Cumhuriyet Halk Partisinde geçen hafta CHP Parti Meclisi 31 Mart yerel seçimlerinde yarışacak belediye başkan adaylarını belirlemek üzere toplanmış, uzun süren toplantının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel tarafından yapılan açıklamada CHP Çanakkale Belediye Başkan adayının Muharrem Erkek olarak ilan etmişti. Bu açıklamanın ardından CHP Belediye Başkan aday adaylığı için Başvuru yapan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay CHP Genel Merkezi’nin Çanakkale Belediye Başkan adaylığı için yaptığı atama kararını düzelterek üye bazında ön seçim talebi ile Ankara’ya “Demokrasi ve Değişim” yürüyüşü başlattı.

“Hak, Hukuk, Adalet” Sloganı Bu Sefer CHP Parti Meclisi Kararını Protesto Etmek İçin Atıldı

Cumhuriyet Halk Partisinde Çanakkale Belediye Başkanı Adayının 4 aday adayı varken Parti Meclisi tarafından Çanakkale Belediye başkan adayının Muharrem Erkek olarak atanması tepkilere neden olmuştu. Parti Meclisinin kararının açıklanmasının ardından CHP Çanakkale Belediye başkan aday adaylarından biri olan ve aynı zamanda Çanakkale belediye başkan yardımcılığı görevini sürdüren İrfan Mutluay CHP Parti Meclisi’nin Çanakkale Belediye Başkan adaylığı için yaptığı atamayı, üye bazında Ön seçim yapılması yönünde düzeltmesi için Ankara’ya “Demokrasi ve Değişim” yürüyüşü yapacağını açıklamıştı. Mutluay o yürüyüşü dün Çanakkale Valiliği önünde bulunan Truva atı bölgesinden başlattı. Mutluay’a destek olmak için çok sayıda Partili basın açıklamasının yapılacağı Truva Atı mevkiine geldi. Mutluay’a destek olmak için Gelibolu ve Gelibolu Kavak’ta, Mutluay gibi atama mağduru olan belediye başkan aday adayları da destek verdi. Mutluay bir grup partili ile basın açıklamasının yapılacağı alana “Hak, Hukuk, Adalet” sloganları eşliğinde geldi. AK Partinin politikalarını eleştirmek için Cumhuriyet Halk partililerinin attığı slogan bu sefer kendi partilerinde adaleti ve demokrasiyi aramak için atılmış oldu. Bu durum Mutluay’ın açıklamasına da yansıdı. Mutluay basın açıklamasının ilk bölümünde “Yaklaşık 32 yıldır sivil toplum örgütlerinde, meslek örgütlerinde, her platformda görev alarak, emek, demokrasi ve doğa haklarını, yaşamı savundum. Demokratik düzen içerisinde, tüm hakların korunduğu, özgür, eşit, adaletli ve çağdaş bir Türkiye özlemiyle mücadele ettim. Ama inanın, Cumhuriyeti kuran, çok partili hayata geçerek demokrasi adına ilk adımı atan partimde; demokrasi için, demokratik değişim için, seçme ve seçilme hakkının korunması için mücadele edeceğim hiç aklıma gelmezdi.” dedi.

“Değişim” Vaadi İle Göreve Gelenler Önseçim İçim “Namus ve Şeref” Sözü Vermişti

İrfan Mutluay Truva atı mevkiinde kendisine destek veren partililere ve basın mensuplarına yaptığı açıklamanın devamında “Hakkımı Sonuna Kadar Arayacağım” diyerek “ Çıktığım bu yolu, Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş ilkelerine ve Devrimlere yürekten bağlı bir partili olarak kendime görev sayıyorum! Büyük kurultayda “değişim” sloganıyla yola çıkan, ön seçim için “Namus ve Şeref” sözü veren Genel Başkanımız, biz Cumhuriyet Halk partili üyelerde ve kamuoyunda parti içi demokrasi ve “Demokratik değişim” adına büyük bir inanç ve güven oluşturmuştur. Partimiz 2019 yerel seçimleri öncesinde eğilim yoklaması yaparak belediye başkan adayını belirlemiş, eğilim yoklamasında % 60 oy alan adayımız yerel seçimlerde de aynı oranda oy almış, Türkiye’deki en yüksek oyla seçilen İl Belediye Başkanı olmuştur. Buda göstermektedir ki; en doğru anket, CHP’nin sandığıdır. Ortada büyük bir başarı deneyimi varken, “değişim” sloganıyla yönetime gelenler, partiyi demokratikleştirmek bir yana, il belediye başkanlığı için 4 aday adayının bulunduğu kentimizde üye iradesi hiçe sayılarak, atama ile aday belirleme yöntemini seçmiştir. Soruyorum; 4.500 üyenin iradesinin yok sayıldığı bu karar hangi demokratik değişim anlayışıyla örtüşür? Parti meclisimiz bu kararı neye dayanarak almıştır? Anket sonuçlarına göre değerlendirme yapıldığı söylentileri vardır. Çanakkale kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda Aksoy şirketi dışında bir anket çalışmasının yapılmadığı gerçektir. Anketten kasıt Aksoy araştırmanın yaptığı ise, yalnızca 2 adayın sorulduğu, aday olmamasına rağmen mevcut belediye başkanının anket soruları arasında yer aldığı, mezhep, inanç, farklı bir anadil gibi parti tüzüğümüz ve ilkelerimizle örtüşmeyen provokatif soruların yer aldığı anket mi kastedilmektedir? Parti yetkililerince en az 6 - 7 firmayla bağımsız ve güvenilir anket çalışmaları yapılacağı söylemi bir kandırmaca mıydı? Eğer Genel Merkezimizce yaptırılan anketler var ise; bu anketlerin hangi şirketler tarafından yapıldığı, hangi soruların sorulduğu, yaş, cinsiyet, eğitim, gelir, hata payı gibi hangi kriterlere ve örneklemelere göre yapıldığı tüm şeffaflığıyla kamuoyuyla paylaşılmalıdır. En azından içinde adımın geçtiği anketin sonuçlarını görmek bir aday adayı olarak benim en doğal hakkımdır. Bu hakkımı da sonuna kadar arayacağım. Bu ülkede seçim akşamlarında yıllarca AKP sözcülerinin “Atı alan Üsküdar’ı geçti” sözlerini çok duyduk. Bakıyorum son günlerde bizim cenahta da bu sözler kullanılmaya başlanmış. Herkes şunu çok iyi bilsin ki; ata da Üsküdar’a da geçit yok. Ön seçim isteyen üyelerimizin iradelerinin yok sayıldığı, ön seçim yerine, İstanbul ve Ankara'da, lobi ve kulis siyaseti peşinde koşan adayın tepeden atandığı bu anlayışı tümüyle reddediyorum! Adaylıkların yolu, İstanbul vizeli Ankara kuşatmasından geçiyor ise bunun adı demokratik değişim olamaz!" dedi.

“Ön Seçim, Demokrasi Ve Değişim” İçin Yürüyorum’

Bugüne değin emeği, demokrasiyi, toprağı, suyu, ağacı, hayatı nasıl savunduysam; parti üyelerimin ve Çanakkale halkının seçme hakkını, kendimin de seçilme hakkını sonuna kadar savunacağım” diyen Mutluay, açıklamasının sonunda şu cümlelere yer verdi. “Partimizin 21 Aralık 2023 tarihinde yapılan Parti Meclisinde toplantısında, Çanakkale İl Belediye Başkanlığı için üye iradesini hiçe sayan atama kararının düzeltilmesini, üyelerin tam katılımıyla örgüt gözetiminde ön seçim yapılmasını talep ediyor; “ön seçim, demokrasi ve değişim” için Ankara’ya yürüyorum.”

Genel Merkezin Önüne Sandık Koyarak Basın Açıklaması Yapacak

Mutluay, açıklamasının ardından kendisine destek verenler STK ve partililer ile birlikte “Demokrasi ve Değişim” adı altında Ankara’ya sembolik bir yürüyüş başlattı. Mutluay’ın “Demokrasi ve Değişim” yürüyüşü 3 gün sürecek. Çarşamba günü Ankara’da olmayı planlayan Mutluay, Ankara yürüyüşünde kendisini yalnız bırakmayan partililer ile birlikte ilk olarak Anıtkabiri ziyaret edecek. Mutluay ve Beraberindeki partililer Ardından CHP Genel merkezinde Genel Başkan Özgür Özel ve CHP Genel Başkan yardımcıları ile görüşecek. CHP Genel Merkezinde görüşmelerini tamamlayacak olan Mutluay kendisine destek veren partililer ile birlikte CHP Genel merkezinin önüne sandık koyarak basın açıklaması yapacak.

Ogün İnal