Kaynaş, ÇYDD Genel Merkezi’nde uzmanlar tarafından incelenen ve ardından yapılan kamuoyu açıklaması ile müfredat değişikliğini ve beraberinde getirdiği ideolojik aşılamayı reddettiklerini vurguladı.

“ “Kindar ve Dindar Nesil” Özlemleri Doğrultusunda İdeolojik Aşılama Yapılmasına Hizmet Edecek Bir Öğretim Programına İzin Vermeyeceğiz”

Çağdaş Yaşamı destekleme Derneği Genel Merkezi olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp kamuoyuna sunulan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" hakkında uzmanlarca yapılan inceleme sonucunda kamuoyu duyurusu kaleme alındığını belriten ÇYDD Çanakkale Şube Başkanı Kenan Kaynaş kamu oyu duyurusunda Müfredat değişikliğini reddettiklerinin altını çizerek  “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 119 Şubesi, 23 bin üyesi 25 bin genci ve milyonlarca gönüllüsüyle sesleniyor “Maarif modelini” de müfredat değişikliğini de reddediyoruz! Bir eğitim ve öğretim programı tüm toplumu ikna eden gerekçelere sahip olmalı ve sağlam bir hazırlık süreci işletilmeli; geniş ve şeffaf bir toplumsal katılım sağlanmalı ve programı test edecek bir pilot uygulama öngörülmelidir. Gerçekten amaç, çocuk ve gençlerimizi çağa uygun bilgi ve becerilerle donatmaksa, bu unsurlar esastır. Bu unsurların hiç birini taşımayan ve bir oldu bittiyle getirilen bir değişiklikle karşı karşıyayız. Oysa öğretim programları nasıl bir toplumda yaşamayı ve nasıl bir gelecek inşa etmeyi arzuladığımıza ilişkin hayati bir konudur. Ciddiyet, özen ve hassasiyet gerektirir.  Biz ÇYDD olarak, toplumsal görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle belirtmek isteriz ki; “Kindar ve dindar nesil” özlemleri doğrultusunda çocuk ve gençlerimize ideolojik aşılama yapılmasına hizmet edecek bir öğretim programına izin vermeyeceğiz. Öğretim programları aracılığıyla inancın bir dayatmaya dönüşmesine seyirci kalmayacağız! “Sadeleştirme” gerekçesiyle, öğretim programlarından Atatürk ve devrimlerinin, Cumhuriyetin, laikliğin, bilimin ve aydınlanmanın çıkarılmasına da asla izin vermeyeceğiz! Beklentimiz demokratik bir ülke ve demokratik bir eğitimdir.  Bu nedenlerle “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adı verilen müfredat değişikliğini reddediyoruz. Ülkemizin çağdaş geleceği olan çocuklarımızı asla yalnız bırakmayacağız!!.” dedi.

Murat Çağlayan