Polonya, Macaristan, İtalya, Portekiz, Belçika, Arjantin, Fransa, Ukrayna, İspanya ve Türkiye gibi birçok ülkeden sporcunun katılımıyla Uluslararası Baja Troia Türkiye yarışı Çanakkale'de gerçekleştirildi.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası'nın 5. ve son ayağı "Baja Troia Türkiye 2023" Çanakkale'de sona erdi. İstanbul Off-Road Kulübü (ISOFF) tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen organizasyonda 9 ülkeden 16 araç ve 32 sporcu FIA kategorisinde mücadele ederken, Doğu Avrupa Cross-Country Kupası kategorisinde ise 6 ülkeden 29 araç ve 58 sporcu direksiyon başına geçti.

Baja Troia Off -Road'da National'da yarışan ekipler toplam 470 kilometre parkurda 4 özel etapta, Fia'da yarışan ekipler toplam 446 kilometre parkurda 4 özel etapta mücadele etti. Yarışçıların rotasında Çanakalan, Salihler, Ovacık, Çamlıca, Zerdalilik, Kuşçayırı, Gökçeiçi, Karapınar, Terziler ve Serçiler yer aldı.

İstanbul Offroad Spor Kulübü (İSOFF) Başkanı Kubilay Tüfekçi, Kordonboyu'ndaki Çağlar Kaynak Basketbol Sahası'nda düzenlenen kupa töreninde yaptığı konuşmada, Baja Troia Türkiye yarışlarının 2017'de Doğu Avrupa serisine puan veren bir yarış olarak başladığını hatırlattı. Bu sene 6. yarışı başarıyla tamamladıklarını, geçen yıl FIA aday yarışı, bu yıl ise FIA yarışı olduklarını dile getiren Tüfekçi, Bu bizim için bir gurur kaynağı. Offroad dalının en üst noktası olan bir FIA yarışını ilk defa Türkiye'de dahası Çanakkale’de  yapıyor olmak bizim için büyük bir gurur." diye konuştu.

FIA genel klasmanda Polonya'dan Krisistof Holoviç ve Lukas Kurzea (Fosfopower) birinci, Belçika'dan Jislen de Mevius ve Johan Jalet (G Rally Team) ikinci, İtalya'dan Ammerigo Ventura ve Mirco Brun (Quadi Racing) üçüncü, İspanya'dan Pau Navvaro ve Pol Ross (FN Speed Team) dördüncü, İspanya'dan Fidel Kastio Ruiz ve Marc Sola Terradelas (Collegio Mayor) beşinci, Türkiye'den İsrafil Akyüt ve Mert Tepe (Rally Raid Team Türkiye) altıncı oldu.

 

 


Kaynak: Haber Merkezi