Tekbir ve sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüş, kordon boyundan İskele Meydanı'na kadar uzandı. Bu yürüyüş, İsrail'in son saldırılarıyla büyüyen infialin bir göstergesi olarak ortaya çıktı. İsrail'in, Çadır Kampı'na düzenlediği saldırıda onlarca Filistinlinin hayatını kaybetmesiyle birlikte uluslararası toplumda büyük bir tepki uyandı. Birleşmiş Milletler yetkilileri, Filistin'de güvenli bir yer kalmadığını ifade ederken dünya genelinde İsrail'e karşı tepkiler yükseldi. Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Şube Başkanı Muhamet Sezgin, yürüyüşün ardından yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in Filistin'e yönelik soykırımcı politikalarının artık kabul edilemez bir noktaya geldiğini vurguladı. Sezgin, "Siyonist İsrail rejimi, insani olmaktan uzaklaşarak terör saldırılarını sürdürüyor. Son saldırı, sözün bittiği yerdedir. Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde İsrail'in işlediği suçlar artık göz ardı edilemez boyutta. Bu saldırılar karşısında sessiz kalmak, insanlık adına bir ihanettir" dedi.

İsrail, Refah’ta Onlarca Filistinliyi Bombalayarak Öldürdü

Çanakkale’ liler İsrail’in Filistin zulmüne seyirci kalmayarak İsrail’ in insanlık dışı saldırılarını protesto etti. İsrail’ in insanlık dışı saldırılarını protesto etmek isteyen Çanakkaleliler Necippaşa camiinde toplandılar ve ardından kordon boyundan iskele meydanına doğru sloganlar atarak yürüdüler. Yürüyüşe katılanlar, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını kınayarak, Filistin halkının yanında olduklarını bir kez daha haykırdı. Çanakkale sokakları, barış ve adalet talepleriyle yankılanırken, İsrail'in zulmüne karşı duruşun sürdürüleceği mesajı net bir şekilde iletilmiş oldu. Tekbir ve sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşün sonunda bir basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Şube Başkanı Muhamet Sezgin “Sekiz ayı aşkın bir süredir Gazze’de soykırımda bulunan Siyonist İsrail rejimi dün gece yeni bir caniliğe imza atmış ve Refah’ta onlarca Filistinliyi bombalarla yakarak şehit etmiştir. İyice zıvanadan çıkan Siyonistler, insanlıktan uzak bir halde terör saldırılarını sürdürürken gerçekleşen bu son saldırı sözün bittiği yer olmuştur. Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalayan Siyonistler’ in anlayacağı tek dilin silah olduğu da net bir şekilde bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi.

“Siyonizmin Zulmüne Karşı Fiilen Harekete Geçme Zamanının Geldi”

Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale  Şube Başkanı Muhamet Sezgin, açıklamasının devamında  İsrail'in Siyonist rejimin Filistin halkına yönelik insanlık dışı acımasız saldırılarına devam ettiğinin altını bir kez daha çizerek, artık sadece sözün değil, fiilen harekete geçme zamanının geldiğini belirtti. Sezgin'in ifadeleri, İsrail'in son dönemde Filistin topraklarında gerçekleştirdiği saldırılar ve zulmüne karşı dünya genelinde büyüyen tepkilerin bir yansıması olarak dikkat çekiyor. Filistin direnişinin kahraman mücahitlerinin cesareti karşısında Siyonistlerin acziyet içinde olduğunu vurgulayan Sezgin, "İsrail rejimi savunmasız sivillerden intikam almaya çalışmıştır. Ancak Filistin direnişinin son zamanlarda onlarca İsrail askerini esir almasıyla Gazze'de yeni bir darbe alan Siyonistlere karşı artık söz bitmiştir" ifadelerini kullandı. Sezgin açıklamasında şu cümlelere yer verdi.  “Filistin direnişinin kahraman mücahitleri karşısında acziyetin zirvesini yaşayan Siyonistler, savunmasız sivillerden intikam almaya çalışmıştır. Filistin direnişinin geçtiğimiz günlerde onlarca İsrail askerini esir almasıyla Gazze’de yeni bir darbe alan Siyonistlere karşı artık söz bitmiştir. İsrail rejiminin zalimliğini, caniliğini ve katilliğini konuşmak artık beyhudedir. Bundan sonra yapılması gereken tek bir şey vardır ki; o da Siyonistlere karşı fiilen harekete geçmektir. Sekiz ayı aşkın bir süredir Siyonistlere direnen Gazze halkının da Filistin direnişine destek olmak için meydanları dolduran vicdan sahiplerinin de tek isteği Siyonistlere karşı anladığı dilden yanıt verilmesidir. Bu bağlamda İslam ülkelerinin liderlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Vakit, İsrail’e karşı güç gösterme vaktidir. Zira İsrail rejiminin kınamalardan, sözlü tepkilerden anlamadığı ve bu tutumu umursamadığı gayet açıktır. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi İslam ülkelerinin liderleridir. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi İsrail rejimine karşı vahdet ruhunu kuşanıp İslam Barış Gücü’nü oluşturmayanlardır. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi Gazze cayır cayır yanarken İsrail rejiminin üzerine kabus olamayan İslam ülkelerinin idarecileridir. Ey İslam ülkelerinin liderleri; Allah’tan korkun, İslam’ın izzetine sarılın, dinimizin emirlerini kuşanın. Sizin acziyetiniz yüzünden Gazze yanıyor ve sizin etkisizliğiniz yüzünden Gazzeli kardeşlerimiz soykırıma uğruyor” dedi.

“Türkiye Halkı Hamas Başta Olmak Üzere Filistin Direniş Hareketlerinin Ne Yanında Ne De Arkasındadır”

Sezgin açıklamasının sonunda “Filistinli kardeşlerimiz bugün insanlık dramının en acısını yaşıyor ve sadece kendi toprakları için değil tüm İslam coğrafyası için bedel ödüyor.  Öyle ki; Filistin direnişi bugün sadece kendi topraklarını koruma yahut özgürleştirme maksadıyla mücahede vermiyor.  Filistinli kardeşlerimiz aynı zamanda Bağdat’ın, Şam’ın, Doğu Türkistan’ın, Diyarbakır’ın ve İstanbul’un selameti için de mücahede ediyor.” dedi. Sezgin açıklamasını şu cümleler ile son verdi. Bugün bizler çok iyi biliyoruz ki; karşımızda bulunan İsrail adlı terör organizasyonunun hedefi yalnızca Gazze, Kudüs yahut Batı Şeria ile sınırlı değil.  Bugün İsrail Gazze’de başarılı olduğu takdirde Siyonistlerin yarınki hedefleri Hatay, Diyarbakır, Adıyaman ve daha birçok şehrimiz olacak.  Bundan dolayıdır ki; Hamas sadece Filistin için değil Türkiye için de savaşmaktadır.  Türkiye halkı Hamas başta olmak üzere Filistin direniş hareketlerinin ne yanında ne de arkasındadır. Anadolu insanı bugün Filistin direnişinin ta kendisidir”

Ogün İnal