Bu duruma göre Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Aday olmayacağını açıkladığı için Çanakkale Belediye başkan adaylığı için bu durum geçerli olmazken, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan anket sonucuna göre Genel Merkez Tarafından Aday olarak gösterilebilecek. Belediye başkanından memnuniyetsizlik varsa, ikinci aşamada öne çıkan adaylar tespit edilecek. Adaylardan birinin “belirgin, yoruma kapalı” şekilde öne çıkması halinde ise öne çıkan isim aday olarak açıklanacak. Birden fazla aday adayının öne çıkması ve aday adaylarının birbirine yakın oranlarda sonuç alması halinde ise parti kontrolünde ön seçime gidilecek.

Merkeze 4, Kepez’de 6 Aday Adayı Var

31 Mart Seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale’de aday adayı patlaması yaşadı. Özellikle Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi Başkan aday adaylıkları da art arda yapılan açıklamalar ile ilan edildi. Cumhuriyet Halk partisinde Aday adaylıkları başvuru tarihide 5 Aralık Salı gününe kadar uzatıldı. Aday adaylığı Başvuru süresinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Aday adayı olmayacağını açıklarken, İş Adamı ve Turizmci Mehmet Öngen, Çanakkale Belediye Meclisi CHP Grup başkanvekili Avukat Erdal Gezen, CHP eski genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale eski Milletvekili Muharrem Erkek ve Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay Çanakkale Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan isimler oldu. Kepez Belediyesi Başkan adaylığı için ise değim yerinde ise tam bir aday patlaması Yaşandı. Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan hizmetlerinin devamı için Kepez Belediye Başkan aday adaylığını açıklarken, Emine Kardelen, Serdar Soydan, Erhan Bektaş Muammer Barışkan, Ülkü Şimşek Tutak’ta Kepez Belediye Başkanlığı için aday adaylıklarını ilan ederek başvuru dosyalarını CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun’a teslim ettiler. Aday adaylığı için başvuru yapacak başka isimler 5 Aralık Salı gününe aday adaylığı açıklamalarını yaptılar.

Ankette %10 Barajı

Ancak 31 Mart seçimlerine kısa bir süre kalması nedeni ile CHP Genel Merkezi aday adayları ile ilgili telefon anketi hazırlığı yapıyor. Aday adaylığı süresinin tamamlanmasının hemen ardından 7 ayrı ankette Çanakkalelilere ve Kepezlilere hangi aday adayını belediye başkan adayı görmek istiyorsunuz” sorusu yöneltilecek. Anket’ te kentin en önemli sorunu dahil olmak zere Çanakkale merkez ve kepez beldesi ile ilgili sorularında sorulması bekleniyor. Önümüzdeki hafta sonunda başlayacak olan telefon anketi çalışması sonucunda elde edilecek olan sonuçlar Genel merkezde değerlendirilecek. Çanakkale Belediyesi için 4 aday adayı ile Kepez Belediyesi İçin 6  aday adayı’nın telefon anketi başta olmak üzere anketlerden aldığı oylar değerlendirilecek. Anket’ te mevcut belediye başkanlarından şikayet yoksa CHP Genel merkezi Mevcut belediye Başkanını aday olarak atayacak. Anket sonucunda en fazla oy alan iki aday adayı arasındaki oy farkı %10 ve üstünde olursa anketten birinci çıkacak aday adayı CHP Genel Merkezi tarafından Belediye Başkan adayı olarak ilan edilecek. Eğer anketlerde en fazla oyu alan iki aday adayı arasındaki oy farkı % 10’un altında ise Belediye başkan adayı önseçim ile belirlenecek.

Son Karar İçin Görüşmelerden Elde Edilecek Verilerde Kullanılacak

CHP Parti Meclisi üyeleri ve milletvekilleri, belediye başkan adaylarını belirlemek üzere sahaya inecek. Oluşturulan heyetler, aday adaylarıyla birebir görüşmeler yapacak. Görüşmelerde adaylar değerlendirilecek, tanınacak. Bunun yanı sıra, illerde sivil toplum kuruluşları (STK), iş insanlarıyla görüşmeler yapılacak.

Ogün İnal