Beraberindeki basın mensuplarıyla birlikte Biga'nın su altyapısını baştan aşağı değiştirecek projelerin detaylarını paylaşan Başkan Erdoğan, ilk durağını Kalafat Köyü yakınlarındaki Yeni Maslak Projesi'ne yaptı. Yeni Maslak Projesi kapsamında, belediyenin öz kaynaklarıyla borçlanmadan gerçekleştirilecek olan dev maslak inşası, şehirdeki su sorunlarına kalıcı çözümler sunmayı hedefliyor. Başkan Erdoğan, projenin detaylarını basın mensuplarına aktarırken, "Belediyemizde bulunan 10 m³ ve 50 m³ kapasiteli iki maslak yerine, burada 200 m³ kapasiteli yeni bir maslak inşa edilmektedir. Bu, Biga'nın su altyapısını daha güçlü hale getirecek önemli bir adımdır" şeklinde konuştu. Yapılan açıklamalara göre, Yeni Maslak Projesi kapsamında, maslaktan Kalafat deposuna kadar olan bölgeye 710 mm çapında, yaklaşık 3 km uzunluğunda HDPE PN10 boru döşenerek su hatları yenilenecek. Bu sayede, suyun daha etkin bir şekilde taşınması sağlanacak ve mevcut su sorunlarının kökten çözülmesine katkıda bulunulacak.

Biga'da Su Sorunları Tarihe Karışıyor:

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, basın mensupları ile birlikte Biga'da yaşanan su sıkıntılarını 35 yıl ortadan kaldıracak nitelikte büyüklükteki projeleri yerinde inceledi. Projelerin detaylarını ilgili müdür ve personeller ile tek tek basın mensupları ile paylaşan Başkan Erdoğan ve basın mensuplarının ilk durağı Kalafat Köyü yakınlarındaki Yeni Maslak Projesi oldu. "Başkan Erdoğan burada yaptığı açıklamada; Belediyemizde bulunan 10 m³ ve 50 m³ kapasiteli iki maslak yerine, belediyemizin öz kaynaklarıyla yani borçlanmadan burada 200 m³ kapasiteli yeni bir maslak inşa edilmektedir. Maslaktan kalafat deposuna kadar 710 mm çapında, yaklaşık 3 km uzunluğunda HDPE PN10 boru döşenecek ve hat yenilenecektir." dedi.

Entegre Edilecek SCADA Sistemi İle Verimlilik Artacak

Erdoğan Biga’nın su sorununu çözecek projeye verimliliği arttırmak için SCADA sisteminin de entegre edileceğini belirterek "Aynı zamanda yeni yapılan maslak ile birlikte su yönetimini optimize etmek ve verimliliği artırmak amacıyla SCADA sistemi entegre edilecektir. Bu sistem, su iletim hatlarını 7/24 takip ederek olası arızaların erken tespit edilmesini ve kesintisiz su hizmetinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, doğal kaynakların verimli kullanımı için sistem sürekli olarak izlenecek ve gerekli veriler raporlanacaktır." Dedi. Bir sonraki durak güncel olarak kullanılmakta olan yine Kalafat Köyü yakınlarındaki su deposu oldu. Biga Belediye Başkanı Erdoğan burada da yeni yapılan su maslağının Biga'ya nasıl bağlanacağının bilgilerini paylaştı ve basın mensupları ile günün anısını fotoğraf çekindi.

Proje ve Çalışmalarımızı 35 Yıllık İhtiyaca Göre Yaptık

Başkan Erdoğan Biga’nın su sorununu sona erdirecek olan proje ve çalışmaları 35 yıllık ihtiyacı göz önüne alarak yaptıklarının altın çizerek şunları söyledi. “Kalafat deposundan çıkarak, 450 mm çapında boru ile Yeniceköy'den Kocatepe Caddesi'ne kadar olan 4 km uzunluğundaki hat oluşturulacaktır. Toplamda 8 km uzunluğundaki hat, 35 yıllık ihtiyaca göre tasarlanmıştır. Projede kullanılacak olan borular, üretici fabrika laboratuvarlarında ve bağımsız akredite laboratuvarlarda test edilmiştir. Aynı zamanda Yatay delgiler kullanılarak, karayolu geçişi sağlanacak ve Yeniyaka bölgesindeki mevcut hatlarla birleştirme işlemi gerçekleştirilecektir.

4.000 M³'Lük Su Deposu Su Kesintilerinde Devreye Girecek

Başkan Erdoğan, son açıklamayı  su deposu inşaat alanı önünde yaptı. Başkan Erdoğan açıklamasında yeni yapılacak 4.000 m³'lük su deposu’nun su kesintilerinde devreye girerek Biga’nın su ihtiyacının karşılayacağını söyledi., Biga şehrine hizmet vermektedir. Ancak su kesintisi ve acil durumlarda depodaki suyun kısa sürede tükenmesi nedeniyle kesintilere sebep olmaktadır. Bu sorunu çözmek amacıyla, yakın zamanda yapılacak 4000 m³'lük yeni depo ile toplam kapasite 4 katına çıkarılarak kesinti ve hizmet aksamalarının önüne geçilmesi planlanmaktadır. Aynı zamanda Belediyemizce Gümüşçay, Kalafat ve Hoşoba bölgelerinde yeni su arama noktaları belirlenmiştir. Bu noktalar, bölgedeki su kaynaklarının analizi ve kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi için incelenmektedir. Su arama çalışmalarıyla beraber bölgenin su ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir." dedi.

Ogün İnal