Coronavirüs salgını nedeni  ile sosyal mesafe özelliklede maske kullanımına dikkat eden partililer Cumhuriyet Halk Partisi İl Sekreteri ve il Başkan vekili Doğan Ateş destek verdi. Basın açıklamasına CHP Çanakkale Milletvekikli Özgür Ceylan, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı  Ali Uyanık, Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi  Serdar Soydan, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol ve çok sayıda partili katıldı. CHP İl Sekreteri ve İl Başkan vekili Doğan Ateş yaptığı basın açıklamasında  21 Eylül itibari ile başlayacak olan 2020-2021 eğitim öğretim yılının pandemi koşullarında başlayacağını ve bu nedenle de çok ciddi önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

14 MADDELİK ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ
Salgın sürecinde eğitim ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi olarak CHP Genel Balkanı Kemal Kılıçdaroğlunun 14 maddelik çağrısını buradan yineleyeceklerini ifade eden Ateş “Eğitim siyaset malzemesi yapılmamalı “ dedi. Ateş açıklamasında şu cümlelere yer verdi. “Ülkemiz ağır bir pandemi sürecinden geçmektedir. Bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşanmaktadır. 18 yıllık AKP döneminde günübirlik politikalarla bilimsel, rasyonel, eşit koşullarla ulaşılabilir olmaktan eğitim sistemimiz pandemi koşullarında tamamen felç olmuştur. Yeni eğitim ve öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır. Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz. Salgında eğitim sürecine ilişkin Sayın Genel Başkanımızın bu hafta açıkladığı 14 maddelik çağrımızı yineliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığına gerekli mali kaynak sağlanarak ivedi olarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP'li büyükşehir belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir. Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte çocuklarımızın eğitimi için ihtiyaç duyulan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB'e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı yetkisi verilmelidir. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir.”

EBA ÜZERİNDEN EĞİTİMDE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İNTERNET VE TELEVİZYON DESTEĞİ VERİLMELİ
Ateş uzaktan eğitim sürecinde eğitimde fırsat eşitliğinin bozulmamasına büyük bir dikkat gösterilmesi gerektiğini de ifade ederek “Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimi sağlanmalıdır. Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Uzaktan eğitim süresince öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde  bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır.  Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin televizyona kavuşması için MEB, sivil toplum örgütleri ile birlikte ‘senin de televizyonun olsun’ kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP’li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır.Milli Eğitim Bakanlığının EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim sadece TRT ile sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller kaldırılmış olacaktır.” İfadelerine yer verdi.

BAZI DERS EĞİTİMLERİ  YÜZ YÜZE EĞİTİM ŞEKLİNDE VERİLMELİ
Ateş pandemi süreci eğitim öğretiminde bazı derslerin özellikle yüz yüze verilmesi gerektiğininde altını çizerek şunları söyledi. “Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse sadece önemli derslerin Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir. Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır. Okul servisi yapan esnafın bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdırKamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız, iktidarın yapması gerekenler bellidir. İktidar yapamıyorsa, Cumhuriyet Halk Partisi sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirecek iradeye sahiptir. Çocuklarımızın geleceği siyaset malzemesi yapılmayacak kadar değerlidir!”
                                                                                                                                                   
Ogün İnal