hayata geçirilmesi içinde , “Şu an bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerimiz bir bilet Troya Antik Kent için, bir bilet de Troya Müzesi için alıyorlar. Bir bilet ile bölgeye seyahat edilmesini talep ettik çünkü Troya Müzesi’ni ziyaret etmeden bölgeden ayrılan turistler var. Bu konu bizi üzüyor. Daha fazla turistin Troya Müzesi’ni görmesini talep ediyoruz” dedi.

Çelik, Troya buluşmaları şeklinde bir uygulama düşüncelerini de ilettiklerini söyleyerek,   “Son olarak ise İsmi Troya olan dünyadaki diğer illerin, Troya’da bir Uluslararası Troya Buluşması şeklinde bir kültür etkinliğinin organize edilmesini talep ettik ve Sayın Bakanımız olumlu baktı. Türk Turizmi Geliştirme Ajansı’nın bu konuda destek olacağını ifade etti. Ajansın yetkililerinden İbrahim Kalay da toplantıya katıldı. Kendilerine bu fikri de sunduk. Bakanımız bu taleplerimiz ile ilgili olumlu görüş bildirdi. Bu konularla ilgili çalışmalarımızı yapmamızı ve dosyalarımızı bakanlığa sunmamızı istedi” diyen Çelik, şunları ifade etti: “Biz Troya 2018 yılından sonra belirlediğimiz bu alt başlıklarda buluşup, tüm turizm STK’ları tek yürek olup bölgemizi tanıtmak anlamında, bir hedef belirleyip ilerlemek istiyoruz. Yine bölgemizi, yeni normalde özellikle Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasından sonraki ulaşımın kolaylaştığı bir dönemde uluslararası anlamda tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.
Ogün İnal

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.