Tören, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anılması ile başladı. Biga Belediyesi Meydanı’ndaki açılışa AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende, Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu temsil eden büyük bir sonsuzluk işareti şeklinde tasarlanmış ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün siluetini taşıyan anıtın açılışı gerçekleştirildi.

“100. Yıla Yakışır Bir Anıt Oldu”

Biga Cumhuriyetin 100. Yılını çoşkulu ve muhteşem etkinlikler ile kutladı. Biga Belediyesi Meydanında Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısı ile Atatürk Anıtı açılışı gerçekleştirildi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada; İlk günden itibaren sonsuzluk fikri, bu büyük projenin ana temasıydı. Anıt, sadece Biga'nın sembollerinden biri olmakla kalmayacak, aynı zamanda Cumhuriyetimizin büyüklüğünü ve sonsuzluğunu yansıtacak bir eser olarak yerini alacak.” dedi. Erdoğan konuşmasında “Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını, büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Bu kutlu günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ebediyete göç etmiş silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anarken, Türk milletinin bağımsızlık sevdası, Cumhuriyetimizin büyük mirası ve milli birlik etrafında bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ve işte, bu özel günde Biga Belediye Meydanı'nda, Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu simgeleyen bir anıtın açılışını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu anıt, bizim için göründüğünden çok daha fazlasını ifade ediyor. Uzun yıllar boyunca hayalim olan, Gönüllerin Şehri Biga'ya böyle bir anıt kazandırmak, inançla, kararlılıkla ve azimle Bigalı hemşehrilerimize sunmak, benim için çok değerli. İlk andan itibaren belirlediğimiz ana konsept, sonsuzluğun simgesiydi. 100 yıl önce, bu büyük cumhuriyeti kuranların gelecek nesillere bıraktığı mirası sonsuz bir sevgi ve özveriyle kutlamak istedik. Bu düşünceyle anıtımızı, Atamızın 99 adet portresiyle süsleyerek, özel bir dokunuş ekledik. Bugün de 100. portremizi anıtımıza ekleyerek, daha da taçlandıracağız. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, Biga'mızda böyle bir anıtı hayal ediyor, planlamalarını yapıyorduk. Geçtiğimiz sene yine bir Cumhuriyet Bayramı'nda başladığımız çalışmalar, tarihimizin en özel günlerinden birinde Cumhuriyetimizin 100. yılında karşınızda duruyor. Anıtımız yalnızca ismiyle değil, hikayesi ve konseptiyle de 100. yıla yakışır şekilde Belediye Meydanı'nda yerini aldı. Kısa bir süre ilçemizin ve ülkemizin çok değerli kahramanları arasında yer alan Şehit Kaymakam Hamdi Bey ve  Mehmetçiğimizin isim babası Çanakkale fedakarı Mehmet Çavuş'umuzun da figürlerinin yer alacağı anıtımız, Biga'mızın simgelerinden biri olacak. Bu büyük projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen ve hiçbir maddi beklenti talep etmeden, Bigalı hemşehrilerimiz için bizlerle çalışan başta sanatçımız Ali Demirkol olmak üzere, bestecimiz Hakan Çetinkaya'ya, söz yazarımız Hakan Kural'a ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm gazilerimizi saygıyla anıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü en içten duygularla kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğimize söz veriyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun! Yaşasın milletimiz! Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!” dedi.

Özel Yapım Anıt Büyük Beğeni Topladı

Anıt, yaklaşık 100 metrekare krom plakanın özel bir şekilde bükülüp, kesilerek bu konstrüksiyon parçalarını oluşturmasıyla oluşturuldu. Yağmur ve rüzgarın etkilerini hesaba katılırak, 52 ayrı parça, birbirini tamamlayan iki daire haline getirildi. Her parça, 5.9 derecelik bir açıyla diğerine yerleştirilirken, bu muazzam eseri bir arada tutan 16 civata kullanıldı. Anıt, aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü özel kılmak adına Atatürk'ün 100 farklı yüzünü taşıyor. Tüm anıt, 360 derece çevreden görülebilecek şekilde dizayn edilerek göz kamaştırıcı bir görünüm kazandırıldı. Aynı zamanda, yakın bir gelecekte çevresine Biga'nın simgelerinden olan Mehmet Çavuş ve Kaymakam Hamdi Bey figürlerinin de ekleneceği müjdesi verildi. Erdoğan, konuşmasında projeye emeği geçen sanatçı Ali Demirkol, besteci Hakan Çetinkaya ve söz yazarı Hakan Kural gibi isimlere teşekkürlerini ileterek, "Bu anıt, Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu temsil eden bir ilham kaynağı olacak" dedi. Tören sonunda, katılımcılar anıtın önünde bir araya gelerek Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde unutulmaz bir hatıra fotoğrafı çektirdi. Biga Belediye Meydanı, bu görkemli anıtla Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu gelecek nesillere taşımayı amaçlıyor.

Ogün İnal