Çanakkale, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve özellikle Çanakkale Savaşları ile dünya tarihine damgasını vurmuş bir kent olarak biliniyor. Bu tarihi mirası daha fazla ön plana çıkarmak ve bölge turizmine yeni bir ivme kazandırmak amacıyla Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, 2024'ü "Çanakkale'nin Turizm Yılı" ilan etti.

 

Travel Turkey İzmir Fuarı'nda Heyecan Verici Açıklamalar

 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, geçtiğimiz günlerde Travel Turkey İzmir Fuarı'nda yaptığı açıklamalarda, bölge turizminde yaşanan gelişmeleri ve planladığı projeleri paylaştı. Kaşdemir, "Çanakkale, tarih kokan toprakları ve eşsiz doğal güzellikleriyle önemli bir turistik destinasyon. Bu yıl, bu potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için büyük bir çaba harcayacağız" dedi. Kaşdemir açıklamasında şu cümlelere yer verdi. “Çanakkale, turizm potansiyelini daha çok duyurmak, daha çok tanıtmak amacıyla bir çok faaliyette bulunuyor. Standımız çok iyi. Çanakkale turizm dinamikleri burada. Dolayısıyla buradan pozitif anlamda dönüşler olacaktır. Bu arada Türkiye turizmi çok iyi yolda. Sayın bakanımızın da açıkladığı gibi gelir, rakamlar gelecek için umut verici. Ülkemiz coğrafik olarak zor şartlarda olmasına rağmen, turizm çok iyi gidiyor Bu da doğru hamleler, doğru yapılan işler sayesinde oluyor. Biz Çanakkale turizminin geleceğini planlıyoruz. Özellikle Troya gibi bir marka olan yerimiz var. Çanakkale Savaşlarının yaşanmış olduğu tarihi alan gibi bir değerimiz var. Bol oksijeni olan Kaz dağlarımız var, Gökçeada, Bozcaada var. Biz herkesi Çanakkale'ye davet ediyoruz. Çünkü Çanakkale, hem Türkiye'nin hem dünyanın buluşma noktası. Zaman içerisinde, zaman tüneli içerisinde yolculuğa çıkmak, Kaz Dağları'nda yoğun oksijen almak, Gelibolu tarihi alanda Çanakkale ruhunu hissetmek, Truva'nın antik sahasında Hektor'un antik hatırasını hissetmek için herkesi Çanakkale'de buluşmaya davet ediyorum. Bölgemize ait çok sayıda yiyecek ve içeceğimiz, deniz ürünlerimiz var. Doğamız harika, coğrafyamız harika. O yüzden zannediyorum bu sene Çanakkale yılı olacak gibi gözüküyor. Her şeyin güzel olmasını temenni ediyorum. Bu sene hem Türkiye'nin hem de Çanakkale turizm yılı olsun"

 

Gelibolu Tarihi Alan Sualtı Parkı Yeni Bir Çekim Merkezi olacak

 

Çanakkale'nin turizm atağındaki önemli bir lokasyon ise Gelibolu Tarihi Alan Sualtı Parkı oldu. Son dönemde büyük ilgi gören sualtı parkı, ziyaretçilere savaş dönemine ait batık gemi ve savaş artefaktlarını keşfetme fırsatı sunuyor. Kaşdemir, bu parkın Çanakkale turizmine kattığı değeri vurgulayarak, "Gelibolu Tarihi Alan Sualtı Parkı, sadece ülkemizde değil, dünyada da eşine az rastlanan bir deneyim sunuyor. Bu nedenle parkımıza gösterilen yoğun ilgi bizi memnun ediyor ve bu ilgiyi daha da artırmak için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz" diyerek  şunları söyledi. "Özellikle Çanakkale'de yeni başlayan dalış turizmi, Gelibolu Tarihi Sualtı parkı, bir çok dalış meraklısını Çanakkale'ye çekmeye başladı. Özellikle son iki yılda gerçekten dalış turizminde büyük bir artış var. Biz dünyanın en zengin dalış merkezi olan bir yeriz. Çanakkalemizin altında bir tarih yatıyor. Hepsinin hikayesi ayrı. Zannediyorum kısa bir zaman içerisinde dünyanın en önemli dalış merkezinden biri olacağız. Dalışseverler, gerçekten suyun altında başka bir dünyaya dalıyor, bir tarihe, başka bir âleme yolculuk yapıyorlar. Bütün dalış meraklarını Çanakkalemize bekliyoruz. Onları biz büyük bir mutlulukla, neşeyle karşılıyor ve misafir ediyor olacağız. Bütün dalış camiasını Çanakkale'de buluşmaya davet ediyorum"

 

Turizm Yılı Çanakkale'yi Yepyeni Bir Gezilecek Nokta Haline Getirecek

 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir'in liderliğinde başlatılan bu turizm atağı, bölgenin tarih ve doğa severler için daha çekici bir destinasyon haline gelmesini hedefliyor. sadece bölgedeki turistik faaliyetleri değil, aynı zamanda Türkiye'nin turizm potansiyelini daha da yükseltecek bir adım olarak görülüyor. Bu çerçevede, Çanakkale'nin zengin tarihini ve doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen yerli ve yabancı turistler için 2024, unutulmaz bir seyahat deneyimi vadediyor.

 

Şenay Azman