Fuar, Geyikli Belediyesi tarafından tarımsal üretimi ve kırsal yaşamı desteklemek amacıyla organize edildi. Geyikli'nin zengin tarım potansiyeli, özellikle tescilli zeytinyağı ve diğer tarım ürünlerinde Çanakkale'nin öncü konumunu güçlendiriyor. Fuar, bu potansiyeli daha geniş kitlelere tanıtmak ve tarımsal ürünlerde farkındalığı artırmak hedefiyle düzenlendi. Ziyaretçiler, Geyikli'nin tarımsal üretimindeki yenilikleri ve ürün çeşitliliğini yakından görme fırsatı buldu. Pazaryeri alanında gerçekleştirilen fuarda, AK Parti Milletvekili Ayhan Gider de yerini aldı ve katılımcıları selamladı.

Bu Yıl İlk Oldu

Geyikli Tarım ve Kırsal Yaşam Fuarında konuşma yapan Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, “Bizler hep bu verimli topraklarda yetişen ürünlerle besleniyoruz.  Tarımsal faaliyetler ülkelerin vazgeçilmez ekonomik faaliyetleri arasında yer almaktadır. Açılışını yaptığımız Geyikli tarım ve kırsal yaşam fuarı ve benzeri fuarlar ülkemizin tarım sektöründeki gelişmesine katkı sunmaktadır. Bu tür fuar organizasyonları sayesinde ülkemizin tarım sektöründeki gelişimi gözler önüne serilmektedir. 3 yıl önce bu Kapalı Pazar yerini yapmaya başlamıştık ve bugün bu Kapalı Pazar yerimizi ilk defa düzenlenen bu tarım fuarında bir başlangıç yapmış olduk.  Belki bu yıl biraz eksikliklerimiz olabilir ama bundan sonra üreticimiz için, işçimiz için zeytinim için, zeytinyağımız için bu fuarlarımız devamlı olmasını diliyorum” dedi.

Birçok İlçede Bile Buna Benzer Bir Pazar Yeri, Buna Benzer Bir Organizasyon Yeri Göremiyoruz

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise yaptığı konuşmada “Burada  ilk kez böyle bir organizasyon yapılıyor tarım fuarı. Umarım bunun devamı farklı sektörler için de gelir. Çünkü Geyikli bir Belde olmanın ötesinde önemli turizm merkezlerinden birisi daha çok Turizm ile biliyoruz. Fakat, son yıllarda artan üretimle birlikte aslında bir tarım merkezi, bitkisel üretim Özellikle de zeytinde çok önemli bir yer tutuyor.  Umalım ki bu ve bunun gibi organizasyonlar, fuarlar çoğalsın ki üretimi artırsın. Özellikle de çevrede tarımsal duyarlılığa bir artı getirsin, bir fayda getirsin. Çünkü ne yazık ki tarım, turizmin karşısında zayıf bir argüman. İnsanlar bazen 10 senede, 20 senede kazanacakları parayı bir günde turizmcilerden alacağını görünce yerinden vazgeçebiliyor. Ama alınan para Altın yumurtlayan tavuğun kesilmesiyle aynı şey. Ben inanıyorum ki gerek yerel yönetimimiz, gerek bakanlığımız bu üretilemeyen bir Üretim faktörü artırılamaz yerini Geyikli bize kazandırdığı için başkanımıza Mevlüt Başkana ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü ne yazık ki gezdiğimiz birçok ilçede bile buna benzer bir pazar yeri, buna benzer bir organizasyon yeri göremiyoruz” dedi. Geyikli Belediyesi Kapalı Pazar Yerinde düzenlenen fuarda esnaf stant kurarak ürünlerini tanıttı.  Tarımsal ürünlerin yanı sıra bir çok alanda stantların yer aldığı fuara vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

 Şenay Azman