Erkek aday adaylığı başvurusunda yaptığı açıklamada Bu kentin arka sokaklarında olacağız. Bu kentte, kent yoksulluğunu mutlaka yeneceğiz. Çok güzel şeyler hep birlikte yapacağız. Çanakkale için ben hazırım, görüyorum da Çanakkalelilerde hazır.” Dedi.

Bu Kentin Arka Sokaklarında Olacağız,  Bu Kentte, Kent Yoksulluğunu Mutlaka Yeneceğiz

Cumhuriyet halk partisi Eski Genel başkan yardımcısı Muharrem erkek Çanakkale belediye başkan aday adaylığını açıkladı. Erkek CHP Çanakkale il binası toplantı salonunda yaptığı Aday adaylığı başvurusuna eşi  Özen Algönül Erkek ile beraber geldi. Erkek’ in adaylık başvurusunda CHP İl Başkanı  Levent Gürbüz, CHP Merkez ilçe Başkanı İbrahim Can Ergun, serdar soydan ve il ve merkez ilçe yöneticileri hazır bulundu. Erkek’ in adaylık açıklaması öncesinde CHP Merkez ilçe Başkanı Sağlık randevusu olmasından dolayı Çanakkale’de olamayan ve bu nedenle de Erkek’in aday adaylığı başvurusuna katılamayan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın mesajını okudu. Erkek Gökhan’ın mesajının okunmasının ardından yaptığı açıklamada “2004’de belediye meclis üyesiydim. Bu kentte bu mahallede bu sokaklarda doğduk, büyüdük. Bu kentte yaşayacağız ve öleceğiz bu yüzden bu kente karşı sorumluluklarımız var. Mesleki birikimim, siyasi birikimim, Ankara’da ki 8 yıllık milletvekilliğim, bunun 5.5 yıllığı genel başkan yardımcılığında geçmiştir. Oradaki bürokside olsun, üst düzey siyasette olsun ilişkilerim ve tüm birikimlerimizi Çanakkale’miz için, kentimiz için kullanacağız. Amacımız Çanakkale’yi memleketimizi gözümüzün bebeği gibi korumak. Bu kentin hak ve hukukunu korumaya devam etmek, Çanakkale’mizi vizyonuna uygun bir şekilde; tarih kenti, kültür kenti, turizm kenti, üniversite kenti olarak planlı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için hep birlikte çok çalışacağız. Yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da örnek bir kent yapacağız, örnek bir belediyecilik yapacağız. Bu kentin arka sokaklarında olacağız. Bu kentte, kent yoksulluğunu mutlaka yeneceğiz. Çok güzel şeyler hep birlikte yapacağız. Çanakkale için ben hazırım, görüyorum da Çanakkalelilerde hazır.” dedi

“Tarla Sokak Çok Güzel Mesajlar Vermeye Devam Ediyor”

Erkek açıklamasının ardından Çanakkale Belediye Başkan aday adaylığı başvuru dosyasını CHP İl Başkanı Levent Gürbüz’e teslim etti. Erkek CHP İl Binasındaki açıklamasının ardından CHP binası önünde toplanan partililere hitap etti. Erkek partililere hitaben yaptığı konuşmaya” Ne Güzelsin Tarla Sokak “ diyerek başladı Erkek konuşmasında  “Aslında Tarla Sokak, bir mesaj veriyor Çanakkale'ye; ‘31 Mart’ta kazanacağız, Yine kazanacağız’ diyor. Çanakkale'de sosyal demokrat belediyecilik devam edecek. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın Reşat Tabak. İsmail Özay, Ülgür Gökhan… Halkçı belediyecilik, dürüst belediyecilik, şeffaf belediyecilik, sosyal demokrat belediyecilik Çanakkale'de devam edecek. Bunu biz söylemiyoruz, Tarla Sokak söylüyor. Çanakkale'nin sokakları söylüyor. Son kurultayımızda büyük bir değişimi hep birlikte gerçekleştirdik. Dünyanın en köklü, en saygın partilerinden biriyiz. Yüz yıldır tarihimizden aldığımız güçle değişimin gücüyle ilerliyoruz. Bırakın Türkiye'yi dünyada böyle kurultaylar, kongreler yaşayan başka partiler kolay kolay bulamazsınız. Evet yüz yılın değişimi, değişimin yüz yılı başladı. Çünkü biz Cumhuriyetçiyiz. Çünkü bizim değişmez önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Çünkü biz devrimciyiz, halkçıyız, biz Atatürkçüyüz, Atatürk milliyetçisiyiz. Atatürk milliyetçiliğinin temelinde etnik köken yoktur. Atatürk milliyetçiliğinde hiç kimsenin kökenine kimliğine, dinine, mezhebine, yaşam tarzına bakılmaz. Hepimiz biriz. Ama asıl nedir biliyor musunuz Atatürk milliyetçiliği? Milli kaynakların imtiyazlı çıkar gruplarına aktarmaya karşı kamu yararını savunmaktır. Kamu yararını savunmayı her zaman hep birlikte devam edeceğiz. Evet biz devrimciyiz, halkçıyız, Atatürkçüyüz. Umut biziz. İşte görüyoruz. Muhalefet ayağa kalktı. Cumhuriyet Halk Partisi ayağa kalktı. Çanakkale ayağa kalktı. Tarla Sokak çok güzel mesajlar vermeye devam ediyor.” dedi.

Sorumluluklarımı Yerine Getirmek İçin Adayım

Erkek, konuşmasında neden Çanakkale Belediye başkanı olduğunu da açıklayarak “2004’tebelediye meclis üyesi olarak Çanakkale sivil inisiyatifiyle birlikte çalışıyorduk. Kent konseyi yönetmeliğini hazırladık hep birlikte, Yerel Gündem 21 binasında. Birçok arkadaşımız bilir. Çanakkale'nin vizyonunu belirledik; tarih, kültür, turizm ve üniversite kenti Çanakkale diye. Çünkü öyle bir müstesna bir coğrafyada yaşıyoruz ki bu memlekette, Çanakkale'ye karşı sorumluluklarımız var. Bunun için adayım. Bu sorumlulukları yerine getirmek için adayım. Sonra sizlerin takdiriyle Çanakkale milletvekili olarak görev yaptım. 5,5 yıl genel başkan yardımcılığı döneminde, bürokraside, siyasette, Ankara'da çok önemli görevler üstlendik. Çok önemli ilişkilerimiz oldu. İşte bu ve siyasi birikimini hep birlikte sizlerle çok çalışarak memleketimizin hizmetine sunacağız. Temel kavramımız kamu yararı. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz. İşte bu sorumluluk için Çanakkale için ben hazırım arkadaşlar.” dedi.

Ülgür Gökhan Bu Memleketin Hakkını Hukukunu Korumuştur

Erkek Çanakkale Belediye başkanı Ülgür Gökhan’a10 yıl beraber çalıştığını ifade ederek “Ülgür Gökhan Bizim Abimizdir” dedi. Erkek konuşmasında şunları söyledi.  “22 yıl çok özel bir dönem. Bu dönemin 10 yılında ben de Ülgür beyle birlikte çalıştım. Bundan gurur duyduk. O bizim ağabeyimizdir. Ülgür Gökhan bu memlekete önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bu memleketin hakkını hukukunu korumuştur. İşte bizde bu anlayışı daha da ileriye götüreceğiz. Umudu yükselteceğiz. Bu kenti model bir kent yapacağız. Daha da ileriye taşıyacağız. Dünyada saydığı kentlerden biri haline getireceğiz”

Çanakkale’ de Her Şey Çok Güzel Olacak

Erkek, partililere hitaben yaptığı konuşmanın sonunda  31 Mart yerel seçimlerinde Çanakkale’de yine kazanacaklarını belirterek “Genel Başkanımız Özgür Özel’in “Belediye başkan adaylarını nasıl belirleyeceksiniz?” sorusuna çok güzel bir cevap verdi. Çok gurur duydum. ”Halkın gönlünde olan bizimle gönlümüzdedir” dedi. Evet, halkın gönlünde olan bizim de gönlümüzdedir. Bütün Cumhuriyet Halk Partililer ben inanıyorum ki bütün hemşehrilerim en doğru, en güçlü adayın etrafında birleşecektir. Onun için her zaman söylediğimiz gibi halkın gönlünde bir nebze de olsa yer bulabilmişsek, halkın gönlüne girebilmişsek, ne mutlu bizlere. Onun için hiç kimsenin endişesi olmasın, 31 Mart'ta kazanacağız. Yine kazanacağız ve Çanakkale'de her şey çok güzel olacak” dedi.

Ogün İnal