Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında koronavirüs salgınına ilişkin alınan kararları açıklayarak, “Yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplandı. Kademeli normalleşme detaylarının görüşüldüğü toplantı 3,5 saat sürdü. Koronavirüs salgınına ilişkin düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak dört kategoriye ayrılan illerdeki risk durumuna göre kafe ve restoranların açılması, yüz yüze eğitime, sokağa çıkma kısıtlaması saatlerine kadar kademeli normalleşme ile ilgili önemli kararların alındığı toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.'Yeni kontrollü normalleşme süreci' ile ilgili merakla beklene açıklamaların satır başları şöyle;
Salgınla mücadele stratejimizi sürekli güncelliyoruz. Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şu hususların altını çizmek istiyorum; Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de salgının seyriyle alakalıdır. Türkiye pek çok devlete nazaran büyük bir ülke olduğu için adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor. 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere illerimizi sınıflandırdı. 81 vilayetimiz düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renklere ayrıldı. Her hafta illere göre yeniden düzenlenecek. Salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşmeye göre karar verilecek. Her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendileri belirleyecek.
Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21:00 ile sabah 05:00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek. Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’nci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil, diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulama dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır. 
Restoran, lokanta ve kafeterya gibi, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek iller dışında Türkiye genelindeki faallerini sabah 07:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdürebileceklerdir.
Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerde sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterebileceklerdir.
Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. 
Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi arttırılacaktır. 


Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir. 
Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir. 
Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı, valiliklerimizin başkanlıklarındaki İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından belirlenecektir. 
Hedefimiz mümkün olan en kısa sürede ülkemizin tamamında kontrollü normalleşme sürecini tamamlamaktır. Tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili denetimler de daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir. Salgın boyunca her konu da öncü ve örnek olan Türkiye'nin kısıtlamaların gevşetilmesi, tamamen kaldırılması hususunda aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.


Kaynak: Haber Merkezi