Geçmişin izlerini günümüze taşıyan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, bu şehrin köklü tarihine ışık tutmak için önemli bir rol üstleniyor. Son olarak, bu müze ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden Dr. Mithat Atabay'ın işbirliğiyle gerçekleştirilen "Kentte Bir Asrın Belediye Başkanları" Sergisi, şehrin tarihine dair müthiş bir yolculuğa davet ediyor.

Sergi, Geçmişten Bugüne Uzanan Bir Hikaye Anlatıyor

Cumhuriyet döneminin Çanakkale Belediye Başkanlarının hikayelerini anlatan bu sergi, adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor ziyaretçilerini. Kentin geçmişine dair derinlemesine bir bakış sunan sergide, tarihi olaylarla iç içe geçmiş belediye başkanlarının yaşamları ve hizmetleri gözler önüne seriliyor. Serginin en dikkat çekici noktalarından biri ise, Cumhuriyet'in 100. yılında Çanakkale Belediye Başkanı olarak göreve başlayan Son Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın hikayesi. Gökhan, hem geçmişe bir vefa örneği olarak hem de geleceğe bir umut ışığı olarak serginin odak noktasını oluşturuyor. Bu muazzam serginin hazırlanmasında emeği geçen isimler arasında, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile ÇOMÜ'den Dr. Mithat Atabay'ın adı öne çıkıyor. Dr. Atabay'ın önderliğinde hazırlanan sergi, geçmişten bugüne uzanan bir hikaye anlatıyor. Çanakkale'yi yönetmiş olan belediye başkanlarının izinden giderek, geçmişteki hizmetlerin ve kararların günümüze nasıl yansıdığını gözler önüne seriyor.

“Bu Kente Hizmet Veren Yöneticiler Unutulsun İstemedim”

Serginin açılışında bir konuşma yapan Dr. Öğr. Üyesi Mithat Atabay “Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile birlikte Çanakkale Belediyesi yöneticilerini arşiv belgeleri çerçevesinde derlemeye çalıştık.  Çünkü gelecekte bu kente hizmet veren yöneticiler unutulsun istemedim.  Biz de belge haline getirdiğimiz yöneticileri bir sergi ile vatandaşlara tanıtmak istedik.  Cumhuriyet döneminden günümüze kadar hem atanmış hem de seçilmiş olarak 58 tane Belediye Başkanımıza yer verdik” derken Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise serginin Çanakkale kentinin belleğini oluşturduğunu belirterek “Mithat Hocamız Cumhuriyet dönemi ile beraber bu kente hizmet etmiş Belediye Başkanlarımız özgeçmişleri ile bizlere sundu çok teşekkür ederiz.  Güzel de bir kitap yapmış ve bundan sonra Milletvekilleri de yapmayı umuyoruz.  Bunların hepsi bu kentin bellekleri ve bunlar uzun yıllar sonra  hizmetleri ile anılacak. İyi ki Mithat hocamıza ve üniversitemiz var. Çünkü Çanakkale’nin bütün değerlerini teker teker ortaya çıkararak bizlere sunuyor.  Vakıf başkanları, Belediye Başkanları, milletvekilleri birer tarih, kültürel birikim sonuçta onun için bu çalışma ve buna benzer çalışmalar çok önemli.  Mithat hoca bu sergi ile bizi çok mutlu etti o nedenle teşekkür ederim” dedi.

Ülgür Gökhan Cumhuriyetin 100. Yıl Belediye Başkanı Oldu

14 Nisan 2024 tarihine kadar açık olacak serginin açılışının ardından konuklar ve ziyaretçiler sergi alanını gezdi. Dr. Öğr. Üyesi Mithat Atabay, sergiye gelenlere Belediye Başkanları ve icraatlarını tek tek anlattı. 58 Belediye Başkanının yer aldığı sergide Son Belediye Başkanı Ülgür Gökhan oldu. 2002’de göreve gelen ve bu dönem aday olmayarak Belediye Başkanlıktan çekilecek olan Ülgür Gökhan Cumhuriyetin 100. Yılının kutlandığı 2023 yılında başkan koltuğunda olduğu için Cumhuriyetin 100. Yıl belediye başkanı oldu.

Ogün İnal