CHP Çanakkale Gençlik Kolları İl Başkanı Tuğberk Güzel istifasını sosyal medya hesabından duyurdu. 1 Şubat 2022 tarihinden bu yana Genel Merkez ataması ile Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları İl Başkanlığı görevine getirilen Güzel, ekibiyle beraber CHP Çanakkale il örgütüne rekor sayıda üye kazandırmıştı. Güzel, son genel seçimlerde CHP’nin 4’ncü sıra milletvekili adayı olmuştu. 

Güzel, istifasının nedenini şu sözlerle açıkladı; “ Çanakkale 38. Olağan il kongre süreci sonrasında örgütümüzün eşgüdümlü bir şekilde çalışabilmesi adına yeni il Başkanımız Levent Gürbüz ve yönetiminin yeni atanacak bir gençlik kolları il başkanı ile çalışmasının  daha verimli olacağını düşünüyorum.

Bu nedenle ilkelerim ve inandığım değerler doğrultusunda; 01.02.2022 tarihinde başladığım ve  gururla yürüttüğüm Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Gençlik Kolları İl Başkanlığı görevimden ayrılma kararımı sizlerle paylaşmak isterim.

Göreve geldiğim sürecin öncesinden bugüne kadar; -Birçoğu aktif gençlik kolları yöneticisi olan yol arkadaşlarımla birlikte, AKP iktidarına karşı Atatürkçü, Cumhuriyetçi ve Çanakkale sevdalısı genç arkadaşlarımızı bir araya getirerek 2019 yılının ikinci yarısı itibariyle, 1 sene içerisinde 40 civarı genç, 60 a yakın üyemizin partimize katılımlarına öncülük ettik. Önceki Gençlik Kolları İl Başkanımız Nahit Eren’in istifası ardından, örgütlü hareketimiz partimiz tarafından dikkate alındı ve bunun sonucunda dönemin ana kademe il başkanı ve il yöneticilerimizin daveti üzerine, geçmiş dönem gençlik kolları il yöneticilerimizi de aramıza katarak 01.02.2022 tarihinde benim başkanlığımda gençlik kolları il yönetimimizi devraldık.

Tüm ilçelerimizde partimizin gençlik kolları örgütlerini harekete geçirip yönetimi ve başkanı olmayan ilçe örgütü bırakmamak adına elimizden geleni yaptık, gençlik kolları ilçe örgütlerimizin hepsini parti içi grup çatışmalarına dahil etmeden sadece ve sadece genel seçimde iktidar olmaya odaklı çalışmalarını sağladık.

İlçe örgütlerimiz ile birlikte genel seçim öncesi “ilk defa oy kullanacak seçmen” çalışmamızı tüm Türkiye’de ilk ve tek bitiren il olmanın gururunu yaşadık. Çanakkale genelinde hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimlerinde oy oranımızı arttırarak, iktidar partisinin 2 olan milletvekili sayısının 1’e düşmesine etki ederek katkı sağladık.

Küçük bir il olmamıza rağmen genç yönetici ve üyelerimizin geleceğine yatırım yapmaya özen gösterdik. Bu doğrultuda Gençlik Kolları Genel Merkezi Hukuk Komisyonu, Dış İlişkiler Komisyonu, Genç İşsizlik Komisyonu ve Üniversite Komisyonu başta olmak üzere komisyonlarımıza, başarılı ve ilgili arkadaşlarımızı gönderdik ve etkin rollerde yer almalarını takip ettik.

Genel Merkezimizden gelen tüm görevleri harfi harfine yerine getirmeye çalıştık ve bunun yanısıra kendi eylemlerimizi hayata geçirdik.

Aktif gençlik kolları il başkanımızın Çanakkale 4. Sıra milletvekili adayı olarak genel seçim mücadelesinde ana figürlerden biri olması bizleri gururlandırdı. Partimizin genelde iktidar olmasını sağlayamasakta yerelde CHP’nin üstünlükle ilk sıraya yerleşmesine hem gençlik örgütümüzün hem de milletvekili adayımızın çalışmalarıyla katkı sağladık.

Göreve geldiğimiz süreçten bu yana köy köy, mahalle mahalle bütün Çanakkale’yi gücümüz yettikçe sarıp sarmaladık. Genel seçimi kaybetmemizin verdiği üzüntüyü henüz atlatamadan girdiğimiz kongre süreçlerinde mahalle delege seçimleri ile başlayarak gençlik kotasının tüm ilçelerimizde uygulanmasını sıkıca takip ettik.

Sonrasında gelen ilçe kongrelerimizde, ilçe başkanlarımızın ve genç yöneticilerimizin ana kademelerde yer edinmesiyle mutluluk yaşadık ve gurur duyduk.

Tüm gençlik kolları il yöneticilerimizin ikamet ettiği Çanakkale Merkez İlçe seçimlerine geldiğimizde, gençlik kolları il yönetimi olarak desteklediğimiz, “değişim” sloganıyla yola çıkan “Beyaz” liste grubunun önce mahalle ve sonra da Merkez ilçe seçimlerini kazanmasının ardından oluşturulan Merkez İlçe yönetiminde, gençlik kolları il yönetimimizin önerdiği hiç bir gençlik kolları yöneticimize ve partilimize yer verilmemesi ve kendi ilkelerimize aykırı gelen birçok konunun yaşanmasından dolayı, gençlik kolları il yönetimimizin çoğunluğunun ortak düşünce ve kararı ile il başkanlığı seçiminde beyaz listeden ayrılma kararı aldık ve benim başkanlığımda ana kademe il başkanlığı ve yönetimine aday olduğumuzu duyurduk. Bu sürecin devamında aynı bizler gibi hiç bir parti içi grubun adayı olmayan kendi iradesiyle 38. Olağan Çanakkale İl Kongresinde il başkan adaylığını ilan eden Özgür Şimşek ve ekibi ile Özgür Şimşek’in il başkanı adaylığı altında birleştik. Ben ve genç ekip arkadaşlarım ise kongre sürecimizin ana figürlerinden biri olmaya ve ön planda kalmaya devam ettik.

Yaşanan örgüt seçimlerinde güç odaklı hareket etmediğimizi, özellikle şahsım ve yönetimimin buna alet olmadığı için manevi bi huzur içinde görevimi devrettiğimi söylemek isterim. Ne en ufak bir tereddüt ettik, ne de güç odaklı bir taraf değişimi yaşadık. Aksine siyasi ahlak gereği gerekirse bedel ödeme pahasına hareket ettik. Meselenin şahıslar ve güç yarışı ötesinde önce memleket sonra parti hayrına olmasını önceledik. Başlarken nasıl bir politik tutum içerisindeysek bitirirken de o noktadayız. Rüzgara karşı yalpalamamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bundan sonraki süreçte partimizin onurlu bir üyesi olarak tüm çalışmalarını takip edecek, bana ne zaman ihtiyaç olursa tüm örgütlerimizin yanında olmaya devam edeceğim.  İl başkanı olarak geçirdiğim 21 aylık süreçte, kendi nezdimde ‘Efsane Gençlik Örgütü’ olarak hatırlayacağım örgütümüzün çok değerli üyeleri; il yöneticilerim, Taylan Özkurnaz, Süreyya Özlenir, Müslüm Yalçınkaya, Onur Şenay, Ahmet Akgün, Şevval Tek, Yusuf Özdemir, Eray Gezen, Çağrı Savaş, Ilker Temel, Melih Özçelik, Miraç Şahin, Esra Aslan, Batuhan Demir, Melike Güngör 'e ve çok değerli gençlik kolları ilçe başkanlarım Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanımız Eren Saraç ve yönetimine, Biga Gençlik Kolları Başkanımız Biröz Tazıcı ve yönetimine, Çan Gençlik Kolları Başkanımız Utku Yaz ve yönetimine, Gelibolu Gençlik Kolları Başkanımız Uğur Papatya ve yönetimine, Bayramiç Gençlik Kolları Başkanımız Salih Eren ve yönetimine, Eceabat Gençlik Kolları Başkanımız Denizhan Karaman ve yönetimine, Ezine Gençlik Kolları Başkanlarımız Barış Tunçcan, Hakan Sevim’e ve yönetimlerine, Ayvacık Gençlik Kolları Başkanımız Eren Kabaklıoğlu ve yönetimine, Lapseki Gençlik Kolları Başkanımız Doğan Doğar ve yönetimine, Bozcaada Gençlik Kolları Başkanımız Ziya Yılmaz ve yönetimine, Gökçeada Gençlik Kolları Başkanımız Volkan Demirci ve yönetimine, Yenice Gençlik Kolları Başkanımız Semih Can Arslan ve yönetimine, milletvekilliği seçim sürecinde ve kongreler sürecinde her zaman yanımda olan Özgü Erol’a, Hülya Afat, Ayşegül Durgut, Doruk Çanakçıoğlu, Rüya Özlenir , Asrın Bariş Yenidoğan, Yunus Bulut , Yunusemre Demirbüken, Ali Erdem’e her daim benim ve gençlerin yanında olan çok değerli büyüklerimize, ismini saymakla bitiremeyeceğim örgütümüzün geleceği olan genç partili tüm kardeşlerime teşekkürü bir borç bilirim.

Bu bir bayrak yarışı ve bu bayrağı devralacak olan gençlik kolları yeni il başkan ve yönetimine yürekten başarılar diliyor, bir abileri ve kardeşleri olarak her zaman yanlarında olacağıma söz veriyorum. Hem genç yol arkadaşlarımız hem de tüm partililerimiz unutmamalılar ki; ‘Gençlik Kolları Partimizin Yan Gücü Değil, Özgücüdür’ Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!!

Saygılarımla”