Fabrikaların özelleştirilmesi ile kapatılması ve pancar üreticilerine gereken desteklerin verilmemesi sebebiyle Çanakkale’de 2015 yılından beri üretimi yapılmayan şeker pancarının 8 yıl sonra ilk hasadı Çıplak Köyü’nde yapıldı.
Anadolu’nun bereket topraklarında en çok yetiştirilen ürünlerden biri olan Şeker Pancarı Günümüzde ekonomik değeri yeniden yükselen Şeker Pancarının üretiminin cazip hale gelmesi ile birlikte 2015 yılından beri Çanakkale’de tarımı yapılmayan şeker pancarı bu sene dikilerek ilk hasadı için “Tarla Günü” düzenlendi.
Hasat etkinliğine Vali İlhami Aktaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube ve İlçe Müdürleri, Köy Muhtarları, Birlik Başkanları, Kooperatif Başkanları, Teknik Personel ve üreticiler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından “Tarla Günü” başladı.
Hasat etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, “İlimizde 1650 dekar alanda ekimi gerçekleşen şeker pancarının hasadını gerçekleştiriyoruz. 2015 yılından buyana İlimizde şeker pancarı üretimi yapılmamaktadır. Bu yıl Kumkale ovasına yeni bir ürün, alternatif bir ürün olması amacıyla şeker pancarı ekildi. Üretim ve verimden çok memnunuz. 8 ila 10 ton arasında bir verim bekliyoruz. Bu yıl ilk ekilmesine rağmen başarılı bir sonuç elde ettik. Üreticilerimizin bu tür çalışmaları örnek alarak hem üretici sayısının, hem ekim alanlarının artmasını bekliyoruz. Şeker pancarı endüstri bitkileri içinde sağladığı katma değer bakımından 2. sırada yer almakta, tarıma dayalı sanayide önemli bir rol oynayarak yüksek katma değer oluşturmaktadır. Şeker pancarı önemli bir besin kaynağı olan şeker başta olmak üzere, şeker pancarının işlenmesi sonucu ortaya çıkan melası ve küspesi hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Alkol, maya ve ispirto gibi hammaddesinin de olduğu yan ürünlerin tamamına yakını stratejik ürünlerdir" dedi.
Açılış ardından yapılan bereket duası ile 2023 üretim sezonundaki ilk şeker pancarı hasadına başlandı. Çıplak köy meydanında üreticilerle bir araya gelerek çitfçilerle sohbet eden Vali İlhami Aktaş, üreticilere çalışmalarında başarılar diledi. Hasatlarının bol, kazançlarının bereketli olması temennisinde bulundu.
Şenay Azman