Bu kez, Osmanlı Çoksesli Türk Müziği'nin zengin mirasını yansıtan bir sergi ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve N. Seyhun Binzet'in katkılarıyla gerçekleştirilen Osmanlı Çoksesli Türk Müziği Nota ve Kartpostal Arşivleri Sergisi, büyük bir ilgiyle karşılandı.

Sergi, Çanakkale'nin Kültürel Zenginliğine Ve Sanatsal Çeşitliliğine Katkıda Bulundu

Osmanlı Çoksesli Türk Müziği Nota ve Kartpostal Arşivleri Sergisi Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonu'nda gerçekleşti. Açılışa, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Çağman Esirgemez'in yanı sıra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Türkmen, ünlü Müzikolog Ersin Antep ve birçok davetli katıldı. Açılış töreninde, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çağman Esirgemez ile N. Seyhun Binzet birlikte açılış kurdelesini kesti, serginin resmi açılışını gerçekleştirdi. Ardından, sergi salonunda dinleyicilere unutulmaz anlar yaşatan Larisa Karachevtseva piyano performansıyla, Oğuz Karakaya ise kanun icrasıyla izleyicilere müzik ziyafeti sundu. Sergi, Osmanlı İmparatorluğu'nun müzikal mirasını günümüze taşıyan önemli bir kaynak niteliğindeydi. Nota ve kartpostal arşivleri, zengin ve çeşitli materyallerle dolu olarak, ziyaretçilere Osmanlı döneminin müzikal atmosferini keşfetme fırsatı sundu. Tarihi dokusuyla, müzikseverlere hem bilgi hem de keyif dolu bir deneyim yaşattı. Sergi, Çanakkale'nin kültürel zenginliğine ve sanatsal çeşitliliğine katkıda bulunarak, şehrin kültürel etkinlikler haritasında önemli bir yer edindi. Katılımcılar, bu değerli etkinliğin gelecek yıllarda da devam etmesini ve Osmanlı müziğinin unutulmaz eserlerinin daha geniş kitlelerle buluşmasını umut ediyor.

“Topraklarımızda İlk Nota, Basım Örneklerini De Bu Sergide Aslında Bu Özet Sergide Görecek Olmanız Büyük Bir Şans”

Sergi hakkında bilgi veren Müzikolog Ersin Antep, "Araştırmacı arşivin tozunu yutarken, bu işin sıkıntısını çekerken böylesine hazır arşivin önüne gelmesinden en fazla mutlu olan kişidir. Ben böyle durumlarda aile içerisinde, eşinin de bir anlayışı olmadığı takdirde bu işin ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirim. Çok büyük bir koleksiyonu bir araya getiren, aslında dağın görünen kısmını fark edebildiğimiz bı sergiyle Seyhun Binzet'e özellikle çok teşekkür ediyorum. Kimilerinin Türk sanat musikisi dediği alanın çok seslendirmesiyle ilgili ilk denemelerin bu serginin içerisinde bulabileceksiniz. Şevki Bey'in, Hacı Arif Bey'in eserlerinin notaları var burada çok seslendirilmiş halde. İki çok sesli teknikle yazan bestecilerimiz ve sanatçılarımızın ilk not örnekleri de var burada. Zati Ercan, sarayda temsilini de başlatan inanılmaz girişimci, klarnetçi Zati Ercan'ın bir düzenlemesi ve en sonunda İstiklal Marşımızın destekçisi olarak sadece bildiğimiz ama on iki Mart'lar da ülke genelini anmayı unuttuğumuz Osman Zeki'nin gölünde bir notasını bu serginin içerisinde göreceğiz. Bunun yanı sıra bir sürpriz de var. Hatta içerisinde bir ön çalışma gibi adeta. Notaya basılmış bir türkü var. Bunların hepsi elbette Osmanlıca yazılarla ve bir şey dikkatimizi çekecek. Altta o günkü mantıkla Latince karşılıklarının yazılmaya gayret gösterildiğini göreceksiniz. Karşılaşacağınız notalar içerisinde yanılmamanız gereken Osmanlı'nın milli marşı zannedilebilecek olan notalar var. Bunlar dönemin padişahlarına methiye olarak yazılmış olan eserler. Bunların hangisi padişah tarafından beğenilirse bunlar seslendirilirdi ama bunlar milli marş değildir. Milli marş yerine belli dönemlerde kullanılmış olan eserlerdir. Bunun yanı sıra Türkiye'de yani topraklarımızda ilk nota, basım örneklerini de bu sergide aslında bu özet sergide görecek olmanız büyük bir şans. Doğrusunu söylemek gerekirse bu objelerin bu fotoğrafların ve kartpostalların ayağımıza kadar gelmesi Çanakkale'de hizmete sunulması büyük bir nimet. Değerini biliyoruz" dedi.

Ardından katılımcılar, yaklaşık 50 eserin bulunduğu sergiyi gezdi. Serginin düzenleme kurulunda ise Ali Can Metin, Ayşegül Göklen Yılmaz, Ersin Antep, Kaan Kaya, Larisa Karachevtseva, Muzaffer Soner Yılmaz, Oğuz Karakaya, N. Seyhun Binzet Ve Uğur Türkmen bulunuyor. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, sanatseverleri ve müzik tutkunlarını, Osmanlı Çoksesli Türk Müziği Nota ve Kartpostal Arşivleri Sergisi'ni ziyaret etmeye davet ediyor. Sergi, tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkmak isteyen herkes için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Şenay Azman