Bu etkinlik, doğaseverlerin ve tarih tutkunlarının bir araya gelerek birbirinden önemli antik yerleri keşfetme fırsatı buldukları keyifli bir organizasyon gerçekleşmiş oldu.

Antik Kentlere Keşfettiler

Çanakkale Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü, Ezine ilçesi sınırları içinde yer alan antik kentlere yürüyüş düzenledi. Kulüp üyeleri, bölgede birçok antik kenti ve önemli tarihi yerler arsında 10 kilometre civarında yürüyüş yaptı. Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulüp üyeleri, bölgede bulunan birçok antik kent ve tarihi yer arasında 10 kilometre civarında bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ezine ilçesinin muhteşem doğası eşliğinde yapılan bu yürüyüş, katılımcıların hem bedensel hem de zihinsel olarak dinlenmelerine ve tarihi mirası yakından tanımalarına olanak sağladı. Etkinlik kapsamında, kulüp üyeleri bölgede bulunan antik kentlerin yanı sıra çevresindeki önemli tarihi yapıları da ziyaret etme fırsatı buldu. Antik döneme ait kalıntıları inceleyen sporcular, bölgenin tarihî derinliğini ve kültürel önemini daha yakından kavradılar. Ayrıca, rehberler eşliğinde yapılan geziler sırasında, katılımcılara tarihi yerler hakkında detaylı bilgiler verildi ve bölgenin kültürel mirası hakkında derinlemesine bir anlayış geliştirildi.

10 Kilometre Yürüdüler

Katılımcılar, yürüyüş boyunca doğanın tadını çıkarmanın yanı sıra, tarihi mekanlarda fotoğraf çekerek bu anıları ölümsüzleştirdiler. Yerel lezzetleri tatma fırsatı da bulan sporcular, bölgenin yöresel mutfağını keşfetme şansını da elde ettiler. Ezine ilçesinde gerçekleştirilen bu etkinlik, doğa sporlarına ilgi duyanların ve tarih tutkunlarının bir araya gelerek hem fiziksel aktivite yapmalarını sağladı hem de tarihi mirası keşfetmelerine olanak tanıdı. Aynı zamanda, Çanakkale'nin kültürel ve doğal zenginliklerinin tanıtılmasına da katkıda bulundu. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ezine ilçesinin sınırları içinde çok sayıda antik kent ve bağlı olarak tarihi yerler bulunuyor. Bu yüzde bölge bir cazibe merkezi. Bir çok bölgede yürüyüş yapan Çanakkale Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü, geçen hafta sonu bu bölgede bulunan antik kentler arasında bir rota oluşturdu. Araçlarla Ezine ilçesine bağlı Kayacık köyüne giden grup, ilk olarak köyden Neandria Antik Kent’ine yürüdü. Çok büyük bir alan olan bu antik kent, bakımsızlık nedeniyle geriye sadece birkaç duvar kalmış. Bu antik kentin manzarası ise muhteşem. Tepede kurulan bu alanda Bozcaada, Geyikli, Ezine ve bölgenin tamamı görülebiliyor.  Ekip burada kısa bir dinlenme molası verdikten sonra tarihi alanda yürüyüş yaparak kuzey çıkışından Yahya Çavuş köyüne indi. Burada Yahya Çavuş Müze evini ziyaret edip kısa bir dinlemeden sonra, Antik Sütun Ocağı’na yürüdü. Çok sayıda sütunun bulunduğu alanda bu sütunlerın nasıl yapıldığı merak konusu. Burada yapılan sütunlar daha sonra çeşitli yöntemlerle Dalyan köyüne kadar götürülüp buradaki limandan antik kentlere götürüldüğü biliniyor. Buradan da Alexandria Troas Hamamı ve Ören yerine gitti. Bu bölgede bu kadar antik kent ve bağlı tarihi alanları olması kulüp üyelerini de şaşırttı. Özelikle Alexandria Troas Hamamının içinde bulunduğu durum içler acısı. Ekip daha sonra Dalyan köyüne gitti. Köyün hemen yanında bulunan ve deniz içinde yer alan tarihi sütunları da gördükten sonra us kısma yürüyerek dünyada sadece 8 tane bulunan ve birisi bu bölgede yer alan Pembe Göl veya Kalpli Göl diye adlandırılan Göl turu yaptı. Yaklaşık 10 kilometre yürüyen ekip, yürüyüşlerini göl ziyareti ile sonlandırdı. Daha sonra köyde kendilerini bekleyen araçlarla Çanakkale’ye dönüş yaptı.

Murat Çağlayan