Turizmciler 2021 yaz sezonundan umutlu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Balıkesir Çanakkale Bölge Başkanı Ahmet Çelik, 2020 yılını sektörel bazda değerlendirdi. 2021 beklentilerini de açıklayan Çelik, önümüzdeki sene Mayıs ayında sezonun başlayabileceğini belirtti.

1130 0
Turizmciler 2021 yaz sezonundan umutlu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Balıkesir Çanakkale Bölge Başkanı Ahmet Çelik, 2020 yılını sektörel bazda değerlendirdi. 2021 beklentilerini de açıklayan Çelik, önümüzdeki sene Mayıs ayında sezonun başlayabileceğini belirtti.

Ahmet Çelik İç pazarda aşının Türkiye’ye gelişi, sağlık çalışanlarının aşılanması ve akabinde aşının halka ulaşması algıyı kırmaya başlayacağını ifade ederek, “Vakalardaki azalış ile Haziran ayı gibi eski normale dönüş başlayacaktır. Yaz sezonunda bu dönüşle ciddi bir potansiyelle sektörün hizmet vereceğine inanıyorum” dedi.

Çelik, ayrıca 2021 yılı için beklentilerini de anlatarak, salgının önlenmesi noktasında olumlu bir seyir yaşandığı takdirde dış pazar için sezonun Mayıs ayı gibi başlayabileceğini söyledi.   2020 yılını turizm sektörü açısından el alan TÜRSAB Balıkesir Çanakkale Bölge Başkanı Ahmet Çelik, “Turizm sektöründe gelmiş geçmiş en büyük daralmanın yaşandığı, iç pazar-dış pazar toplamı ortalama yüzde 80-85’lerde kayıpların yaşandığı bir dönem oldu. 2020 Mart ayı ortalarında başlayan salgın sebepli kayıp sürecine aslında dikkat çekilmeyen bir önceki yılın kasım Aralık ayından başlayan sezon bitişini, iş potansiyelinin azalışını da eklemek gereklidir. Ayrıca 2016 yılında yaşanan darbe ve terör olaylarından Türk turizmi büyük darbe yemiş ve ciddi kayıplar yaşamış, 2017-2019 yılında sıyrılmaya çalışmış ve 2019 yılı sonu itibariyle normalleşmeye başlanmış,2020 yatırımları için borçlanılmaya başlanılmıştır. Manidardır ki turizm sektörü 2020 yılı başında salgına tabiri caiz ise ayazda yakalanmıştır ve akabinde Aralık 2020 ye kadar yüzde 100’lere yakın kayıplar yaşanılmıştır. 2019 yılında yurt içinde ve yurt dışında tanıtım stratejileri destinasyon turizmi üzerine tasarlanmış yurt içi ve yurt dışı tanıtımlarda ciddi farkla topyekûn çalışma başlatılmış, beklentiler revize edilmiş ve 58 milyon turist ve 41 milyar dolar gelir hedeflenmiştir. Bu beklentilerle turizmciler yatırım yapmış ve 2020 yılına maalesef borçlu girilmiştir” ifadelerini kullandı.   “

“HAZİRAN AYI GİBİ ESKİ NORMALE DÖNÜŞ BAŞLAYACAKTIR”
 2021 yılı için sektörel beklentileri sıralayan Çelik, “İç pazarda aşının Türkiye’ye gelişi, sağlık çalışanlarının aşılanması ve akabinde aşının halka ulaşması algıyı kırmaya başlayacak. Vakalardaki azalış ile Haziran ayı gibi eski normale dönüş başlayacaktır. Yaz sezonunda bu dönüşle ciddi bir potansiyelle sektörün hizmet vereceğine inanıyorum. Ayrıca Türk halkının parasının yüzde 56’sının mevduatta olduğunu biliyoruz. Salgın süreci düşük faizli kaynaklara ulaşım kolaylığını ve salgın sebepli masrafların azalışını da eklersek halkımız var olan tasarruflarını arttırmıştır. Dolayısıyla iç pazarda ciddi bir fonun vatandaşların kendi tasarruflarından salıvereceğine inanıyorum. Vatandaşların gezip görmek ve tatil yapmak için her zamankinden daha fazla bütçeyi 2021 yılında harcayacaklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.  

“2021’DE MEMLEKET ZİYARETLERİ REKOR SEVİYEDE CANLANMAYA GİDEBİLİR”
Dış pazarda ise en önemli konunun karantina kısıtlamaları olduğunu belirten Çelik, olabilecek olumsuz ve olumlu durumları ise şu şekilde anlattı: “Eğer her şey seyrinde giderse sezonun Mayıs gibi dış pazarda başlayacağına inanıyorum. Burada en mühim nokta ise AB’nin var olan Akdeniz anlaşmazlıkları ve göçmen sorunları yüzünden, Avrupalı vatandaşlara tatil için Yunanistan gibi rakiplerimizi adres göstermesi olacaktır. Ayrıca daha da kötüleşen Avrupa ekonomisin Euro tarafında fonun kendi sınırları içerisinde dönmesini isteyecek olması da bizim bu sınırların dışında kalmamıza sebebiyet verecektir. Turizm açısından olumlu bir gelişme ise dünyanın en büyük ticaret anlaşması olarak Asya Pasifik Bölgesindeki 15 ülkenin kendi aralarında ticarete başlayacak olmasıdır. Bu durum AB ile Türkiye’yi birbirlerine daha da yakınlaştıracaktır. Bu yaklaşım buzların erimesine ve turizmin de canlanmasına etki edecektir. Bir diğer olumlu ihtimal ise yurtdışında yaşayan Türklerin memleketlerine 2020 yılında gelemeyişlerinin, 2021 yılında memleket ziyaretlerinde rekor seviyede canlanmaya kadar gidebileceğini düşünüyorum. Ayrıca Rusya ile Suriye'de, Libya'da, Azerbaycan'da gelişen iyi ilişkilerin 2021 yılında meyvelerini Rus turistlerin Antalya bölgesine rekor seviyede geri dönmesine sebebiyet vereceğine inanıyorum.”

İbrahim Akın Kazancı


 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.