CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in başkanlık ettiği Parti Meclisi (PM) Toplantısı'nın ardından bazı seçim bölgesinin adayları duyurulmuştu. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler 126 belediye başkan adayı Parti Meclisi toplantısının ardından açıklandı. Toplantı ardından açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Parti Meclislerinde bazı belediye başkan adaylarının belirlendiğini söyledi. Yücel konuşmasının ardından Bazı büyükşehir ve il belediye başkan adaylarını açıklamış,  CHP Çanakkale Belediye Başkan adaylarının da  Muharrem Erkek olduğunu ilan etmişti. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP Çanakkale Belediye Başkan adayı olarak açıklanan Muharrem Erkek ertesi gün İlk ziyaretini Anıtkabir’e yani gerçekleştirdi. Erkek’ e CHP İl Başkanı CHP İl Başkanı Levent Gürbüz ve CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun eşlik etti. Erkek, ilk ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada "Cumhuriyetimizin kurucusu, İlk Genel Başkanımız, Değişmez Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İkinci Genel Başkanımız İsmet İnönü’yü Çanakkale İl ve Merkez İlçe Başkanlarımızla ziyaret ettik" dedi.

Umurbey Kavşağında Çoşkulu Karşılama

CHP Çanakkale Belediye başkan adayı olarak açıklanan Muharrem Erkek önceki akşam Ankara’dan Çanakkale’ye döndü. Erkek’i kalabalık bir partili grubu Umurbey kavşağında karşıladı. Karşılamaya ilişkin açıklama yapan Erkek, "Çanakkale'ye, Genel Başkanımız Özgür Özel'e, MYK ve PM üyelerimize partimize, yol arkadaşlarımıza, herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Çanakkale'de her şey çok güzel olacak." dedi.

”Bizler Eşitliğe, Özgürlüğe, Adalete Aşık İnsanlarız”

CHP Çanakkale Belediye Başkan adayı olarak açıklanana Muharrem erkek Cumartesi günü CHP İl Binasının bulunduğu Tarla sokakta Partililer ile bir araya geldi. Erkek ilk olarak Tarla sokakta kendisini bekleyen Partililere seslendi. Erkek burada yaptığı konuşmada, Birlik ve beraberlik içerisinde daha önceki 31 Mart seçimlerinde olduğu gibi bu yerel seçimlerde de kazanacağız “ dedi. Erkek konuşmasında şunları söyledi. “Bizler Cumhuriyetçiyiz. Bizler Atatürkçüyüz. Bizler Atatürk milliyetçisiyiz. Yurt severiz, sosyal demokratız. Cumhuriyet Halk Partisi ilkeleri, felsefesi Türkiye Cumhuriyeti'nin ve demokrasinin güvencesidir. Türkiye'nin güvencesidir, Cumhuriyet Halk Partisi. Onun için hiç kimse unutmasın. Gericiliğe karşı, karanlığa karşı, Cumhuriyet düşmanlarına karşı bugünde milyonlarca Kubilay olduğunu hiç kimse unutmasın. Onun için bizim asıl mücadelemiz, karanlıkla, cumhuriyet karşıtlığıyla, bu adaletsiz düzenle. Önümüzde yerel seçimler var. Yerel demokrasiyi de katlettiler. Yerelde demokrasi olmadan ülkede demokrasi olur mu? Onun için bizim mücadelemiz bu. Bizler eşitliğe, özgürlüğe, adalete aşık insanlarız. Onun için bu adaletsiz düzenle mücadele ediyoruz. Onun için bu sistemle mücadele ediyoruz. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Bizim mücadelemiz yoksullukla olacak. Bizim mücadelemiz gelir dağılımdaki eşitsizlikle olacak. Biz bu kentte de çok ciddi yoksullukla mücadele edeceğiz. Daha çok bu kentin arka sokaklarında olacağız. İhtiyaç sahibi bir aile varsa hiç kimse görmeden onların yanında olacağız. Bu kentte her çocuk yeterli protein alsın diye mücadele edeceğiz. Her çocuğun evine süt, yumurta, et girsin diye mücadele edeceğiz. Sosyal belediyeciliği daha da büyüteceğiz. Daha da geliştiriceğiz. Bizim temel görevimiz sosyal belediyecilik olacak. Çanakkale'de akıllı kenti kuracağız. Altyapıdan tutunda üstyapıya kadar bütün hizmetler teknolojiyle bütünleşecek. Bunların hepsini yapacağız. Projelerimiz hazır, kadrolarımız hazır, belediyemizde de çok nitelikli kadrolar var. Zaten liyakat sahibi uzman arkadaşlarla çalışıyoruz. Biz birlik ve beraberlik içerisinde  31 Mart 2024'te önceki seçimlerde olduğu gibi yine kazanacağız. Bundan hiçbir endişemiz yok. Ama kazanan Çanakkale olacak. Kişilerin başarısı önemli değil, memleketin başarısı önemli, Çanakkale'nin başarısı önemli. Önce Çanakkale" dedi.

“Çanakkale ve İBB ortak deprem planı oluşturacak”

Erkek Tarla sokakta kendisini bekleyen partililere hitaben yaptığı konuşmanın ardından CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun’u ziyaret etti. Erkek bu ziyarette yaptığı konuşmada Çanakkale’yi bir dünya kenti yapacaklarını belirtti. Erkek açıklamasında Çanakkale ile ilgili ivedi bir şekilde İBB ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesiyle ortak deprem master planı yapacaklarını ifade ederek "İBB ile ortak deprem master planı hazırlanacak. Şimdiden ön çalışmalarını başlattık. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ve Çanakkale Belediyemiz deprem master planı hazırlayacağız. Çok önemli bir proje." dedi.

Çanakkale Kararını Vermiş, Bizde Çanakkale'ye Layık Olacağız

Erkek, konuşmasının devamında  çok çalışacaklarını, Çanakkale’yi akıllı kent haline getireceklerini ifade ederek “Bizde Çanakkale'ye layık olacağız" dedi. Erkek şunları söyledi. "8 yıl milletvekilliği yaptım ben. Son seçimde başarılı olamadık. Ben milletvekili adayı da olmadım. O süreçte hem partimizin, tabanımızın hem de Çanakkale kamuoyumuzun, değerli hemşehrilerimin takdiriyle bu sürece geldik. Şimdi Çanakkale için çok çok çalışma zamanı. Çok çalışacağız. Sosyal belediyeciliği temel alacağız. Daha da geliştireceğiz. Bunun ayrıntılarını önümüzdeki süreçte paylaşacağız. Akıllı kent olacağız. Bütün belediye hizmetleri teknoloji ile bütünleşecek. Teknoloji ile birlikte yakından takip edilecek. Bütün sorunlar çok hızlı bir şekilde giderilecek. Bunları birlik, beraberlik içerisinde yapacağız. Çünkü bunu sokakta görüyorum. Her gün sokaktayım. Çanakkale kararını vermiş. Bizde Çanakkale'ye layık olacağız. Hemşerilerimize layık olacağız. Hep birlikte çok çalışacağız. Değişimin yüz yılı başladı. Asıl değişimi inanıyorum ki ülkede de gerçekleştireceğiz. Yerel seçimlerde başarılı olmamız çok çok önemli. Çünkü ondan sonra gerçekleşecek genel seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçiminde ben gerçek değişimin yaşanacağına inanıyorum" dedi.

Ogün inal