Baja Troia yarışlarında yaşanan heyecan dolu anlar, sporseverler ve ralli tutkunları için unutulmaz bir deney yaşattı. Ödül töreninde konuşma yapan İstanbul Offroad Spor Kulübü (İSOFF) Başkanı Kubilay Tüfekçi "Bu bizim için bir gurur kaynağı. Offroad dalının en üst noktası olan bir FIA yarışını ilk defa Türkiye'de dahası Çanakkale’ de yapıyor olmak bizim için büyük bir gurur" dedi.

Yarışma Etaplarında Yarışmacılar Zorlu Etaplarda Mücadele Etti

Türkiye'nin heyecanla beklediği Baja Troia yarışları sona erdi.  Baja Troia yarışlarının ulusal ayağının ilk gününe 25 takım ve 50 sporcu katılmış Helen 1 etabıyla başlayan yarışta  sporcular, zorlu koşullarda mücadele etmek için piste ter dökmüşlerdi. Yarışın ikinci ayağı olan Helen 2 etabında  ise sadece 18 araç yarışa devam edebilmiş,  yarışın ilk gününde yaşanan yoğun rekabet ve zorlu parkur, bazı takımları elerken, diğerlerinin ise ikinci aşama için hazır olduğunu göstermişti. Yarışların Akhilleus Etabında koşulan Ulusal yarışta ise 113 km’lik  etap 1 kez koşuldu. Ulusal yarışta toplam; 23 araç start aldı , yarışı 19 araç tamamladı. 2. Kez koşulan 2.4 km’lik seyirci özel etabında  ise 19 araç start aldı 19 araç tamamladı. Baja Troia yarışlarında yaşanan heyecan dolu anlar, sporseverler ve ralli tutkunları için unutulmaz bir deney yaşatmıştı. Baja Troia yarışları sona ermesinin ardından ödül töreni gerçekleştirildi.

Çanakkaleliler Heyecana Ortak Oldu

Uluslararası Otomobil Federasyonunca (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası Yarışı statüsüne alınan ve İstanbul Off Road Kulübü (İSOFF) tarafından düzenlenen, "Uluslararası Baja Troia Türkiye" sona erdi. Polonya, Macaristan, İtalya, Portekiz, Belçika, Arjantin, Fransa, Ukrayna, İspanya ve Türkiye gibi birçok ülkeden sporcunun katılımyla yarış gerçekleştirildi. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası'nın 5. ve son ayağı "Baja Troia Türkiye 2023" Çanakkale'de sona erdi. İstanbul Off-Road Kulübü (ISOFF) tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen organizasyonda 9 ülkeden 16 araç ve 32 sporcu FIA kategorisinde mücadele ederken, Doğu Avrupa Cross-Country Kupası kategorisinde ise 6 ülkeden 29 araç ve 58 sporcu direksiyon başına geçti. Baja Troia Off -Road'da National'da yarışan ekipler toplam 470 kilometre parkurda 4 özel etapta, Fia'da yarışan ekipler toplam 446 kilometre parkurda 4 özel etapta mücadele etti. Yarışçıların rotasında Çanakalan, Salihler, Ovacık, Çamlıca, Zerdalilik, Kuşçayırı, Gökçeiçi, Karapınar, Terziler ve Serçiler yer aldı. İstanbul Offroad Spor Kulübü (İSOFF) Başkanı Kubilay Tüfekçi, Kordonboyu'ndaki Çağlar Kaynak Basketbol Sahası'nda düzenlenen kupa töreninde yaptığı konuşmada, Baja Troia Türkiye yarışlarının 2017'de Doğu Avrupa serisine puan veren bir yarış olarak başladığını hatırlattı. Bu sene 6. yarışı başarıyla tamamladıklarını, geçen yıl FIA aday yarışı, bu yıl ise FIA yarışı olduklarını dile getiren Tüfekçi, "Bu bizim için bir gurur kaynağı. Offroad dalının en üst noktası olan bir FIA yarışını ilk defa Türkiye'de dahası Çanakkale’de  yapıyor olmak bizim için büyük bir gurur." diye konuştu.

Baja Troia Off – Road Yarışlarında Ödüller Sahiplerini Buldu

FIA genel klasmanda Polonya'dan Krisistof Holoviç ve Lukas Kurzea (Fosfopower) birinci, Belçika'dan Jislen de Mevius ve Johan Jalet (G Rally Team) ikinci, İtalya'dan Ammerigo Ventura ve Mirco Brun (Quadi Racing) üçüncü, İspanya'dan Pau Navvaro ve Pol Ross (FN Speed Team) dördüncü, İspanya'dan Fidel Kastio Ruiz ve Marc Sola Terradelas (Collegio Mayor) beşinci, Türkiye'den İsrafil Akyüt ve Mert Tepe (Rally Raid Team Türkiye) altıncı oldu. Ulusal klasmanda TH1 kategorisinde Mehmet Tüfekçioğlu ve Uğur Tepe, TH2 kategorisinde İtalya'dan Marco Ernesto Leva ve Alexia Giugin, TH3 kategorisinde Çağrı Çıtanak ve Bener Baş, TH4 kategorisinde Benan Engin ve Bülent Gültekin birinci sırayı aldı.  T1 Genel klasmanda İtalya'dan Massimo Gabrieliski ve Luca Macrini birinci, SSV genel klasmanda Bulgaristan'dan Vladislav Velkov ve Nikolay Nikolaye birinci, İran'dan Hamed Salimi Mavi ve Zare Rafie Kiyareş ikinci, Murat Öztiryaki ve Mert Öztiryaki üçüncü, TH genel klasmanda Bener Baş ve Çağrı Çıtanak birinci, İtalya'dan Andretto Filipo ve Francesco Proi ikinci, Ahmet Tınkır ve Ali Günpay üçüncülüğü kazandı.

Murat Çağlayan