Akşener, aday olarak Burak Kunt'u göstererek, teşkilat üyelerine tanıttı. Meral Akşener, açıklamasında, "Belediye alındığı zaman da umarım seçimlerin hemen ertesinde buraya geleceğim" diyerek, partisinin Çanakkale'ye verdiği önemi vurguladı. Akşener'in bu sözleri, İYİ Parti'nin Çanakkale'deki iddialı çıkışının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

“Nereden, Nereye Geldik”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Parti Teşkilatını ziyaret etmek ve Partisinin Çanakkale Belediye Başkan adayını açıklamak için Çanakkale’ye geldi. Akşener İlk Olarak Partisinin Cumhuriyet meydanındaki il binasını ziyaret etti. Akşener bu ziyaretin ardından 31 Mart seçimlerinde rakipleri ile Çanakkale Belediyesini almak için yarışacak olan Çanakkale belediye başkan adayı açıklamasını yapmak için Double Tree by Hilton toplantı salonuna geçti. Aday açıklama toplantısında İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural, İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul Milletvekili Buğra Kavuncu, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu ile belediye başkanları, partililer hazır bulundu. Akşener partililer ile tokalaştıktan sonra kürsüye geçtiğinde ise Akşener’i bir sürpriz karşıladı. İyi partinin kuruluşunun ilk döneminde Akşener Çanakkale’ye gelmiş. Çanakkale’de bir beş yıldızlı otelde partililere seslenmek istemiş ancak otel yönetimi partililerin ve Akşener’in bulunduğu salonun elektriklerini kesmişti. Akşener bu hareket üzerine konuşmasını ışıldak ve megafon yardımı ile yapmak zorunda kalmıştı. O dönemi hatırlatmak için yapılan sürprizde salonun ışıkları yine kesildi. İyi Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan uz Akşener’e yine megafonu getirdi. Salonda bulunan partililerde telefonların ışıkları ile salonu aydınlattı. Akşener bu sürpriz karşısında duygulandığı gözlendi. Akşener sürprizin ardından “nereden nereye” geldik dedi. 

“İyi Parti Türkiye’nin Özeti Olan Bir Siyasi Partidir”

Süpriz’in ardından partililere hitaben konuşma yapan Akşener” “Eğer siz hakkın, hakikatin, halkının ve zayıfın yanındaysanız başınız dertten kurtulmuyor. Biz bu ülkenin insanlarını çok sevenler bir araya geldik. Kimimiz şehirli, kimimiz köylü, kimimiz ilkokul mezunu, kimimiz profesör, kimimiz ortaokul mezunu, kimimiz üniversite, kimimiz lise, kimimiz doçent, kimimiz iş insanı, kimimiz işçi, kimimiz öğretmen, kimimiz avukat, kimimiz ev kadını, kimimiz eve temizliğe giden ev işçisi kadını, kimimiz çocuğunu okutmak için bileziğini satan kadın, kimimiz o çocuğu okutan bir başka kadın. Şimdi Türkiye’nin her bir sosyal kesiminden insanların bir araya gelerek buluştuğu tek parti İYİ Parti’dir. Hem sosyal disiplinler açısından, hem inançlar açısından hem de yapılan işler açısından, hem de sosyal kesimler açısından Türkiye’nin özeti olan bir siyasi partidir. Onun için dimdik, Elif gibi dost doru insanları bir araya geldiği bir siyasi partidir. Böyle insanların bir araya gelişi, doğal olarak çok kolay olmuyor. Birbirini kontrol eden, takip eden, destek çıkan ama aynı zamanda da yanlış yapıldığında önce uyaran, sonra gereği yapan insanlardan oluşan bir siyasi parti. Yüzde 100 karşısında hazır ol da durduğumuz birincisi cenabı hak diğeri de milletimiz. Görev için, para için, pul için, ikbal için veya şu, için, bu için milleti, memleketini zora düşürmeyecek, düşürmeye kalkışanı da engel olacak insanlardan oluşan bir siyasi parti. Ve zorluklara katlanan, iftiralara dimdik duran ve her türlü eziyete göğüs geren insanların oluşturduğu bir siyasi parti” dedi.

“Ayrım Yapmadan Herkese Hizmet Edecek, Çanakkale’yi Koruyacaksın”

Çanakkale’nin doğal güzelliklerinden anlatan Akşener konuşmasında Çanakkale Belediye Başkan adayı Burak Kunt’ a seslenerek , “Çanakkale böyle bir yer, gece kalan insan yok. Senden istediğim şu, bir hedef koyacaksın. yıllık şu kadar turist gelecek diye ve onu çalışacaksınız. Belki 1 yıl belki 2 yıl sonra ‘şu kadar turist gelecek ben buna söz veriyorum’ diyeceksiniz. Emeklilerin hayatını kolaylaştıracak her şeyi yapacaksın. Turizmin geliştirdiğin andan itibaren buradaki gençler burada kalacaklar. Çünkü istihdam oluşturulacak ve buradaki gençlerin umudu bir başka şehir ya da oradan gidip Avrupa'daki herhangi bir ülke olmayacak. Sosyal belediyecilik, sosyal devlet anlayışını başka türlü uyguluyorlar. Sosyal belediyecilik anlayışını, İYİ Partili mi, başka partili mi, inançla mı, görüşle mi diye ayırmadan hayata geçireceksin. Beytülmal’dır devletinin size verdiği bütçe, çünkü milletin parasıdır. Oraya el uzatanın da elinin kolunu kıracaksın. Çanakkale sadece Çanakkale Şehitliği ile ilgili değil ki o çok önemli. Dünyanın her yerinden Çanakkale'ye sadece o şehitliği görmek için pek çok insan gelmelidir. Geliyor, kalmadan gidiyor. Gelenlerin kalıp dualar edebilecekleri, hangi inançtan olursa olsun imanlarını tazeleyecekler, inancın tazelenmesi, inancın kabileşmesi anlamında söylüyorum. Ülkene, milletine hangi alandan geliyorsa gel eğer bir şehit kabri gördüğünüz zaman o sizin günlük hayatınızda bazı yanlışlıklar ortadan kaldırır. Herkes için geçerlidir. Dolayısıyla hem orayı hem Kaz Dağları’nı hem denizi ihya edeceksin. Şuculuk, buculuk üzerinden ayrım yapmayacaksın. Belediye alındığı zaman da umarım seçimlerin hemen ertesinde buraya geleceğim” diye konuştu.

“Artık Çanakkale’de Enerjisi Ve Liyakati İle Ülkemizin Ikinci Yüzyılına Taşıyacak, Oy Verebileceğiniz Bir Ekip Var”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının ardından yerel seçimlerde partisinin Çanakkale Belediye Başkanı Adayı Burak Kunt’u, partililere tanıttı. İyi Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Burak Kunt’ta yaptığı konuşmada "Ülkemizin manevi başkentine, Cumhuriyetimizin ön sözünün yazıldığı yere, benim içinse evime, yuvama, Çanakkale ‘me hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sayın genel başkanım, başta sizin, sonrasında da burada olan kendi öğretmenlerimin ile birlikte şehirdeki tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. İl teşkilatımızın, merkez ilçe teşkilatımızın, Çanakkale vekilimizin, genel merkez yöneticilerimizin ortak olurları, Genel Başkanımızın da teveccühü ile bugün burada partimin adayı olarak karşınızda olmak büyük bir şans ve aynı zamanda fırsattır. Tıpkı sayın genel başkanımızın da söylediği gibi kazanacak aday olarak karşınızda duruyor olduğum ve bunu ortak bir mutabakat ile yapma şansını bize verdiğiniz için başta sayın genel başkanımıza sonrasında da tüm İYİ parti ailemize teşekkür ederim. Tüm kalbimle inanıyorum ki Çanakkale’nin geleceğini bu birlik ve beraberlik şekillendirecektir. 1986 Çanakkale doğumluyum, 38 yaşıma girdim, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı yaştayım. Her ne kadar Cahit Sıtkı Tarancı yaş 35 ömrün yarası demiş olsa da, içimdeki çocuğu yaşatıyor olmanın büyük bir mutluluğu içindeyim. Ve biliyorum ki kurtuluşumuz içindeki çocuğu yaşatmayı becerebilenlerdedir. Lakin bir genç olarak değil, genç bir siyasetçi olarak bugün benim adaylığım ile atılan bu adım, Çanakkale’nin tüm gençleri için bir umut olarak simgeleşecektir. Bugün bunun gururunu yaşıyorum. Bilinsin isterim. 21 senelik iki kutuplu bir siyasi alanın konforunu yaşayanlara inat üçüncü bir yol, bir alternatif olabilmenin verdiği gurur ve mutluluk ile bugün karşınızdayım. Bugün artık endişeleriniz olmadan, şehri enerjisi ve liyakati ile ülkemizin ikinci yüzyılına taşıyacak, oy verebileceğiniz bir ekip var. Ben bugün ekip arkadaşlarım ile bunu temsil ediyor olmanın gurunu yaşıyorum. Bilinsin isterim “dedi.

"Birlikte yöneteceğiz"

5 seneye yakın belediye meclis üyeliği hizmet süresinde yanlış olanı söylemekten hiç çekinmediğini belirten Kunt, "Bildiğim, inandığım, planladığım, ürettiğim her fikri bu şehrin meclisinde sundum. Hiç kendimize saklamadım. Alın siz yapın, yeter ki bu şehir kazansın demekten hiç geri durmadık. Çanakkale halkımıza gösterdiğimiz bu ilkeli davranıştan gurur duyuyorum. Bilinsin isterim.  Sayın genel başkanım, sanırım tam bu nokta size bu şehri iyi bir belediyecilik ile tanıştırmaya söz vermenin zamanı. Lakin müsaadenizle ben size kazanmak için söz vermeyeceğim. Çünkü biliyorum ki kazanmak ilk adım. Bizim asıl işimiz kazandıktan sonra başlıyor. Ben size söz veriyorum. Bu şehrin gençleri artık seslerini duyurmak için bağırmak zorunda kalmayacaklar, bizim ile birlikte fısıldasalar yetecek. Geleceğimize sahip çıkacağız. Birlikte yöneteceğiz. Bu şehirde aile büyüklerimiz bundan sonra kendilerini asla yalnız hissetmeyecek. Söylem de değil, gerçek anlamda her an yanlarında olacağız. Geleceğimizi onların tecrübeleri ile planlayacağız. Esnafımız artık kaderine yenik düşmeyecek bu şehirde. Her gün yeni bir zorlukla, zorbalıkla karşılaşmayacak. Esnafın derdini en iyi bir esnaf anlar, artık çözüm odaklı bir anlayış ile yöneteceğiz. En önemli gündemimiz deprem olacak! Bina yenileme değil, gerçek anlamda kentsel dönüşüme teşvik edeceğiz. Hemşerilerimizin Ekonomik sıkıntıları yüzünden riskli binalarda oturmaya mahkum olmalarına müsaade etmeyeceğiz. Sabit gelirlinin, emeklilerimizin, çocuklarımızın ranta ve enflasyona kurban gitmesine müsaade etmeyeceğiz.  Kadınlarımızın hayatlarının her anındaki konforlarını arttıracağız. Değerli hemşerilerim biz size yeni bir şehir vaat etmiyoruz. Biz size özüne dönen bir Çanakkale vereceğiz. Sayın genel başkanımızın nezdinde tüm Çanakkalilere sözümüzdür. Bilinsin isterim. Genel başkanım müsaadeniz olursa bir kişiye daha söz vermek isterim. Ellerinizden öper 5 yaşında bir evladım var. Atlas. Anlamayacak biliyorum ama tarihe not düşmek amacımız malum.  Evlat bugün annenle, buradaki iyi partinin neferleri ile, dostlarım arkadaşlarım büyüklerim ile çıktığımız bu yolun en önemli sebebi sen ve senin neslindir. Dünyada onca kötülük varken, Gazze’de onlarca bebek çocuk katlediliyorken benim elimden gelen bu şehri muhafaza ve müdafaa etmektir. Sen ve senin neslin için. Size söz veriyorum!" dedi.

Ogün İnal